Lienei 11 gadus ir aizdomas par kanalizācijas noplūdi jūrā; atbildīgās institūcijas uzskata, ka tās ir aļģes 6
Kopš 2009. gada Salacgrīvas iedzīvotāja Liene ar pašvaldību un citām iesaistītajām iestādēm risina jautājumu par iespējamu kanalizācijas noplūdi jūrā. Lai arī Liene ir pārliecināta, ka problēma pastāv, viņasprāt, atbildīgās institūcijas to pat nemēģina saskatīt.
Liene arī raidījuma “Bez Tabu” filmēšanas komandai parāda vietu, kur, iespējams, kanalizācija aizplūst jūrā. Rudens vēju dēļ pie jūras krasta pieiet nav iespējams, taču acīmredzami pie pašas jūras ir grāvis, kura saturs aiztek uz jūru.
Viņa nevēlas situāciju atstāt pašplūsmā, tāpēc pašas spēkiem skaidrojusi situāciju. Kļuvis zināms, ka līdz 2009. gadam Salacgrīvā bijusi savu laiku nokalpojusi attīrīšanas iekārta, kura nomainīta pret jaunu. Viņasprāt, tas situāciju neatrisinājis.
“Uzstādot jaunās attīrīšanas iekārtas, novēroju, ka piesārņojums kļuvis vēl lielāks,” stāsta Liene.
Arī Valsts vides dienestam situācija zināma – veikta pastiprināta kontrole un uzraudzība. Secināts, ka ne visi pilsētas iedzīvotāji veic atbilstošu notekūdeņu apsaimniekošanu. Problēmas rada arī ražošanas uzņēmumi.
Lienes pieminētajā grāvī arī Valsts vides dienests konstatējis neattīrītu ūdeņu ieplūdi jūrā. Uzsākta arī administratīvā lietvedība un apzināti uzdevumi, kas jāveic, lai situācija uzlabotos.
Salacgrīvas ūdens vadītājs Kaspars Krūmiņš noliedz esošo problēmu, uzskatot, ka attēlā redzamais it kā piesārņojums esot vienkārši aļģes, kuru pūšana izdala specifisku aromātu.
“Tas, kas ir novērojams jūrmalā, tas ir novērojams vairākās Latvijas jūrmalās – tieši vasaras perioda beigās. Tas ir bioloģisks process – tā ir aļģu pūšana. Šo informāciju sieviete, kura neskaitāmas reizes par šo lietu ir sūdzējusies, ir saņēmusi.
Mēs nevaram cilvēkus piespiest pieslēgies centralizētās kanalizācijas sistēmai. Ir pārejas periods līdz 2023. gadam. Tikai pēc šī laika, pēc šī termiņa, ar kaut kādām administratīvām metodēm var piespiest cilvēkus pieslēgties centralizētai kanalizācijai,” saka Kaspars Krūmiņš, “Salacgrīvas ūdens” vadītājs.
Valsts vides dienests sola situācijai sekot līdzi, darot visu iespējamo, lai izskaustu iespējamo kanalizācijas noplūdi jūrā.