VIDEO. Lietuviešu dizainere izgudrojusi saistošu veidu, kā apgūt Mendeļejeva tabulu 0
Lietuviešu dizainere, Viļņas Mākslas akadēmijas studente Karolīna Petraitīte izgudrojusi saistošu mācību līdzekli, kas saskaņā ar viņas ieceri palīdzēs skolēniem vieglāk apgūt ķīmiju un izprast Mendeļejeva periodiskās tabulas struktūru.
Ar ķīmiskajiem elementiem viņa piedāvā iepazīties, izmantojot īpaši šim nolūkam radītus dažādu krāsu un lieluma žetonus, ko var fiziski savienot, lai saprastu, kā veidojas molekulas.
Karolīnas bakalaura darbs “Ķīmijas žetoni” (“„Chem žetona”) 2018.gadā saņēmis Jaunā dizainera godalgu produktu dizaina kategorijā.
Kā dizainere sacījusi Lietuvas biznesa laikrakstam “Verslo žinios”, viņa pati augusi pedagogu ģimenē, tādēļ nav nejaušība, ka bakalaura darba tēmu izvēlējusies izglītības jomā, tomēr galvenais dzinulis bijis cits.
“Produktu dizainera mērķis ir diagnosticēt problēmu un palīdzēt to izārstēt. Studējot ievēroju, ka ar izglītību saistītu dizaina iniciatīvu nav daudz. Nodomāju, ka vizualizējot spēšu iedziļināties vienā no sarežģītākajām nozarēm un pasniegt to jaunā veidā. Šķiet, ķīmija ir vissarežģītākā joma, kādu vien būtu varējusi izvēlēties,” viņa stāstījusi.
Viņas izveidotie žetoni ir divu lielumu – lielākos skolotājs var izmantot, demonstrējot molekulu struktūru uz magnētiskās tāfeles, savukārt mazākais komplekts domāts individuālajam mācību darbam. Noskenējot žetonus ar īpašu lietotni, tie iegūst virtuālu veidolu. Skolēni var ne tikai paši “samontēt” molekulas un ievērot, kas raksturīgs katram ķīmiskajam elementam, bet arī mācīties risināt ķīmijas vienādojumus, veidot molekulu kolekcijas un veikt virtuālus eksperimentus, padziļinot izpratni par 8. un 9.klasē apgūstamo vielu.
“Parunājusies ar vairākiem ķīmijas skolotājiem, sapratu, ka šo zinību apguve faktiski notiek trijos līmeņos. Pirmā ir simbolu pasaule – tikai apgūstot visus šos skaitļus un burtus, vari iedziļināties tālāk. Otrais līmenis – tā ir molekulu pasaule un trešais – eksperimenti,” stāstījusi dizainere. “Ja cilvēkam ķīmija patīk, mācīties nav sarežģīti, taču lielākajai daļai bērnu kādā brīdī tas tomēr kļūst par grūtu un, ja šķēršļus neizdodas pārvarēt, šis priekšmets vairs nešķiet interesants, zūd motivācija.”
“Teiksim, ja vēlies no žetoniem salikt ūdens molekulu, savieno skābekli un ūdeņradi un tūdaļ pat redzi, ka kaut kā pietrūkst,” viņa skaidrojusi.
Šobrīd dizainere noskaņota tālāk pētīt izglītības jomas vajadzības – vispirms pilnveidot savu “Ķīmijas žetonu” projektu, bet vēlāk, iespējams, iedziļināties līdzīgos bioloģijas vai fizikas izaicinājumos.