VIDEO. Lato Lapsa par histēriju ap debatēm krievu valodā: “Tā ir Latvijas sabiedrības šķelšanas kampaņa!” 71
Kā ziņots, publiskajā telpā izcēlies strīds par to, vai ir pieņemami sabiedriskajos medijos organizēt Eiropas Parlamenta (EP) priekšvēlēšanu debates krievu valodā. Dažādu jomu pārstāvji izsaka savu viedokli, lielākā daļa sabiedrības nosoda šādu Latvijas Televīzijas (LTV) lēmumu. Publicists Lato Lapsa dalījies ar savu viedokli un atklājis, kas, viņaprāt, aiz tā visa slēpjas.
“Tā ir laba lieta, ja cilvēkam ir pašam sava televīzija, kur viņš var runāt, ko grib un kad grib,” Lato Lapsa iesāk video, ko publicējis vietnē “YouTube”, runājot par Sabiedriskās Latvijas televīzijas valdes priekšsēdētāju Ivaru Priedi. Pēc Ivara Priedes domām, esot ārkārtīgi dīvaini, ka valsts iestādes savas kompetences ietvaros uzdrīkstas paust sašutumu par viņu lēmumu.
Turpinājumā L.Lapsa pastāsta, kas patiesībā ir Krievijas rīkotais hibrīdkarš un kuri patiesībā ir Krievijas ietekmes aģenti.
“Mums mēģina iestāstīt, ka vienīgie bīstamie un īstie Krievijas ietekmes aģenti esot tie, kuri dažādos publiskos pasākumos izlien ārā, apkārušies ar dažādiem Krievijas loriņiem un visvisādos veidos cenšas pievērst sev uzmanību. Tāpat mums mēģina iestāstīt, ka vienīgais veids, kādā Krievijas hibrīdkarš varot izpausties, ir provokācijas uz robežām un kaut kādi zaļi cilvēciņi,” viņš stāsta, nosaucot tos par meliem.
“Īstie Kremļa ietekmes aģenti ir tie, kas dara to, kas Kremlim patiešām ir vajadzīgs,” L.Lapsa atklāj, norādot, ka viņu interesēs ir nevis pievērst sev uzmanību, bet nepievērst uzmanību.
Tieši tāpēc viņš uzskata, ka pašreiz konkrētas sabiedrisko mediju personas organizē Latvijas valsts sabiedrības šķelšanas kampaņu, cilvēkus dalot pēc valodas. “Tieši šī te kampaņa ir acīmredzams Krievijas organizētā hibrīdkara elements,” viņš uzsver.
“Kā mēs zinām no Ukrainas pieredzes, katram Krievijas ietekmes aģentam, kas tā vai citādi barojas no šīs valsts, jārēķinās ar vienu nepatīkamu lietu,” Lato Lapsa turpina, norādot, ka pienāk brīdis, kad hibrīdkara organizētājiem kāds posms ir tik svarīgs, ka viņi šos ietekmes aģentus ir spiesti aktivizēt un teikt: “Nu, mīļumiņ, tagad tu darīsi, ko tev teiks un kā tev teiks.”
“Šis ir tas gadījums, kad radībai pateikts – ej un dari, citādi tev būs slikti!” Lato Lapsa uzsver.
Viņš skaidro, ka šo neapgalvo tāpat vien un pamato sacīto ar faktiem, ko atklājis.
Pilnu Lato Lapsas viedokli vari noklausīties video!
Jau vēstījām, ka Valsts valodas centrs (VVC) šonedēļ izplatīja paziņojumu, ka neatbalsta Latvijas Televīzijas (LTV) ieceri noturēt sabiedriskajā televīzijā EP priekšvēlēšanu debates krievu valodā, jo uzskata, ka šāda iecere esot pretrunā ar Satversmē nostiprināto valsts valodas statusu un tās lomu sabiedrības integrācijā. VVC apgalvo, ka jebkuras svešvalodas nemotivēta lietošana plašsaziņas līdzekļos notiek tikai un vienīgi uz latviešu valodas lietojuma sašaurinājuma rēķina.
LTV uz to reaģēja, vēršoties Tieslietu ministrijā un aicinot skaidrot VVC publiskos pārmetumus par LTV ieceri rīkot EP priekšvēlēšanu debates arī krievu valodā, jo uzskata to par mēģinājumu ietekmēt sabiedriskā medija redakcionālos lēmumus.
LTV vērtējumā, VVC neizprot, kā tiesību normās noteiktā priekšvēlēšanu aģitācija atšķiras no priekšvēlēšanu raidījumiem. Medija pārstāvji skaidro, ka priekšvēlēšanu debates nav priekšvēlēšanu aģitācija, bet gan saturs par EP vēlēšanām.
LTV nepiekrīt, ka mazākumtautību multimediju platformas “Rus.lsm” veidotās priekšvēlēšanu debates būtu vērtējamas kā nemotivēta svešvalodas lietošana. Medija ieskatā, LTV rīkojas atbilstoši SEPLP apstiprinātajam sabiedriskajam pasūtījumam, kurā noteikts, ka divi būtiskākie mazākumtautību multimediju platformas “Rus.lsm” 2024.gada satura virzieni ir atspoguļot Latvijas mazākumtautībām valstiski un starptautiski nozīmīgus notikumus, kā arī atspoguļot EP vēlēšanas, vēstot par to ietekmi uz Latviju.
Savukārt SEPLP norāda, ka LTV, izvēloties pārraidīt priekšvēlēšanu debates krievu valodā, nepārkāpj likumus, normatīvos aktus un sabiedriskā pasūtījuma vadlīnijas un gada plānu.
Vienlaikus SEPLP aicina LTV rūpīgi izvērtēt plašāku kontekstu, iekšējus un ārējus faktorus, lai savā darbībā ievērotu un salāgotu Satversmes būtību, SEPLP likumu un demokrātiskā līdzdalības procesa pilnvērtīgu un kvalitatīvu nodrošināšanu visiem EP vēlēšanās iesaistītajiem – deputātu kandidātiem un vēlētājiem.
VVC neaprobežojās ar viena paziņojuma izplatīšanu par LTV, vēlāk vēlreiz kritizējot sabiedrisko mediju, ka tas it kā veicinot divvalodību. VVC domā, ka LTV lēmums par debašu rīkošanu krievu valodā neesot uzskatāms “par redakcionālu lēmumu šī jēdziena tehniskajā izpratnē, bet par politisku lēmumu”, kas esot nonācis pretrunā ar Satversmē un Valsts valodas likumā noteikto valodu hierarhiju valstī.