Foto: pexels.com

VIDEO. Ko nekādā gadījumā nedrīkst darīt, ja bērns ir aizrijies. Skaidro ārsts 0

Viens no vecāku lielākajiem biediem ir bērna aizrīšanās. Ja bērns klepo un raud, aizrīšanās nav smaga, taču, ja nav ne klepus, ne raudāšanas, vecākiem jārīkojas, vēsta “Bez Tabu”.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Anesteziologs, reanimatologs Roberts Fūrmanis iepazīstina ar bērna aizrīšanās gadījumā nekavējoties veicamajiem soļiem.

No sākuma ir jāpaskatās mutē un jāpārbauda, vai ir redzams svešķermenis.
CITI ŠOBRĪD LASA

Ja tas redzams, tad jāizņem, pretējā gadījumā mazulis jāuzliek uz rokas, jāfiksē viņa galva, jāatbalsta savs elkonis pret celi. Pēc tam jāturpina ar pieciem pietiekami spēcīgiem sitieniem starp lāpstiņām galvas virzienā.

Pēc tam mazulis jāapgriež otrādi un jāpārbauda, vai svešķermenis mutē ir redzams. Nekādā gadījumā nedrīkst rīklē bāzt pirkstu un censties svešķermeni izvilkt.

Roberts Fūrmanis, Anesteziologs, reanimatologs: “Ja svešķermenis joprojām nav redzams, bērniņš jāliek uz rokas, ja iespējams, krūškurvis jāatbrīvo no drēbēm. Nedaudz zem līnijas, kas savieno krūšu galus, ar diviem pirkstiem veic divus spiedienus.

Ieraugot svešķermeni, to izņem, taču, ja to neredz, turpina ar pieciem grūdošiem sitieniem starp lāpstiņām.

Ja bērns neatklepo vai pārstāj pretoties, bērns jāliek uz zemes, jāatliec galva, jānovērtē elpošana. Ja tās nav, veic piecas glābjošās ieelpas no mutes mutē.”

Nekādā gadījumā nedrīkst bērnu pacelt aiz kājām, lai svešķermeni izkratītu. Tiklīdz ir skaidrs, ka bērns ir smagi aizrijies, nekavējoties jāzvana 113 un jāinformē par notikušo.

Zvanot Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam svarīgi norādīt, ka traumu guvis bērns, tādējādi mediķi uz izsaukumu reaģēs prioritāri.

Ja smagas aizrīšanās gadījumā svešķermeni joprojām nav izdevies dabūt ārā, jāturpina ar atdzīvināšanās pasākumiem. Ar diviem pirkstiem nedaudz zem krūšu galu līnijas 15 reizes jāizdara spiedieni ar diviem pirkstiem. Pēc tam jāveic divas ieelpas no mutes mutē.

Roberts Fūrmanis, Anesteziologs, reanimatologs:”Ja aizrijas lielāks bērns, palīdzības sniegšana ir līdzīgi kā pieaugušajiem. Bērns jānofiksē uz sava ceļa, rokām jākarājas pāri. Tad jāveic pieci grūdoši sitieni galvas virzienā starp lāpstiņām. Ja neatklepo, tad starp saules pinumu un nabu jāliek dūre un jāveic pieci spiedieni. Ja pazūd dzīvības pazīmes, liek bērnu uz zemes, atliec galvu, novērtē elpošanu. Ja tās nav, veic piecas glābjošās ieelpas.”

Arī šajā gadījumā nekavējoties jāzvana uz 113 un jāinformē par notikušo.

Šovasar Bērnu slimnīcā pēc palīdzības vērsušies aptuveni 6000 bērnu, kas ir par 20 procentiem vairāk nekā pērn. Septembrī slimnīcā nogādāti aptuveni 2000 bērnu, kas arī ir par 19 procentiem vairāk nekā 2019. gadā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.