VIDEO. Kad barības spektrs ir šaurs… Medniekam izdevies nofilmēt neticamu skatu, kā lūsis medī lapsu 5
Žurnāla Medības redakcija saņēma zvanu no kāda mednieka, kuram izdevies nofilmēt to, kā lūsis medī lapsu. Kalvis Pogulis unikālos kadrus filmējis ar Pulsar Axion XM30. Skaties, vai lūsim izdevās lapsu nomedīt.
Jau iepriekš no lasītājiem Medibam.lv saņēmuši bildes un informāciju par to, ka lūši lapsas nesmādē. Šī raksta titulbildē ir redzams lūsis, kas nobildējies kāda mednieka meža kamerā ar lapsu zobos, vēsta Medibam.lv.
Kā minēts Eirāzijas lūša sugas aizsardzības plānā, salīdzinot ar citiem plēsējiem, lūsis ir samērā atkarīgs no piemērotas barības daudzuma. Tas barojas gandrīz tikai ar medījumu, ko pats noķer, un tā barības spektrs ir diezgan šaurs (Breitenmoser et al. 2000).
Lūsis varētu baroties ar jebkuru dzīvnieku, galvenais, lai tas spētu šo upuri satvert un nogalināt, tādēļ lielāki dzīvnieki, kā pieaugušie pārnadži, par lūša barību kļūst diezgan reti, galvenokārt dziļa sniega un sērsnas apstākļos. Grauzējiem un putniem ir nozīmīga loma barības ieguvē bezsniega periodā (Гептпер и Слудский 1972, Данилов и Русаков 1979, Jędrzejewski et al. 1993, Breitenmoser et al. 1998).
V. Gaross (1994) uzsver, ka iepriekšējos gadsimtos Latvijā lūšu galvenā barība bija baltie zaķi, bet 20. gadsimtā – galvenokārt stirnas un mežacūku sivēni. Vēl viņš min dažus novērojumus, kas liecina par barošanās oportūnismu, apgalvojot, ka lūši no lauku mājām iznesuši mājputnus, apēduši zivju gārņa mazuļus un izpostījuši melnā stārķa ligzdu. Neierastākus barības objektus izmanto nepieauguši lūši, kad māte tos nesen kā pametusi vai gājusi bojā. Latvijā konstatēts gadījums, kad nomedīta apmēram 6 mēnešus veca 22 lūsēna kuņģis bijis pildīts ar jenotsuņa atliekām, kā arī diviem nomedītiem lūsēniem kuņģī atrastikautu mājputnu atkritumi.
Lūsis medī lapsu. Skaties, kurš gudrāks – lapsa vai lūsis?