Ar skaļu virsrakstu “Uzmanību!!!! Veselībai bīstams produkts” kāda “TikTok” lietotāja izveidojusi video par kādu pārtkas veikalos nopērkamu, Latvijā ražotu produktu. Viņas apgalvojumi ir ne mazāk skaļi. Ieskatījāmies tajos un noskaidrojām arī paša ražotāja viedokli.
Sieviete saka: “Gribēju padalīties ar šīm pārtikas briesmām, ko “Tukums” slavina. Gribēju cept kūku un lietot drusciņ lētāku skābā krējuma vietā. Te ir pat rakstīts “bez transtaukskābēm”. Griežam otrādi! Un kas tad nu mums ir šajā paciņā iekšā!?
Sastāvdaļas: vājpiens, augu tauki, palmu eļļa, riekstu kodolu eļļa, kokosriekstu eļļa, modificēta ciete, piena olbaltumvielas, pārtikas želatīns, emulgators E471, E450, krāsviela, beta karotīns, krējuma aromatizētājs, pienskābo baktēriju ieraugs. Paskatījos šīs E-vielas. Tās ir aizliegts lietot pārtikā, tās izraisa sirds slimības, vēzi. Lūdzu, padalieties ar šo video, lai nu “Tukums” slavina paši ko grib, bet lai nāvi nenes savem cilvēkiem. Lūdzu, pat ja jums nav naudiņas, nepērciet šo produktu!”
Video beigās sieviete demonstratīvi iepakojumu izmet atkritumos.
Visupirms arī LA.LV ieskatījās internetā pieejamajos resursos, la noskaidrotu, vai tiešām E471 un E450 vielas ir aizliegtas. “re chek” jau iepriekš skaidroja, ka “Eiropas Savienībā E471 atļauts izmanto kā emulgatoru dažādos pārtikas produktos, piemēram, margarīnā un ievārījumos. Nav pamata apgalvot, ka E471 ir “toksisks”. 2017. gadā Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestāde (EFSA) no jauna izvērtēja E471 drošumu un, balstoties uz zinātnisko literatūru, secināja, ka tai nav negatīvas ietekmes uz cilvēka veselību. E471 nav noteikta maksimālā pieļaujamā deva. Tā vietā norādīts, ka pārtikai to ļauts pievienot “quantum satis” jeb “cik vajadzīgs”. Izņēmums ir produkti, kas domāti zīdaiņiem un maziem bērniem. Tiem papildus drošībai atļauts pievienot tikai 4–5 gramus E471 uz kilogramu produkta. Iemesls ir piejaukumi, kas pavisam nelielā daudzumā var rasties ražošanas procesā.”
Savukārt par E450 “Livin” skaidrojumā norādīts, ka tas ir nātrija difosfāts, kalcija skābes difosfāts, kas esot bīstams. “Izvairīties alerģijas un astmas slimniekiem. Augsts līmenis traucē fosfora un kalcija līdzsvaru organismā. Īpašības: Mākslīgie stabilizatori, emulgatori un skābuma regulētāji, kas palīdz pārtikas produktā veidot vai uzturēt nemainīgu divu vai vairāku nesajaucamu vielu maisījumu (piemēram, eļļu un ūdeni) pārtikas produktā. Lielas devas var traucēt dažādu vielu uzsūkšanos. Iespējamās sekas – kaulu blīvuma samazināšanās, sārņu nogulsnēšanās, bērnu hiperaktivitāte. Lietošana: Glazūrās, olā, kartupeļu izstrādājumos, kausētajā sierā, desā, zivju produktos, ceptos izstrādājumos.”
Vienlaikus ir skaidrs, ka Latvijā nedrīkst ražot un tirgot produktus, kuros būtu aizliegtas vielas, visi pārtikas ražošanas procesi tiek stingri uzraudzīti. Sazinājāmies arī ar ražotāja pārstāvi – AS “Tukuma Piens” mārketinga nodaļas vadītāju Armands Arthoviču.
Viņš skaidro: “Pārtikas ražošanu Latvijā ļoti rūpīgi uzrauga Pārtikas un veternārais dienests (PVD), un mēs kā ražotāji nevaram atļauties ražošanā izmantot aizliegtas pārtikas piedevas (kā to apgalvo video). Produkts un tā nosaukums atbilst visām PVD un ES regulu normām, tas ir pilnīgi nekaitīgs un izmantojams droši uzturā.
Nosaukumā nav minēts krējums, tātad tas nav skābais krējums, bet gan krēms, kuru var izmantot kā skābā krējuma aizstājēju. Tas ir ražots uz augu tauku bāzes (tādēļ arī nesatur holesterīnu), un ražošanā izmantoti kvalitatīvi augu tauki (tādēļ nesatur arī transtaukskābes). Piedevas (stabilizatori, emulgators, krāsvielas) ir atļautas lietot pārtikā, un tās diezgan plaši dažādos produktos arī izmanto. Diemžēl šis video ir kārtējais apmelojums.”