VIDEO. LB prezidenta amata kandidāta Bērziņa sieva strādā Šķēles un Šlesera firmu vadībā 1
Koalīcijas partneri sola līdz otrdienai vienoties par kopīgu Latvijas Bankas (LB) prezidenta amata kandidātu. Pašlaik partijām ir divi favorīti, kuriem ir lielākais atbalsts koalīcijā. Vēl pagājušajā nedēļā par reāliem pretendentiem uz Latvijas Bankas prezidenta amatu uzskatīja trīs. Pagājušajā pirmdienā parādījās ceturtais. Partiju sadarbības padomē Jaunās konservatīvās partijas politiķi iebilda, ka sarakstu vajadzētu papildināt. Saeimas deputāts Gatis Eglītis (JKP) ieteica tajā iekļaut “Altum” vadītāju Reini Bērziņu. Viņa dzīvesbiedre Jūlija Bērziņa ir padomes priekšsēdētāja “Rīgas tirdzniecības ostā” un citos divu ekspolitiķu – Andra Šķēles un Aināra Šlesera – ģimenēm piederošos tranzītbiznesa uzņēmumos, vēstīja TV3 raidījums “Nekā personīga”.
“Mēs uzskatījām, ka tas saraksts var tikt papildināts, bet mēs nebijām vienīgie, bija divi politiskie spēki, kas piekrita, ka šis kandidātu saraksts ir jāpalielina,” norādīja Eglītis. Uz jautājumu, kurš politiskais spēks bija otrais, Eglītis atteica: “Es negribētu atklāt.” Uz jautājumu, vai tā bija Nacionālā apvienība, Eglītis atteica: “Iespējams,” raidījumam sacīja Eglītis.
Bērziņa kandidatūras pievienošanu atbalstīja Nacionālā apvienība, bet citi koalīcijas partneri par pēdējā brīža papildinājumu nebija apmierināti. Kā profesionāli viņu vērtējot augstu, bet izglītība un pieredze neatbilst tai, ko sagaida no Latvijas bankas vadītāja un Centrālās bankas vadītāja un Eiropas centrālās bankas padomes locekļa.
Savukārt Eglītis precizēja: “Visiem četriem kandidātiem ir kaut kādas astītes, ja tā varētu teikt – viens tur ir makšķerējis kopā ar esošo centrālās bankas prezidentu, viens tiek vainots par kaut kādām neizdarībām attiecībā uz banku sektora uzraudzību pirms desmit gadiem, citam vēl kaut kas.”
Bērziņš pēc “Tautas partijas” līdera Andra Šķēles ieteikuma bija ievēlēts partijas valdē, kandidējis 2010. gada vēlēšanās “Pa labu Latviju” sarakstā. 36 gadus vecais Bērziņš bijis vairāku lielu valsts uzņēmumu vadībā. Pēdējos četrus gadus viņš vada valsts uzņēmumu “Altum”, ko izveidoja, apvienojot Hipotēku banku, Lauku attīstības fondu un Latvijas garantiju aģentūru.
“Altum” valdes priekšsēdētājs Reinis Bērziņš raidījumam sacīja: “Protams, es esmu ticies ar ļoti daudziem cilvēkiem, kas agrāk ir bijuši politikā, šobrīd ir uzņēmējdarbībā no visdažādākajām politiskajām partijām, un tā mana lieta ir tā, ka to, ko mēs darām, mēs vienmēr runājam ar jebkāda veida uzņēmējiem. Mēs sākām, kā es minēju, 2015. gadā ar 240 darbiniekiem un 370 miljonu portfeli, tad mēs šobrīd esam ar 195 darbiniekiem ar 620 miljoni portfeli, tātad apjomi ir auguši par 70%, darbinieku skaits ir samazināts par 20%. Vidēji tas nozīmē divreiz lielāks apjoms uz darbinieku. Es ticu, ka kaut ko līdzīgu var izdarīt arī Latvijas Bankā.”
Saistība ar Andri Šķēli un Aināru Šleseru nav tikai ”Altum” vadītāja pagātne. Viņa dzīvesbiedre Jūlija Bērziņa ir padomes priekšsēdētāja “Rīgas tirdzniecības ostā” un citos abu ekspolitiķu ģimenēm piederošos tranzītbiznesa uzņēmumos. Viņiem ”Rīgas tirdzniecības osta” pieder caur firmu ”MCH Investīcijas”. Tieši šis uzņēmums šobrīd gaida FKTK un Eiropas Centrālās bankas atļauju iegādāties banku ”Meridian Trade Bank”. Izpētījuši Bērziņa politisko pagātni, JKP centās norobežoties no partijas biedra izteiktā priekšlikuma un apgalvo, ka tā nav bijusi frakcijas ideja.
JKP Saeimas frakcijas priekšsēdētāja Juta Strīķe norāda: “Jūs jau ziniet manu attieksmi pret oligarhiem, un es personiski negribētu, lai Latvijas Bankas prezidents būtu ar jelkādām saitēm siets ar viņiem, un oligarhiskā pagātnē arī, protams, ir šķērslis, lai es personiski varētu balsot par kādu tādu kandidātu.”
Ja arī līdz otrdienai koalīcijai nebūs skaidrs savs kandidāts, tad opozīcijā esošie “ZZS” situāciju izmantos, lai iniciatīvu ņemtu savās rokās.
Plašāk pievienotajā video.