VIDEO. Kāpēc soda vairs nešķīst aukstā ūdenī, kā tas bijis vienmēr? 25
Rīdzinieces Lindas vīrs pret vēdera problēmām nolēma izmēģināt tautas metodi – iedzert sodu, kura izšķīdināta ūdenī. Ģimene veikalā iegādājusies sodas paciņu, atnākot mājās liels bijis viņu pārsteigums, ieberot produktu ūdenī – tas nešķīdis, kā parasti, vēsta TV3 raidījums “Bez Tabu”. Arī raidījumam izdodas veikalā atrast sodu, kuras ražotājvalsts ir Turcija un Krievija.
Veicot eksperimentu, rezultāts tāds pats kā Lindai. Soda, kura ir no Turcijas, ūdenī nešķist, savukārt Krievijas soda gan, ieberot ūdenī, uzreiz izšķīst.
Pārtikas un veterinārā dienesta pārstāvis Māris Eiklons TV3 atzina, ka neuzskata soda, kura nešķīst ūdenī, ir brāķis – vienkārši tā ir ražota konkrētam tirgum, šajā gadījumā Turcijai. [Raidījumu varat noskatīties ziņas beigās. -red.]
Uzņēmums ir atbildējis sašutušajiem lietotājiem. “Esam saņēmuši sūdzības par “Valdo” sodas kvalitāti, tāpēc vēlamies saviem pircējiem sniegt skaidrojumu par sodas kvalitātes jautājumu. Pirms gada pārtraucām iepirkt sodu no Krievijas ražotājiem, kur sodu ražo ķīmiskā ceļā pēc Solveja metodes. Šo sodu Latvijas iedzīvotāji pazīst jau gadu desmitiem un lietoja to, izšķīdinot sodas pulveri aukstā ūdenī.”
Uzņēmējs skaidro, ka “steidzamības kārtā bijām spiesti meklēt jaunus sodas piegādātājus. Saņēmām arī sodu no Turcijas, kur sodu iegūst no ezera ūdenī un augos esošas vielas trona. Šī soda nav tik smalka kā Krievijā iepirktā soda un tāpēc šī soda izšķīst karstā ūdenī, nevis kā ierasts, aukstā ūdenī.
Uzņēmuma kvalitātes nodaļa ļoti rūpīgi pārbauda katru piegādātās preces partiju gan saskaņā ar preces pavaddokumentiem, gan kvalitāti apstiprinošiem sertifikātiem, arī veicot organoleptisko pārbaudi un pārbaudot sodas šķīdību ūdenī.” Uzņēmums raksta, ka šīs sodas kvalitāte atbilst prasībām un ir pilnīgi droša cilvēkiem ikdienas lietošanā.
Nu vairāk nekā gadu sadarbība ar turkiem esot pārtraukta, jo viņu soda atšķiroties no tās sodas, pie kuras Latvijā pieraduši. Tagad soda iepirkta uzņēmumos ES, kur to iegūst pēc Krievijas ķīmijas rūpniecībā izmantotās sodas ieguves metodes.