VIDEO: Latvijā audzēs tropu aļģes – RTU zinātnieki radījuši jaunu tehnoloģiju 0
Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) zinātnieki izstrādājuši tehnoloģiju vērtīgās tropu mikroaļģes spirulīnas audzēšanai Latvijā un gatavi paši to pārvērst biznesā.
Biznesa ideja prezentēta pasaulē vadošajā videi draudzīgo biznesa ideju konkursā “ClimateLaunchpad 2018” Skotijā.
Konkursā ar biznesa ideju “SpirulinaNord” pasauli iepazīstināja RTU Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes Vispārīgās ķīmijas tehnoloģijas institūta pētniece Agnese Stunda-Zujeva.
Viņa kopā ar kolēģiem ir radījusi inovatīvu tehnoloģiju spirulīnas audzēšanai Latvijas klimatiskajos apstākļos, piedāvājot izejvielu veselīgām maltītēm. Spirulīna ir augu valsts izcelsmes omega-3, olbaltumvielu un antioksidantu avots.
Vērtīgo īpašību dēļ tā tiek dēvēta par superēdienu, piemēram, olbaltumvielu spirulīnā ir 2-3 reizes vairāk nekā gaļā vai pākšaugos. Tradicionāli šo tropu mikroaļģi audzē seklos dīķos Āfrikā, rūpnieciskos mērogos – tuksnešainos apgabalos ASV un Ķīnā.
Tās audzēšanai vēsā klimatā RTU zinātnieki izveidojuši speciālu reaktoru, kurā notiek visu spirulīnai nepieciešamo audzēšanas parametru stingra kontrole – ar noteiktu ūdens temperatūru, apgaismojumu un barības vielām jeb aļģu “ēdienkarti”.
“Dalība “ClimateLaunchpad 2018″ finālā bija kā ceļojums apkārt pasaulei vienas dienas laikā. Tā ir ļoti vērtīga pieredze, jo deva iespēju satikt cilvēkus no visas pasaules, iegūt neskaitāmus kontaktus, izzināt problēmas, kas satrauc uzņēmējus un zinātniekus citviet, un kādus risinājumus viņi piedāvā,” atzīmē A. Stunda-Zujeva.
“Climate-KIC HUB Latvia” vadītāja Liene Briede norāda, ka dalība konkursā ir iespēja iezīmēt pasaules zaļo un tīro tehnoloģiju inovāciju kartē Latvijas vārdu, vienuviet satikt politikas veidotājus, investorus un inovatorus, kuriem rūp klimata pārmaiņas, no visas pasaules.
“Tā ir lieliska iespēja pārvērtēt savu biznesa ideju – kā tā var mainīt un uzlabot pasauli, kuras resursu patērējam katru dienu,” skaidro L. Briede.
“ClimateLaunchpad” ir Eiropas Inovāciju un tehnoloģijas institūta klimata zināšanu un inovāciju kopienas “Climate-KIC” iniciatīva, kas vērsta uz klimata pārmaiņu mazināšanu, veicinot zaļo uzņēmumu izaugsmi pasaulē.
Šogad konkursa fināls notika 1. un 2. novembrī, Latviju tajā pārstāvēja trīs biznesa idejas. Nacionālo konkursu Latvijā pirmoreiz īstenoja RTU Dizaina fabrika. RTU ir “Climate-KIC” pārstāve Latvijā.
Latviju Skotijā pārstāvēja arī biznesa ideja “TreeHouse place” – RTU Arhitektūras fakultātes studenta Matija Babra vadībā entuziasti veido multifunkcionālas, dabai draudzīgas, no koku baļķiem un virvēm veidotas platformu izbūves koku galotnēs, kā arī “E-scooter rent at hotels” par elektrisko skrejriteņu nomu Dienvidspānijā.