Foto. Scanpix/ EPA/SERGEY DOLZHENKO

VIDEO. Karš pieprasa savu. Ukrainā notiks arī invalīdu mobilizācija; izvairīties no tās varēs “pēc 5 punktiem” 141

Ukrainā karastāvoklis un vispārējā mobilizācija pagarināta vēl par 90 dienām – no 2024. gada 12. augusta līdz 9. novembrim. Tas nozīmē, ka bruņoto spēku rindās turpina iesaukt vīriešus, kuriem nav veselības kontrindikāciju un militārā dienesta atlikšanai saskaņā ar jaunās likumdošanas normām nav iemesla. Bet vai mobilizācija Ukrainā augustā skars vīriešus ar invaliditāti un kādos gadījumos viņus var iesaukt dienestā, par to plašāk raksta Unian.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Četri dzērieni, kas izraisa insulīna rezistenci un svara pieaugumu. Ar ko tos aizvietot?
Kokteilis
Kāds vīrietis vajadzīgs katrā zodiaka zīmē dzimušai sievietei 8
Veselam
Slaida auguma noslēpums! 25 pārtikas produkti ar augstu olbaltumvielu un zemu tauku saturu 8
Lasīt citas ziņas

Jaunais mobilizācijas likums Ukrainā, kas stājās spēkā 2024. gada 18. maijā, neparedz iesaukšanu vīriešiem ar invaliditāti neatkarīgi no grupas. Tas ir, invalīdu mobilizācija saskaņā ar jauno likumu paliek brīvprātīga. Vienīgais nosacījums: invaliditātes grupai jābūt apstiprinātai ar militārās medicīniskās komisijas (MMC) slēdzienu – tikai šajā gadījumā būs iespējama mobilizācijas atlikšana.

Vienlaikus likuma norma nosaka, ka vīriešiem ar II un III grupas invaliditāti, kas piešķirta pēc 2022.gada 24.februāra (pēc pilna mēroga iebrukuma Krievijas Federācijā Ukrainā), ir pienākums iziet šo īpašo militāro ārstu komisiju 9 mēnešu laikā invaliditātes grupas apstiprināšanai. 1.grupas invaliditāte nav jāapstiprina – tā saistīta ar ļoti smagām saslimšanām, tāpēc 1.grupas invalīdu mobilizācija netiek veikta.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ja šī speciālā komisija nepārapstiprinās invaliditāti, tas ir, iesauktais netiks atzīts par personu ar invaliditāti, tad viņu var mobilizēt militārajā dienestā.

Dažos gadījumos ukraiņu vīriešiem ar invaliditāti gan nebūs jāveic atkārtotas pārbaudes, pat ja invaliditāte saņemta pēc 2022. gada 24. februāra. Tas ir iespējams šādos gadījumos:
– ja II un III grupas invaliditāte noteikta invaliditātes grupas palielināšanas/samazināšanās secībā;
– ja ir invaliditāte militārā dienesta laikā gūto slimību, traumu dēļ;
– invaliditāte ekstremitāšu, roku, pēdu vai viena pāra orgāna trūkuma dēļ;
– ja invaliditāte noteikta vēža, intelektuālās attīstības traucējumu, psihisku traucējumu, cerebrālās triekas vai citu paralītisku sindromu dēļ;
– tāpat nebūs nepieciešams atkārtoti apstiprināt invaliditāti, ja tā noteikta kopš bērnības.’

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.