VIDEO. Lietuvā alkohols tikai pēc 20 gadu sasniegšanas. Ko par to domā lietuvieši un latvieši? 0
Cīņa Baltijas valstu starpā par to, kurš dabūs lauvas tiesu no akcīzes nodokļa par alkoholu ir beigusies, bet lokāli cīņa ar zaļo pūķi turpinās.
Iniciatīva – ļaut alkoholu pārdot no 21 gada vecuma šonedēļ sasniedza nepieciešamo pilsoņu parakstu skaitu un tagad no portāla “Manabalss.lv” var pārcelties uz Saeimu.
Fakts, ka parakstu savākšanai bija nepieciešami septiņi gadi, jau apliecina, ka Latvijas sabiedrībā šādai iecerei milzu atsaucības nav. LNT aptaujā iespējams uzzināt, ko cilvēki domā šobrīd?
Toties mums ir iespēja palūkoties uz Lietuvu, kur alkohola vecuma cenzs – 20 gadi darbojas jau gadu un astoņus mēnešus.
LNT Ziņas devās pie mūsu dienvidu kaimiņiem noskaidrot, vai augstāks vecuma slieksnis tiešām ir risinājums problēmai ar grādīgajiem dzērieniem? Un vai šis aspekts kopējo alkohola ierobežojumu gūzmā viņiem vispār ir svarīgs?
Nopietna cīņa ar alkoholismu Lietuvā sākās pirms trim gadiem. Tā kļuva par priekšvēlēšanu kampaņas sastāvdaļu. Cīnoties par vēlētāju balsīm, politiķi labprāt izspēlēja anti-alkoholisma kārti, solot izvilkt laukus no totālas nodzeršanās. Tolaik lietuvieši tika atzīti ar visdzerošāko tautu Eiropā.
“Pasaules veselības organizācija ļoti skaidri nosaka, ka cenu celšana ir efektīvākais veids, ka mazināt alkohola patēriņu. Bet cenas visvairāk ietekmē akcīzes nodoklis,” norāda finanšu viceministre Daiva Brasjūnaite.
Savukārt no 2018. gada Lietuvā tika ieviesti tirgošanas laika un vecuma ierobežojumi. Tagad alkoholu kaimiņvalstī var iegādāties no 20 gadu vecuma, no plkst. 10.00 rītā līdz plkst. 20.00 vakarā, bet svētdienās – tikai līdz 15.00 dienā.
Sākumā šie ierobežojumi izraisīja ļoti lielu pretestību. Viļņā pat norisinājās vērienīgs koncerts ar nosaukumu “Brīvību rokenrolam”.