VIDEO: Ministrs Linkaits stingri apņēmies sakārtot “gangsteru stilā” strādājošo taksometru biznesu 2
Deviņdesmito gadu gangsteru stilā strādājošo taksometru biznesu Latvijā vēlas sakārtot ar 21.gadsimta samērības metodēm, pirmdien Latvijas Televīzijas raidījumam “Rīta Panorāma” sacīja satiksmes ministrs Tālis Linkaits (JKP).
“Takšu bizness joprojām mums Latvijā diemžēl ir deviņdesmito gadu stilā, savukārt jurisprudence vēlas, lai mēs ar 21.gadsimta samērības metodēm attiektos pret šiem bandītiem. Mēģinām atrast vidusceļu,” teica ministrs, taksometru darbību, piemēram, pie starptautiskās lidostas “Rīga” salīdzinot ar deviņdesmito gadu gangsteru biznesu.
Linkaits arī atzīmēja, ka Satiksmes ministrija ir izskatījusi Tieslietu ministrijas iebildumus piedāvātajiem grozījumiem Autopārvadājumu likumā, lai sakārtotu taksometru darbību.
Aģentūra LETA jau vēstīja, ka 5.martā, pēc Tieslietu ministrijas iebildēm, valdība atlika skatīt grozījumus Autopārvadājumu likumā.
Tieslietu ministrs Jānis Bordāns (JKP) atzina, ka Satiksmes ministrijas izstrādātie likuma grozījumi ir svarīgi un vajadzīgi, taču pauda bažas par iespējām interpretēt likuma normas, respektīvi, likumā nav paredzēts licences anulēšanas mehānisms, dodot iespēju licences anulēt patvaļīgi.
Tas nozīmēs, ka uz mobilajām aplikācijām attieksies reģistrēšanas nosacījumi, un platformai būs jāpakļaujas noteiktām prasībām un kontrolēm.
Tāpat paredzēti stingrāki nosacījumi taksometru pakalpojumu sniegšanai starptautiskas nozīmes transporta infrastruktūras objektos – lidostās, autoostās, dzelzceļa stacijās un ostās.
Šajos objektos taksometru pakalpojumu sniegšanai ierobežotu piekļuvi noteiks pašvaldība.
Likuma grozījumos paredzēts noteikt, lai sniegtu taksometra pakalpojumus pārvadātājam jāatbilst noteiktām prasībām, piemēram, jānodrošina pakalpojuma piedāvājumu visā objekta darba (diennakts) laikā, personu ar invaliditāti apkalpošanu, papildus arī taksometrus ar piecām līdz astoņām pasažieru sēdvietām.
Paredzēts, ka pārvadātājs noteiks vienu tarifu (nolīgšanai, kilometram, minūtei) taksometra pārvadājumam no objekta visiem tā rīcībā esošajiem taksometriem.
Savukārt pasažieris, norēķinoties par pakalpojumu, ar priekšapmaksu iegādāsies fiksētā tirdzniecības vietā Valsts ieņēmumu dienesta (VID) reģistrētu dokumentu – šī dokumenta QR kods vai identifikators tiks reģistrēts skaitītājā.
Tāpat likuma grozījumos plānots iestrādāt atlaides slieksni 50% apmērā, kas būs jāietver pārvadājumu tarifos līdz ar to tiks ierobežotas pārvadātāju iespējas piemērot atlaidi pēc brauciena, mākslīgi samazinot faktiskos ieņēmumus.
Lai preventīvi nodrošinātu, ka pasažieru pārvadājumos ar taksometriem un vieglajiem automobiļiem tiek ievērota normatīvos noteiktā kārtība attiecībā uz braukšanas maksas noteikšanu un līdz ar to patērētāju tiesību aizsardzību, grozījumos paredzēts noteikt, ka pasažierim ir tiesības pārtraukt braucienu un atteikties maksāt par pasažieru komercpārvadājumu pakalpojumu, ja nav ieslēgts skaitītājs vai tīmekļvietne nedarbojas tiešsaistes režīmā.
Savukārt tīmekļvietnes vai mobilās lietotnes pakalpojumus autopārvadājumu jomā Latvijā varēs sniegt, ja tīmekļvietnes vai mobilās lietotnes pakalpojuma sniedzējs būs reģistrētas Autotransporta direkcijā. Ja reģistrācija tiks anulēta, tiks apturēta arī lietotnes darbība.
Vienlaikus likumprojektā paredzēts precizēt prasības transportlīdzekļa aprīkojumam, nosakot, ka uz autotransporta līdzekļa virsbūves jābūt norādītai pārvadātāja noteiktajiem tarifiem.
Savukārt autotransporta līdzekļa salonā uz priekšējā paneļa būs jābūt izvietotam cenrādim, kurā norādīti tarifi ar iekļautām atlaidēm vai palielinājumiem ar saprotamu atšifrējumu, kādam braucienam tas tiek piemērots, piemēram, braucienam no lidostas, dienas vai nakts tarifs, daudzbērnu ģimenei, personām ar invaliditāti, un papildmaksa, ja tāda tiek piemērota.
Izmaiņas Autopārvadājumu likumā paredzēts pieņemt līdz šā gada 1.maijam.