VIDEO. No satelītuzņēmumiem noskaidrots, kur atrodas krievu kodolieroči: “Krievija izvietojusi atombumbas Osipovičos Baltkrievijā 200 km attālumā no Daugavpils” 96

No satelītuzņēmumiem noskaidrot kur Baltkrievijā atrodas Krievijas kodoieroči, raksta “Insider“.

Reklāma
Reklāma
Ja Putins noliktu karoti… Mākslīgais intelekts nosauc 6 ļoti reālus scenārijus, kas varētu notikt Krievijā
Sinoptiķi vēro notiekošo virs Sibīrijas… Tas rada bažas par kritiskiem laikapstākļiem gaidāmajā ziemā 80
TV24
“Ir cilvēki, kuri nemaz nezina, ka ir jāmaksā šis nodoklis,” nodokļu konsultants atklāj baisu ekonomikas “bedri” Latvijā 69
Lasīt citas ziņas

Laikraksts “New York Times” ir analizējis satelītattēlus un noskaidrojis, kur Krievija Baltkrievijas teritorijā izvieto kodolieročus.

Objekts atrodas 193 kilometrus uz ziemeļiem no Ukrainas robežas militārajā noliktavā netālu no Osipoviču pilsētas. Dažām tur jaunbūvētajām iekārtām ir raksturīgas iezīmes, kas raksturīgas tikai kodolieroču glabātavām bāzēs Krievijā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Piemēram, jauno augstās drošības zonu ieskauj trīs žogi papildus esošajam bāzes platuma drošības perimetram. Vēl viena pazīme ir segtā iekraušanas zona, kas savienota ar padomju laika pazemes bunkuru, raksta “NYT”.

Kodolieročus parasti glabā netālu no militārajām bāzēm, kur atrodas ieroči. Iespējamā kodolieroču glabātuve atrodas tajā pašā teritorijā, kur atrodas Baltkrievijas raķešu sistēmas Iskander , kuras var izmantot kodolieroču vai parasto kaujas galviņu palaišanai. Krievija Baltkrievijai raķetes Iskander piegādāja 2022. gadā.

2023. gadā, kad bāzē pie Osipovičiem tika uzcelti jauni žogi, lai izveidotu stingrās drošības zonu, tika atjaunināta arī segtā zona, tostarp kravas automašīnu iekraušanas laukums, kuram tagad ir jauns jumts, kas slēpj jebkādu darbību no novērošanu no augšas. Šīs izmaiņas atbilst projektiem, kas novēroti citās kodoliekārtu glabātavās bijušajā Padomju Savienībā.

Ir arī uzceltas trīs jaunas ēkas, kuras, šķiet, ir paredzētas administratīvai lietošanai vai kazarmām.

2023. gadā pie ieejas šajā zonā tika pievienots kontrolpunkts – apsegta apskates zona blakus sarga namam. Pēdējo 20 gadu laikā šāda veida konstrukcijas ir kļuvušas par Krievijas kodoliekārtu neatņemamu sastāvdaļu, norāda Kalifornijā bāzētā Starptautisko pētījumu institūta ieroču kontroles eksperts Maikls Duicmans.

Tā ir “unikāla iezīme, kas nav atrodama citās Krievijas bāzēs,” viņš paskaidroja. Pretgaisa aizsardzība ir izvietota aptuveni 1,6 km attālumā no objekta, norāda “NYT”.

Kremlis 6.maijā paziņoja, ka rīkos militārās mācības ar Ukrainas tuvumā izvietotajiem karavīriem, lai pārbaudītu iespējamo taktisko kodolieroču izmantošanu. Nākamajā dienā Baltkrievijas aizsardzības ministrs paziņoja valsts medijiem, ka ir sāktas taktisko raķešu sistēmas Iskander un citu kodolieroču piegādes sistēmu izmēģinājumi.

Reklāma
Reklāma

Tas pats objekts, ko Krievija šobrīd atjauno, visticamāk, tika izmantots kodolieroču uzglabāšanai aukstā kara laikā. Kā norādīja Viljams Olburks, kurš bija Starptautiskā Stratēģisko pētījumu institūta (IISS) domnīcas direktors un arī Pentagona pārstāvis NATO, Padomju Savienība 60. gados sāka izvietot kodolraķešu brigādes Osipovičos un tās apkārtnē.

Viņš sacīja, ka artilērijas munīcijas noliktavā atradās arī militārā vienība, kas veltīta kodolieročiem. Pēc Padomju Savienības sabrukuma 1991. gadā no Baltkrievijas tika izņemti visi kodolieroči.

Politiķis Ansis Pūpols sociālo mediju platformā “X” ir paudis bažas, ka Krievijas izvietotie atomieroči ir tikai 200 km attālumā no Latvijas.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.