VIDEO. Likteņdārzā – koncertuzvedums “Likteņzīmes. Māris Čaklais”. 0

27.septembrī plkst.19.00 Likteņdārzā norisināsies literāri muzikālā cikla “Likteņzīmes” jau ceturtais koncertuzvedums “Likteņzīmes. Māris Čaklais”.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Koncertā piedalīsies: Artūrs Skrastiņš, Marts Kristiāns Kalniņš, Līva Kalniņa, Kristiāna Stirāne, Jānis Bērziņš, Valters Sprūdžs, Ivars Kalniņš.

Vasaras koncertuzvedumu noslēgums apzināti izvēlēts ar īpaši spēcinošu programmu – tajā skanēs Imanta Kalniņa dziesmas ar Māra Čaklā vārdiem. Dzīvē šīs personības bija ne tikai sadarbības partneri – viņus vienoja īstas draudzības saites. Viņu radītais kopdarbs ir kā vēstījums nākamajām paaudzēm, apliecinot vēlreiz un vēlreiz cilvēcisko pamatvērtību spēku cauri laikiem.
Māris Čaklais (1940–2003) – dzejnieks, esejists, prozaiķis, atdzejotājs, žurnālists un laikraksta “Literatūra un Māksla” (1987–1991), žurnāla “Karogs” (2000–2003) redaktors.

CITI ŠOBRĪD LASA

Par viņa dzeju Jānis Peters saka: „Māris bija ļoti oriģināli domājošs – viņš nav tik poētisks jeb dzejisks tādā jutekliskā latviešu klasiskās dzejas stilā. Izlasi pirmo rindu un prāto, ka drusku velk uz prozu. Un tad aiziet tik aizgrābjoši emocionālas lietas. Viņš nemaldās pa taciņām, bet pa taisnu ceļu dodas uz dzejoļa un domas mērķi. Skaidrība ir ārkārtīgi nozīmīga viņa dzejā. Māris nerakstīja primitīvi, bet arī ne samudžināti. Un vēl – Māris bija ironisks cilvēks, brīžiem pat sarkastisks. Visur tam saredzēja pamatu.”

Māris Čaklais daudz darbojies arī žurnālistikā, visbiežāk rakstīdams par literatūras un kultūras dzīves notikumiem. Jau studiju gados M. Čaklais strādāja vairākās redakcijās, bijis laikrakstu Literatūra un Māksla (1960-1966), Padomju Jaunatne (1962-1963) un izdevniecības Liesma līdzstrādnieks (1966-1969). Strādājis arī par laikraksta Literatūra un Māksla dzejas nodaļas vadītāju (1969-1973), bijis galvenais redaktors (1987-1991), kurš pirmais Latvijā atļāvies uz avīzes vāka nodrukāt Brīvības pieminekļa fotogrāfiju. Pēdējos dzīves gados ražīgi darbojies prozā, sarakstījis grāmatas par komponistu Imantu Kalniņu, arhitektu Gunāru Birkertu, Latvijas Valsts prezidenti Vairu Vīķi-Freibergu.

Dzejnieks Māris Čaklais katram no mums saistās ar kaut ko savu, vienam ausīs ieskanēsies Dzeguzes balss, citam – Uzsniga sniedziņš balts, vēl citam – Lilioma dziesma vai Viņi dejoja vienu vasaru. Tieši Čaklais ir autors Liepājas himnai – Pilsēta, kurā piedzimst vējš. Māra Čaklā dziesmu teksti ir pavisam īpašs gadījums, dziesmas, kas tapušas, sadarbojoties ar Imantu Kalniņu nu jau ir klasika. Taču, kā vēlāk Māris Čaklais teiks tajā pašā intervijā Andrievam Ezergailim, “man vienmēr ir interesanti strādāt, kad lietas ir uz robežlīnijas”.

Māris Čaklais ātri kļuva par savas paaudzes balsi – viņu cienīja, uzklausīja, citēja.

2000.gadā Māris Čaklais apbalvots ar Triju Zvaigžņu ordeni

Māra Čaklā ģimene piemiņas mājaslapā www.mariscaklais.com īstenoja akciju Dzīvais dzejolis, kur visdažādākie cilvēki, ar kuriem Čaklajam dzīves laikā krustojušies ceļi, runā vienu viņa dzejoli.

Koncertā “Likteņzīmes. Māris Čaklais” skanēs Imanta Kalniņa dziesmas ar dzejnieka Māra Čaklā vārdiem.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.