Sarmīte Ķikuste ir latviešu ārste, sabiedriska darbiniece, politiķe, dzimusi Balvos, mācījusies Krāslavā, pēc Rīgas Medicīnas institūta beigšanas 1987. gadā strādā par ārsti Daugavpilī, sākumā par ginekoloģi, no 1995. līdz 199. gadam – par Daugavpils dzemdību nama galveno ārsti, kopš 2012. gada ir Daugavpils psihoneiroloģiskās slimnīcas valdes priekšsēdētāja. Daugavpils cietoksnī izveidojusi un vada Medicīnas vēstures muzeju. Bijusi 8. un 9. Saeimas deputāte, ilggadēji vadījusi Daugavpils Latviešu biedrību, studējusi citas zinības – 2003. gadā ieguvusi sociālo zinātņu bakalaura grādu Daugavpils universitātē, bet 2009. gadā — pedagoģijas maģistra grādu Latvijas Universitātē.
Stāsts par Daugavpils Medicīnas muzeju, ko Sarmīte Ķikuste izveidojusi kopā ar kolēģēm – domubiedrēm. Muzejā ir materiāli par tām Daugavpils slimnīcām, kas šobrīd vairs nepastāv – ir likvidētas (Narkoloģiskā slimnīca, bija Grīvas reģionālā slimnīca, Infekciju slimnīca, Dzemdību nams, Tuberkulozes slimnīca) – gan par tām, kas vēl joprojām strādā. Savākti materiāli par izcilākajiem Latgales ārstiem, par slimnīcu vadītājiem, par ārstu dinastijām Daugavpilī.
No visām Daugavpils slimnīcām un iestādēm vākti materiāli, sākotnēji fotogrāfijas, vēlāk – pagājušā gadsimta (un vēl vecāks) medicīnas aprīkojums (piemēram, pirmais narkozes aparāts Daugavpilī), veci medikamenti, vecas receptes, senas medicīnas grāmatas, medicīnas vadlīnijas, pavēles, instrukcijas.
Liela muzeja daļa ir veltīta psihiatrijai, infekciju slimību apkarošanai un ārstēšanai (arī Covid–19 epidēmija jau ir medicīnas vēsture).
Mums ir trauki, ko dāvāja donoriem un donoru apliecības.
Ir materiāli no kā mācījās medicīnas studenti – galvas kausi, histoloģijas preparāti, tai skaitā profesores Ainas Dālmanes rokdarbi, ko viņa speciāli adija Rīgas Medicīnas studentu apmācībai.
Viena zāle muzejā veltīta reproduktīvās veselības jautājumiem, ir kontracepcijas vēstures zāle. Ir redzams kā senāk sievietes mēģināja risināt nevēlamas grūtniecības problēmas. Muzejā skatāms – kādi bija mīti, kam sievietes ticēja, kādus rituālus vajadzēja veikt, lai paliktu vei tiei pretēji – nepaliktu stāvoklī, bet – lai būtu spontāns aborts vajadzēja pārkāpt pāri čūskai.
Muzejs ir interesants bērniem, jo bērni var te redzēt gan īstu cilvēka sirdi, gan īstus žultsakmeņus, kā izskatās trakokrekls.
Muzejs atrodas Daugavpils cietoksnī blakus baltā zirga skulptūrai. Muzeja organizatores ir nevalstiska organizācija, un nodrošina brīvprātīgo darbu, īpaši vasarā, kad daudz skatītāju un interesentu pašas muzeja organizatores uzņemas gidu pienākumus. Ziemā gan vajag iepriekš zvanīt un pieteikt muzeja apmeklējumu, taču ir pieejams audiogida pakalpojums.
Sarmīte Ķikuste muzejam Daugavpils cietoksnī piemeklējusi citas telpas, kas būs apkurināmas, ērtākas, lielākas.