VIDEO. Kinologs: padomju laika skolas metodes suņu audzināšanā nekam neder! 8
LTV raidījumā “Rīta Panorāma” Latvijas Kinoloģiskās federācijas instruktors Ivars Lielpēteris ir pārliecināts, ka padomju laika metožu pielietošana suņu apmācībā ir jāaizmirst. Un tam ir pavisam vienkāršs iemesls – tās ir neefektīvas.
Instruktors teic, ka agrāk cilvēkiem pret suņiem bija mazāk prasību, nekā tas ir mūsdienās. Tā, piemēram, cilvēkam, kas dzīvo laukos, daļēji tas notiek arī mūsdienās, prasības pret suni ir primitīvas – lai var sasaukt, kad dzīvnieks skrien pa lauku, sargā māju un neapēd kaimiņu vistas. Tad, kad dzīvnieks ienāk pilsētas vidē kā ģimenes mīlulis, arī prasības pieaug – suns ir jāiemāca labi uzvesties, jo ikdienā viņam uz ielas, pastaigās, ir jātiekas ne tikai ar saviem sugas brāļiem, bet arī citiem cilvēkiem, citiem dzīvniekiem un jāpierod pie pilsētas vides, piemēram, dažādiem trokšņiem. Tāpēc arī cilvēki mūsdienās pievērš vairāk uzmanības dzīvnieku apmācībai.
Tomēr ir jāsaprot, ka tā saucamās padomju laika metodes suņu apmācībā ir novecojušas un ir neefektīvas. Instruktors zina stāstīt, ka agrākos laikos pamatā apmācību metode bija tendēta uz dzīvnieka bailēm saņemt sodu. Suņus apmācot bieži vien arī raustīja un pat sita. Pakļāvīgākie dzīvnieki klausīja, jo baidījās, taču bija arī tādi gadījumi, kad suņus nācās eitanizēt, jo, galu galā, tie uzbruka cilvēkiem.
Instruktors uzsver, ka suņu apmācību metodes attīstās, tāpat kā zinātne. Suņu apmācību speciālisti ir nākuši pie secinājuma, ka motivējot dzīvnieku – paslavējot, pacienājot ar kārumiem, rezultātu un paklausību var sasniegt ātrāk un sekmīgāk. Tieši tādā veidā veidojas cieņpilnas attiecības starp saimnieku un mājdzīvnieku.
Vairāk skaties video: