2023. gada 15. jūnijā Maskavā Krievijas Ārlietu ministrijas ēka ir redzama aiz stenda, kurā reklamēts līgumarmijas dienests un uzraksts “Aizstāvēt dzimteni ir mūsu profesija”.
2023. gada 15. jūnijā Maskavā Krievijas Ārlietu ministrijas ēka ir redzama aiz stenda, kurā reklamēts līgumarmijas dienests un uzraksts “Aizstāvēt dzimteni ir mūsu profesija”.
Foto: AFP/SCANPIX

VIDEO. Krievija militārajos ieročos turpina izmantot Rietumos ražotus mirkočipus; atklājusies saistība ar Latvijā dzīvojošu uzņēmēju 59

Pret Krieviju vērstās sankcijas nav spējušas apturēt raķešu un citu ieroču ražošanu. Tajos turpina izmantot Rietumos ražotus mikročipus. Pētot, kā tie nonākuši Krievijā, atklājusies saistība ar Latvijā dzīvojošu uzņēmēju. Viņš apsūdzības kategoriski noraida, taču “Nekā personīga” atklājis, ka šī uzņēmēja dibināta organizācija atbalsta Krievijas armiju un saņem naudu no Vladimira Putina fondA, tā šovakar vēstīja TV3 raidījums “Nekā personīga“.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Lasīt citas ziņas

Pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā pret agresorvalsti Rietumi ieviesuši bezprecedenta sankcijas. To mērķis ir samazināt Krievijas budžeta ieņēmumus, ietekmēt atbildīgo amatpersonu un visu iedzīvotāju labklājību, kā arī mazināt militārās nozares jaudu.

Lēnāk nekā cerēts, tomēr sankcijas iedragājušas Krievijas ekonomiku. Šogad tā paredzējusi militārajām vajadzībām tērēt gandrīz trešdaļu visa valsts budžeta. Dažu raķešu veidu krājumi izsīkuši. Tomēr tās turpina nogalināt ukraiņus, jo Krievija spējusi jau kara laikā saražot jaunas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Daļa pret Ukrainu izmantoto raķešu un dronu nonāk ekspertu rokās, ļaujot tos izpētīt. Krievijas ieročos viņi atraduši 250 rietumos ražotu detaļu, lielākoties mikročipus, kurus Krievija pati neizgatavo. Rietumvalstis aizliegušas šādu produktu piegādi Krievijas militārās nozares uzņēmumiem. Neraugoties uz to, Krievija pērn spēja palielināt raķešu un citu ieroču ražošanas tempus, ziņoja “Nekā personīga”.

Vajadzīgās komponentes Krievija saņem, sankcijas apejot. Piegādā caur trešajām valstīm, piemēram, Ķīnu, Turciju vai Apvienotajiem Arābu Emirātiem. Vilto muitas datus, ka detaļas importē it kā civiliem mērķiem, bet tālāk novirza militārajai nozarei. Mediji ziņo, ka Krievija vairumā iepērk ledusskapjus un veļasmašīnas, lai tikai tiktu pie mikročipiem.

Simtiem amerikāņu firmas “Analog Devices” čipus ukraiņi atraduši Irānā ražotajos dronos “Shahed” un “Mohajer”, Krievijā ražotajos bezpilota lidaparātos “Lancet”, ballistiskajās raķetēs “Iskander”, “Kinžal” , spārnotajās raķetēs “Kalibr” un citās ieroču sistēmās.

Šis konkrētais čips atradās raķetē “Kalibr”. Uzņēmums, kas savulaik tādas ierīces importēja Krievijā, bija “Eltekh Komponent”. Līdz pērnā gada beigām tā piederēja Latvijā dzīvojošajam Andrejam Peregudam. Izdevumam “The Insider” viņš apgalvo, ka “Analog Devices” mikročipus vairs Krievijā neieved kopš 2019. gada. Informācija muitas datu bāzē “ImportGenius” gan liecina, ka firma turpināja to darīt līdz pat 2022. gada 1. martam.

“Pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā un saskaņā ar ASV un Eiropas Savienības (ES) sankcijām “Analog Devices” pārtrauca uzņēmējdarbību Krievijā un Krievijas atbalstītajos Ukrainas un Baltkrievijas reģionos un nekavējoties deva norādījumus visiem mūsu izplatītājiem pārtraukt mūsu produktu sūtījumus uz šiem reģioniem. Jebkurš sūtījums uz šiem reģioniem pēc sankciju piemērošanas ir tiešs mūsu politikas pārkāpums un ir “Analog Devices” produktu neatļautas tālākpārdošanas vai novirzīšanas rezultāts,” tā norādījis  “Analog Devices” pārstāvis Nikolass Smits.

