Lūk, kā Rīgas pašvaldība rūpējas par mūsu ārējo tēlu, kuru redz visi šeit iebraucošie tūristi. Šis ir pirmais skats, ko redz Stacijas laukumā,” kāds sašutis rīdzinieks nofilmējis video, kur pie spēļu zāles blakus Stacijas laukumam redzami atkritumi, izkārnījumi un norāde “ieiet aizliegts”.
LA.LV sazinājās ar Rīgas domi, jautājot, kā šo nepatīkamo “Rīgas vizītkarti” varētu risināt?
“Ēka ir privātīpašumā un tās piegulošās teritorijas kopšana, saskaņā ar noteikumiem, jānodrošina ēkas īpašniekam. Rīgas pašvaldības policija ir veikusi attiecīgās teritorijas apsekošanu. Pārkāpuma lietas materiāli ir nodoti izskatīšanai Rīgas domes Administratīvajai komisijai.
Ņemot vērā, ka īpašnieks nav savlaicīgi reaģējis un šī vieta ir nozīmīga pilsētas tēlam, pašvaldība pagājušajā nedēļā veica teritorijas piespiedu sakopšanu (nodrošināja tīrīšanu ar pašvaldības tehniku) un iztērētos līdzekļus piedzīs no ēkas īpašnieka.
Gada laikā uz konkrēto adresi reģistrēts vairāk nekā 700 izsaukumu saistībā ar dažādiem pārkāpumiem,”
atklāj Mārtiņš Vilemsons, Rīgas pašvaldības Ārējās komunikācijas nodaļas projektu koordinators.
Ja iedzīvotāji pamana kādu nekoptu/piegružotu teritoriju, jāziņo Rīgas pašvaldības policijai, kas veiks tālākas darbības – noformēs pārkāpuma protokolu un pēc tam tiks piemērots naudas sods.
Cīņa ar bezpajumtniecību visā pasaulē ir sarežģīts uzdevums. Daudzviet bezpajumtnieki koncentrējas tieši ap lielajām dzelzceļa stacijām, jo tur ir liela cilvēku plūsma, iespējams iegūt gan līdzekļus alkoholam u.c., gan atrast sabiedrību alkohola lietošanai. Policija iespēju robežās ierobežo alkohola lietošanu publiskās vietās, bet ne vienmēr tas palīdz. Smagāk iereibušos bezpajumtniekus var nogādāt uz patversmi.
Rīgā bezpajumtniecības ierobežošana notiek, galvenokārt izmantojot sociālo pakalpojumu sistēmu, preventīvus pasākumus un sadarbību ar nevalstiskajām organizācijām.
1. Patversmes un naktspatversmes
Rīgā darbojas vairākas patversmes, kas nodrošina bezpajumtniekiem īslaicīgu pajumti, ēdienu, higiēnas iespējas un sociālā darbinieka atbalstu. Piemēram, Rīgas patversme Latgales ielā piedāvā gan nakts, gan diennakts pakalpojumus vīriešiem un sievietēm. Ziemas periodā (no oktobra līdz aprīlim) tiek paplašināts darba laiks un pieejamība, īpaši aukstā laikā, kad tiek ieviests rīcības plāns “Palīdzības sniegšana bezpajumtniekiem nelabvēlīgos laika apstākļos”. Tas ietver papildu zupas virtuves un siltu drēbju izdali.
2. Dienas centri
Bezpajumtniekiem un maznodrošinātajiem ir pieejami dienas centri, piemēram, Rīgas patversmes Dienas centrs, kas darbojas darba dienās no plkst. 9:00 līdz 17:00 (ziemas periodā katru dienu). Tajos var saņemt siltu ēdienu, apģērbu un konsultācijas, kas palīdz mazināt uzturēšanos uz ielas dienas laikā.
3. Mobilās brigādes un ielu sociālais darbs
Rīgas patversmes Mobilā brigāde veic ielu sociālo darbu, uzrunājot bezpajumtniekus tieši viņu atrašanās vietās, informējot par pieejamo palīdzību un mudinot izmantot patversmes. Tas ir īpaši svarīgi, lai sasniegtu tos, kuri paši neuzmeklē atbalsta punktus.
4. Sociālā palīdzība un mājokļu politika
Rīgas Sociālais dienests piedāvā sociālos pabalstus un konsultācijas, lai palīdzētu cilvēkiem izkļūt no krīzes situācijām. Projektu “Mājoklis vispirms” izmēģināja 2022.–2023. gadā ar Sabiedrības integrācijas fonda atbalstu, un tas parādīja pozitīvus rezultātus — 95% dalībnieku gada laikā saglabāja mājokli, taču tā pagaidām nav plaši ieviesta.
5. Preventīvie pasākumi
Pašvaldība sadarbojas ar policiju un nevalstiskajām organizācijām, lai novērstu klaidonību un bezpajumtniecību. Piemēram, Rīgas pašvaldības policija nogādā iereibušus bezpajumtniekus patversmēs, bet organizācijas kā “Latvijas Sarkanais Krusts” piedāvā papildu atbalstu, tostarp atskurbtuves funkcijas.