VIDEO. Neredzēts skats fiksēts meža kamerā – sivēnmāte ar vienu aci, kas spīd tumsā 12
Savvaļā dzīvnieki nepārtraukti ir briesmās un nereti gūst ievainojumus. Ir situācijas, kad ievainojumi var būt letāli, bet citreiz paliek rētas, vēsta portāla Medibam.lv veidotāji.
Divās meža kamerās, kas atrodas netālu viena no otras, tika pamanīta sivēnmāte, kurai ir tikai viena acs. Drīzāk, kamerā ir skaidri redzams, ka viena mežacūkas acs tumsā spīd, bet otra ne. Tā varētu būt infekcija, iekaisums, kāda trauma. Tomēr izskatās, ka mežacūka jūtas labi un trauma tai netraucē. Kamerā arī fiksēts tās bars, kas kopā ar sivēnmāti ierodas pievilināšanas vietā.
Vienā vietā mežacūkas nāk berzēties uz priežu darvu, bet otrā vietā mežacūka laiza sāls pastu. Filmēts ar Spypoint meža kamerām
Kādēļ dzīvniekiem tumsā spīd acis?
Dzīvnieku acis tumsā spīd īpašas struktūras dēļ, kas atrodas to acs aizmugurē. Šī struktūra tiek saukta par atstarojošo slāni (tapetum lucidum). Tas darbojas kā atstarotājs, kas atspoguļo gaismu, kas ieplūst acī, bet tad atpakaļ caur tīkleni. Tas palielina gaismas daudzumu, ko acs uztver, un uzlabo dzīvnieka redzi vājā apgaismojumā vai tumsā.
Tapetum lucidum ir īpaši attīstīts dzīvniekiem, kas ir aktīvi naktī vai kuriem ir jāredz vājā apgaismojumā, piemēram, kaķiem, suņiem, stirnām, mežacūkām, lāčiem un citiem plēsējiem un zālēdājiem. Kad uz dzīvnieka acīs tumsā iespīdina gaismu, tā atspīd no tapetum lucidum un izraisa spīdumu, ko mēs redzam. Šis spīdums var būt dažādās krāsās, atkarībā no dzīvnieka sugas un pat individuālās īpatnības, piemēram, dzintara, zaļš, sarkans vai zils.