Reklāma
Reklāma

“The Insider” raksta, ka tagad čipi Krievijā nonāk caur Ķīnas firmu “Win Key Limited”. Pereguds noliedz, ka būtu iesaistīts šajā shēmā.

“Eltekh Komponent” pagājušā gada maijā iekļauta Ukrainas sankcijās. Latvijas reģistru dati liecina, ka “Eltekh” īpašniekam te ir bizness un vismaz divi īpašumi Jūrmalā. Uzņēmumu reģistrā Andrejs Pereguds uzrādīja Krievijas Federācijas pasi. Dokumenti rāda, ka 2022. gadā viņš iesniedza lūgumu savus datus mainīt. Tagad viņš Latvijas reģistros parādās kā Izraēlas pilsonis.

Peregudam Latvijā pieder uzņēmums “Caro Electronics”. Interneta meklētājos kā firmas adrese parādās ofisu nams Rīgā. Te gan šādu firmu nav ievērojuši. Uzņēmumu reģistra dati rāda, ka kopš 2019. gada firma deklarēta Pereguda īpašumā Jūrmalā. “Nekā personīga” izdevās sazināties ar uzņēmumu, kas Pereguda vārdā kārtojis “Caro Electronics” dokumentus.

Sākumā Pereguds piekrita intervijai “Nekā personīga”, bet vēlāk tomēr pārdomāja. Viņam Krievijā bijušas vairākas kompānijas, tagad atlikusi tikai viena – “Eltekh”. Tai Krievijā ir izsniegta licence “kodoliekārtu, starojuma avotu, kodolmateriālu un radioaktīvo vielu glabātavu un radioaktīvo atkritumu glabātavu iekārtu projektēšanai un ražošanai”.

Publiskie reģistri uzrāda, ka “Eltekh” izsniegtā licence joprojām ir spēkā.

Andrejs Pereguds ir arī viens no Krievijā reģistrētā aviācijas tematikas klubā “Argo” dibinātājiem un aizvien ir tā padomē. Klubs nule kā saņēmis Krievijas prezidenta fonda grantu nepilna miljona rubļu apmērā. Projekta mērķauditorija – mobilizēto un karavīru bērni, daudzbērnu ģimeņu bērni un organizācijas “Mēs esam kopā” aktīvisti. Tā ir vēl viena Krievijas prezidenta paspārnē esoša struktūra.

Pereguds apgalvo, ka ir kluba dibinātājs, jo tam nodeva sev piederošu lidlauku. Jau gadiem viņam ar klubu neesot nekādas saistības. Kluba statūtos kopš dibināšanas kā viens no mērķiem norādīta “jauniešu sagatavošana dienestam Krievijas armijā”.

Valsts drošības dienests (VDD) atteicās komentēt šo vai citus gadījumus, kad publiski izskanējušas aizdomas par palīdzību Krievijas militārajai nozarei. Dienests informē, ka pagājušajā gadā saņēmis 316 ziņojumus par iespējamiem sankciju pārkāpumiem. Tas turpina vērtēt Latvijā reģistrēto uzņēmumu ekonomisko sadarbību ar Krieviju. Citās iestādēs pārbaužu par sankciju apiešanu ir vēl vairāk – kopumā ap tūkstoti, vēstīja TV3 raidījums.

Prokuratūra līdz šim cēlusi apsūdzības trim personām, kas mēģinājušas uz Baltkrieviju eksportēt preces, ko var izmantot militārajā rūpniecībā. Viens cilvēks atrodas apcietinājumā, bet otram piemērots ar brīvības atņemšanu nesaistīts drošības līdzeklis. Trešā persona atrodas ārzemēs.

Ķīnas uzņēmums, ar kura palīdzību amerikāņu mikročipi nonāca Krievijā, pirms trim mēnešiem iekļauts ASV sankciju sarakstā. Savukārt “ImportGenius” datu bāzes informācija liecina, ka “Elteh Komponent” līdz pat pērnā gada aprīļa beigām Krievijā importēja arī preces no kanādiešu mikročipu un pusvadītāju ražotāja “Aimtec”.

Plašāk skatieties TV3 video šeit:

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.