
VIDEO. “Mūsu tautas dejas ir ar pārāk striktām dzimuma lomām,” nebināras personības Latvijas radio spriež, kas jāmaina folklorā un Dziesmu svētkos 209
Pieci.lv jau iznākušas četras epizodes “Dzimtes r*osols” raidījumam, kurā kopā ar Mailo Mēness tiek atklātas dzimtes un valodas daudzveidības! Raidījuma mērķis ir atvērt diskusiju par dzimumidentitāti un valodas lomu tās izpausmē.
Vienā no epizodēm tiek runāts arī par mūsu tautas kultūras – koriem, tautas dejām, Dziesmu un deju svētkiem. Vai nebināras un transpersonas var brīvi izvēlēties un izbaudīt jebkuru hobiju? Viesos ir Eliots Dāvis Kuzmickis.
Raidījuma 3. minūtē “Dzimtes r*osols” Mailo Mēness jautā: “Vai tautas dejas varētu kaut kādā veidā mēģināt pārtransformēt? Tās ir salīdzinoši stereotipiskas ar striktām dzimuma lomām. Tur ir deja, kurā vīrietis ir malkas cirtējs un deja, kur sieviete ir vainadziņa pinējiņa. Vai kaut ko varētu uzlabot?”
Raidījuma viesis atbild, ka “noteikti varētu uzlabot. Bērnu tautas dejās visi vairāk vai mazāk ir vienlīdzīgi, bet pieaugušo tautas dejās ir visai stereotipiskas tās lomas. To es nevaru izturēt!”
11.30 minūtē tiek runāts arī par Dziesmu un deju svētkiem. “Es ceru, ka Dziesmu svētki tiks kārtīgi sakustināti, jo viņi ir gan ļoti atvērti, gan diezgan aizvērti kaut kādā ziņā. Es mazliet padalīšos par savu pieredzi folklorā.
Es kopš bērna kājas dziedāju folkloras kopā, bet es 26 gadu vecumā atteicos vilkt vainadziņu un tā vietā sēju baltu lakatu. Man šķiet, ka man jau iekšēji bija iesējusies pārliecība, ka nevēlos, lai mani uztver kā precamu meiteni, jo toreiz jau sapratu, ka mana seksuālā orientācija ir citādāka,” atklāj Mailo Mēness.
Kāds ir tavs viedoklis?