VIDEO. Kādēļ Latvijā pircēji ir kā “traki” uz lietoto apģērbu veikaliem? 6
LTV raidījums “4.studija” meklēja atbildi uz jautājumu, kādēļ Latvijā ir tik populāri lietoto apģērbu jeb tā sauktie “second hand” veikali, kas īpaši daudz koncentrējušies galvaspilsētas Rīgas centrā.
Raidījums aptaujāja gan lietoto preču pircējus, gan ekspertus.
Kāda sieviete no Šveices pastāstīja, ka viņai patīk Latvijā iepirkties lietoto preču veikalos, jo te to esot daudz. “Te tiešām var atrast intersantas lietiņas!” viņa sacīja. Savukārt pircēja no Uzbekistānas atzina, ka viņa Latvijā bieži iepērkas lietoto apģērbu veikalos, jo tajos ir “zemas” cenas un viņa līdz ar to var atļauties nopirkt jebko.
Eksperte no Biznesa augstskolas “Turība” Iveta Liniņa pauž vairākus iemeslus – gan acīmredzamus, gan “zemūdens”, kādēļ Latvijā pircēji ir kā “traki” uz lietoto apģērbu veikaliem. Pirmkārt, jauno apģērbu piedāvājums veikalos esot gaužām bēdīgs, gana dārgs un nekvalitatīvs. Taču, ja apģērbs ir labi pašūts, tad arī tā cena ir augsta.
“Man gribētos teikt, ka te kaut kur vainīgi ir arī lielveikali ar savām telpu īrēm, kas šajiem veikaliem uzliek ļoti lielas īres cenas, kas tālāk paredz atkal lielāku uzcenojomu tieši apģērbiem,” norāda Liniņa. Tādēļ tiem, kam ir iespēja, dodas iepirkties uz ārzemēm, bet tiem, kam nav – uz lietoto preču veikaliem.
“Lietoti apģērbu veikalos var atrast “rozīnītes”, “odziņas” un lietas, ar ko būt atšķirīgiem. Tik mazā valstī kā mūsu ir skaidrs, ka lielo veikalu – tādu kā “H&M”, “Lindex” un citiem tādiem, tā prece ir jau viena un tā pati,” skaidro Liniņa.
Tieši Rīgas centrs izceļas ar lietoto apģērbu veikalu daudzumu un dažādību. Kāda pircēja komentēja, ka lietoto preču veikaliem gan nevajadzētu atrasties centrā, īpaši Vecrīgā, jo tūristiem tos nevajadzētu rādīt. “Tiem vajadzētu būt vairāk “guļamrajonos”,” domā pircēja, kuru raidījums sastapa lietoto apģērbu veikalā.
Eksperte norāda, ka vēl ir kāds iemesls tam, kādēļ Latvijā tik populāri ir šie lietoto preču veikali. Tie esot labs mērķis apsviedīgiem Latvijas iedzīvotājiem, lai gan īpašu datu un pētījumu par to neesot.
“Ir cilvēki, kas ļoti mērķtiecīgi “ķemmē” šos “second hand” veikalus, atlasa labas zīmola preces un tālāk tirgo “ss.com” un “Andele-mandele”. Tātad tas ir pilnīgi atsevišķs bizness!” norāda Liniņa.
Plašāk pievienotajā video.