VIDEO: Latvijas Universitātes docents Romualds Ražuks stāsta Pēterim Apinim par civilo aizsardzību 7
Pēteris Apinis

Romualds Ražuks ir lietuviešu izcelsmes Latvijas ārsts, pedagogs un politiķis. Dzimis Viļņā, pabeidzis Viļņas universitāti, kļuvis par neiroķirurgu, Maskavā studējis aspirantūrā un aizstāvējis disertāciju.

Reklāma
Reklāma
Trampa pacietības mērs beidzot ir pilns – Kremlis sāk stostīties
Kokteilis
Latviešu daiļavu TOP 10: sievietes, kuru šarms neatstāja vienaldzīgu pat mākslīgo intelektu
Kāpēc amerikāņu karavīri brauca tur, kur nedrīkstēja? Izskan aizdomīga versija
Lasīt citas ziņas

1986. gadā pārcēlies uz Latviju, strādājis Rīgas Medicīnas institūtā un dažādās Rīgas slimnīcās par neiroķirurgu, dibinājis Latvijas lietuviešu biedrību, 1988. gadā iesaistījies Latvijas Tautas frontes darbā.

1990. gadā Tautas frontes 3. kongresā Romualdu Ražuku ievēlēja par LTF priekšsēdētāju, nomainot amatā Daini Īvānu. Latvijas 7., 11., 12. Saeimas deputāts, bijis arī Saeimas priekšsēdētāja biedrs un Jūrmalas pilsētas Domes priekšsēdētājs. Šobrīd strādā Latvijas Universitātē par docentu un lasa lekcijas sabiedrības veselībā un civilajā aizsardzībā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Romualds Ražuks atzīst, ka studenti un viņa lekciju apmeklētāji visai slikti saprot, kas ir civilā aizsardzība. Rīgas Dome ir sagatavojusi 8 apmācību ciklu civilajā aizsardzībā, esot gana interesants un vērtīgs materiāls, ievietots YouTube kanālā, bet skatījumu gauži maz.
Galvenais šķērslis civilajā aizsardzībā ir komunikācija ar sabiedrību.

Cilvēki vienkārši nedzird vai nesaklausa to, kas viņiem būtu jāuzzin. Civilā aizsardzība dziļākā būtībā ir cilvēku pamatvajadzību nodrosināšana katastrofas laikā. Tātad visām ministrijām un visām iestādēm būtu jābūt par daļu sistēmā.

Plāni tiek rakstīti, papīri tiek gatavoti, bet birokrātija strādā it kā būtu miera laika apstākļos. Patiesībā jau ministrijām ir noteikts, kas darāms katastrofu pārvaldīšanā un civilajā aizsardzībā. Katastrofa vislabāk redzama ugunsgrēka gadījumā – ugunsdzēsēji savu darbu dara ātri un labi, NMPD dienests glābj cilvēkus, pašvaldības reaģē ļoti atšķirīgi, bet valsts līmenis ir visvājākais.

Šobrīd valsts un pašvaldību saziņa katastrofu gadījumā ir masu saziņas līdzekļi – Latvijas radio 6 programmas un divi Latvijas televīzijas kanāli, kas sniegtu informāciju iedzīvotājiem – kā viņiem rīkoties.

Visur tiek uzsvērts – Jums ir jāsagādā veca tipa radio aparāts ar sausām baterijām. Tad, kad es simts studentiem auditorijā tiek palūgts – cikiem no viņiem ir šāds radioaparāts, izrādās – vienam vai diviem. Ja nebūs elektrības, ja netiks uzlādēti gadžeti, Latvijas radio iedzīvotājus nesasniegs.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.