Ilustratīvs foto. Koraļļi Klusajā okeānā.
Ilustratīvs foto. Koraļļi Klusajā okeānā.
Foto: AP/SCANPIX

VIDEO. Lielāks par zilo vali! Klusā okeāna dzīlēs atklāts kaut kas tik sens un gigantisks, ka to var saskatīt pat no kosmosa 0

Zālamana salās zinātnieki ir atklājuši pasaulē milzīgāko koralli, kas glabā gadsimtiem senus okeāna noslēpumus. Atšķirībā no koraļļu rifa, kas ir koraļļu koloniju kopums, šis gigantiskais organisms ir koraļļu polipu tīkls, tā vēstīja ārvalstu medijs “Euronews“.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Tā platums ir 34 metri un augstums – vairāk nekā pieci metri, tātad tas ir garāks par pasaulē lielāko zīdītāju – zilo vali. Tas ir tik milzīgs, ka ir redzams no kosmosa.

“Kad mēs domājam, ka uz planētas Zeme vairs nav nekā atklājama, mēs tieši tad atrodam milzīgu koraļļu masīvu, kas sastāv no gandrīz miljarda mazu polipu, kas pulsē dzīvības pilns un krāsains,” teica “National Geographic” pētnieks rezidencē un “Pristine Seas” komandas dibinātājs Enriks Sala (Enric Sala), kurš kopā ar savu komandu veica šo nozīmīgo atklājumu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Šis milzīgais korallis, kura vecums, domājams, ir aptuveni 300 gadu, ir interesants ar to, ka tas varētu sniegt mūsdienu pasaules iedzīvotājiem unikālu ieskatu vēsturiskajos okeāna apstākļos.

Gigantisko koralli, ko var saskatīt no kosmosa, Klusā okeāna dienvidrietumu daļā atklāja zinātnieki, strādājot ar pētniecības kuģi “Pristine Seas”. Tas ir trīs reizes lielāks par visiem iepriekš atklātajiem koraļļiem. Nepieredzējušam vērotājam tas izskatās vienkārši pēc tāda kā milzīga akmens, taču kāds “National Geographic Pristine Seas” komandas dalībnieks ienira okeāna dzīlēs, lai to aplūkotu tuvāk, un viņš ātri vien saprata, ka tas ir mega milzīgs korallis jeb “pavona clavus”.

Interesanti, ka vietējie iedzīvotāji nezināja par tā eksistenci, lai gan tas atrodas tieši zem okeāna virsmas.

Tas ir nozīmīgs zinātnisks atklājums, piemēram, tāpat kā pasaulē augstākā koka atrašana. Taču ir iemesls satraukumam. Neraugoties uz tā attālo atrašanās vietu, šie koraļļi nav pasargāti no globālās sasilšanas un citiem cilvēka radītajiem draudiem,” piebilda Sala.

Pētnieku komanda dzīvo un strādā uz sava kuģa vairākus mēnešus, jo devušies ilglaicīgā ekspedīcijā, kuras mērķis ir veicināt okeānu saglabāšanu, izmantojot jaunākās tehnoloģijas, labāk izprastu jūras ekosistēmu Zālamana salās. Šīs valsts okeānos ir otrs lielākais sugu skaits pasaulē – vairāk nekā 490 cieto un mīksto koraļļu sugu. Šāda  veida koraļļi, tāpat kā rifi, ir patvērums jūras dzīvniekiem, tostarp rifu zivju mazuļiem, krabjiem un garnelēm, kas patveras koraļļa kupolveidīgajā formā.

“Šādas lielas pieaugušu koraļļu kolonijas sniedz būtisku ieguldījumu koraļļu rifu ekosistēmu atjaunošanā, jo tām ir augsts vairošanās potenciāls,” atzīmēja Ēriks Brauns (Eric Brown), kurš ir koraļļu zinātnieks ekspedīcijā “Pristine Seas”. “Lai gan tuvējie seklie rifi bija degradējušies jūras sasilšanas dēļ, vērot šo lielo veselīgo koraļļu oāzi nedaudz dziļākos ūdeņos ir cerību stars,” viņš uzskata. Pašlaik tikai 8,4 % no Zemes okeāna ir zināmā mērā aizsargāti.

Reklāma
Reklāma

“Tas ir dabas piemineklis, kas pieredzējis pirmo eiropiešu ierašanos šajos ūdeņos,” piebilda Sans Fēlikss (San Félix), kurš pirmais pamanīja šo milīgo koralli Klusā okeāna dzelmē. “Ar šo koraļļu koloniju ir vienlaikus dzīvojuši izcili cilvēces pārstāvji: Ņūtons, Darvins, Kirī, Gandijs, Einšteins… un tā tos ir pārdzīvojusi. Tagad tā glabā informāciju par to, kā izdzīvot cauri gadsimtiem. Šo vienkāršo koraļļu polipu ģenētiskais kods ir milzīga enciklopēdija, kurā ir ierakstīts, kā izdzīvot dažādos klimatiskos apstākļos, un līdz pat šim brīdim šis milzīgais korallis to paveicc, neskatoties uz notiekošo okeāna sasilšanu,” uzsvēra Fēlikss.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.