VIDEO. NLO, zibens? Pirms Marokas zemestrīces debesīs novēroti neizskaidrojami gaismas uzplaiksnījumi 38
Pirms Marokas postošās zemestrīces pagājušajā nedēļā debesīs tika pamanītas noslēpumainas gaismas, un zinātnieki nezina, kas tās izraisījis, ziņo “Daily Mail”.
Virs Agādīras Atlasa kalnu pakājē mirgoja zilas gaismas tikai dažas stundas pirms 6,8 baļļu stiprās zemestrīces. Lai gan uzņemtie kadri nav pārbaudīti, novērotais ir mulsinājis video skatītājus. Daži domā, ka pie vainas varētu būt NLO vai zibens.
Vēl viens iespējamais izskaidrojums varētu reta parādība – zemestrīces gaismas. Bet neviens droši nevar apgalvot, vai zemestrīces gaismas vispār pastāv un kas tās izraisa.
“[Marokas] zemestrīce sākās naktī,” laikrakstam “The Washington Post” norādīja ģeofiziķis Dr. Frīdemans Freunds, paužot šaubos, vai tiešām zemestrīces gaismas varētu būt piefiksētas kamerā. Ilgu laiku tās tika uzskatītas par mītu.
Tiek ziņots, ka pēdējo reizi šādas gaismas manītas 2009. gadā Itālijas vēsturiskajā pilsētā Akvilā tikai dažas sekundes pirms zemestrīces. 1988. gadā, 11 dienas pirms spēcīgas zemestrīces, netālu no Sentlorensa upes, Kvebekā, debesīs bija manāms spilgti violets gaismas globuss.
2014. gadā Dr Frīdemans un viņa kolēģi pētīja 65 neizskaidrotus ziņojumus par šādām gaismām no 1600. gada. Viņi atklāja, ka 85% gadījumu tas notika netālu no Zemes garozas pārrāvumiem, ko parasti dēvē par “plaisām”.
Lielākā daļa gaismas uzplaiksnījumu piefiksēti pirms zemestrīces vai tās laikā, bet reti kad pēc tās. Tas licis zinātniekiem domāt, ka seismiskā sprieguma uzkrāšanās ir galvenais zemestrīces gaismas virzītājspēks.
🇲🇦🔵🌍🇹🇷🌐🌩️ – Once more, reports of enigmatic blue lights have surfaced, preceding seismic events in the land of Morocco. A similar phenomenon was witnessed earlier this year in Türkiye, mere moments prior to earthquakes striking both Türkiye and Syria. pic.twitter.com/V7Ht2Xq3qp
— Aprajita Choudhary 🦋 (@aprajitanefes) September 13, 2023
Jau ziņojām, ka Marokā piektdien notikušajā spēcīgajā zemestrīcē, kas sagrāvusi daudzas ēkas un nodarījusi citus postījumus, bojāgājušo skaits ir pārsniedzis 2,8 tūkstošus, pirmdienas vakarā pavēstīja Iekšlietu ministrija.
Aculiecinieki stāstīja, ka glābšanas darbi pēc zemestrīces turpinās “stabilā, bet lēnā tempā”, jo zemestrīces izraisītie nogruvumi bloķējuši kalnu ceļus un glābēji daudzviet nevar sasniegt zemestrīcē cietušās apdzīvotās vietas.
Tieslietu ministrs Abdellatifs Vahbi paziņoja telekanālam “Al Arabiya”, ka varas iestādes ir izveidojušas lauka hospitāļus zemestrīces epicentra tuvumā, lai sniegtu palīdzību cietušajiem.
Marokas ziņu aģentūra MAP vēstīja, ka glābšanas vienības no Spānijas, Lielbritānijas un Kataras ir sākušas atbalstīt Marokas glābēju vienības zemestrīces skartajos rajonos.
Lielbritānija ir nosūtījusi uz Maroku 60 glābējus ar aprīkojumu un četrus speciāli apmācītus suņus, un Spānijas armija nosūtījusi 56 glābējus un četrus suņus.
Maroka ir piekritusi palīdzības piedāvājumiem no Lielbritānijas, Spānijas, Kataras un Apvienotajiem Arābu Emirātiem (AAE), bet brīdinājusi, ka vēlāk tai, iespējams, būs nepieciešama arī citu valstu palīdzība.
Eiropas Savienība sniegs Marokai palīdzību viena miljona eiro apmērā, pirmdien paziņoja Eiropas Komisija.