Publicitātes foto

VIDEO. Kārina Pētersone: Literatūra ir dvēseles izaugsmes ceļš 0

“Literatūra ir dvēseles izaugsmes ceļš. Tā ir dvēseles pieslīpēšana caur gara vēstījumu vai emociju devu,” intervijā projektam “Bibliotēka” saka Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Atbalsta biedrības direktore Kārina Pētersone.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Nupat projekta mājas lapā publicēta desmit minūšu video intervija ar bijušo kultūras ministri, kurā viņa dalās stāstā par literatūras nozīmi viņas dzīvē.

“Bez tā jau personība nemaz īsti nevar nobriest, jo ar mūsu ikdienišķo pieredzi cilvēkam ir par maz. Ar vienu dzīvi ir par maz. Caur grāmatām mēs saņemam šo daudzo, daudzo dzīvju kvintesenci un emociju kvintesenci, dzīves modeļu, attieksmju, attiecību kvintesenci, kas mūs lielā mērā padara par to kas mēs esam. To var noreducēt līdz tādam, varbūt ļoti vienkāršam teicienam – “es esmu tas, ko es lasu” jeb “es lasu un es esmu”, intervijā stāsta Kārina Pētersone.

CITI ŠOBRĪD LASA

Viņas stāsts filmēts monumentālā bibliotēkā, kurā Kārina Pētersone uzaugusi. Citu projekta “Bibliotēka” stāstu vidū šis ir unikāls, jo LNB Atbalsta biedrības direktore runā par dzimtas saistību ar literatūru vairāku paaudžu garumā.

Daloties pārdomās, Kārina Pētersone uzsver latviešu literatūras nozīmību katra latvieša dzīvē, kā arī nepieciešamību pēc pasaku lasīšanas, bērnam veidojoties: “Man liekas, ka mēs par maz novērtējam klasisko pasaku lomu cilvēka dzīvē, meklējot, kas ir jālasa mūsu bērniem. Pasakās ir kaut kādi pasaules attiecību arhetipi iebūvēti. Mēs tagad saviem mazajiem bērniem lasām tikai šodien tapušus darbus, kas nereti ir ļoti augstvērtīgi un ļoti skaisti izdoti. Tomēr man liekas, ka tos vajadzētu drusku pamiksēt un sabalansēt ar folkloru – ar to, kas ir izkristalizējies cauri gadsimtiem, jo tur nāk kaut kāds dzīves modelis līdz. Man tā bail, ka mēs nepazaudējam to gudrību, kas nāk no senām krātuvēm.”

Interesanti, ka kā grāmatu, kas atstājusi ietekmi uz viņas pašas dzīvi, Kārina Pētersone min Ēriha Kestnera grāmatu “Punktiņa un Antons”, un vairāk par to stāsta intervijā.

Intervija ar Kārinu Pētersoni ir ceturtā, kas skatītājiem tiek piedāvāta Baltic International Bank organizētā projekta “Bibliotēka” ietvaros. Iepriekšējos mēnešos tika publicētas intervijas ar Andri Vilku, Zbigņevu Stankeviču un Noru Ikstenu

Tuvākajos mēnešos gaidāmi arī video materiāli, kuros par literatūras un grāmatu tēmu stāsta Vaira Vīķe-Freiberga, Māris Bērziņš, Valērijs Belokoņs, Uldis Bērziņš, Imants Lancmanis un Sanita Stinkule.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.