Vakar savā sociālo tīklu kontā kāda sieviete dalījās ar nepatīkamu pieredzi, izsaucot NMPD dienestu.
Vakarā viņa pamanīja, ka mammai, kura ir cienījamā vecumā, pēkšņi palika slikti, viņai bija grūti parunāt, tādēļ aizdomās par insultu, meita nekavējoties izsauca NMPD.
Piezvanīja, nosauca simptomus un adresi – visu svarīgāko. Otrā klausules pusē dispečere vairākkārt pārjautāja adresi, tad precīzu vecumu, meita atbildējusi, ka stresā nezina, vai mammai ir 82 vai 83 gadi, bet noteikti vairāk nekā 80, kas ir svarīgākais šajā situācijā, ja aizdomas par insultu.
Tad pārmetošā tonī viņa saņēmusi jautājumu, kā meita var nezināt, cik mammai gadu. Dispečere esot bijusi nelaipna. “Mēs tagad par to runāsim?” sieviete dispečerei jautājusi, uz ko saņēmusi atbildi: “Jā, mēs tagad par to runāsim!”
Savu vārdu un uzvārdu vairākkārt atteikusies atklāt. “Beigsim tagad kasīties!” dispečere atcirtusi.
Palīdzība atbrauca, mammu aizveda uz slimnīcu, insults bijis vieglā formā, bet nepatīkamā pieredze atstājusi rūgtu pēcgaršu.
Jautājām komentāru arī NMPD. Mums atbildēja Diāna Tkačenko, NMPD Operatīvas vadības centra vadītāja vietniece izsaukumu pārvaldības jautājumos: “Katru diennakti Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta
Šie zvani ir dažādi. Piemēram, vienā brīdī jāsniedz pirmās palīdzības padomi vecākiem, kuru bērns aizrijies, ir bezsamaņā un vairs neelpo, bet jau nākamajā zvanā kāds iegriezis ar nazi pirkstā un, rupji lamājoties, pieprasa sev brigādi. Līdz ar to situāciju un emociju spektrs, ar kuru ikdienā saskaras 113 dispečeri, ir ļoti plašs un prasa lielu izturību, emocionālo noturību.
Protams, dispečeri tiek regulāri apmācīti, pārbaudot viņu zināšanas un prasmes, kā arī organizēti semināri, mācības par stresa menedžmentu un tā salāgošanu ar intensīvajiem darba apstākļiem.
Dispečeri, kas pieņem zvanus, ir kvalificēti, speciāli apmācīti mediķi, un zina, kādi jautājumi katrā gadījumā jāuzdod. Katrs jautājums ir svarīgs, neviens no tiem nav lieks, lai maksimāli noskaidrotu konkrētās situācijas apstākļus un varētu nosūtīt atbilstošus resursus. Jā, arī jautājumi par precīzu cietušās personas vecumu, vārdu, hroniskām saslimšanām, arī jautājums, kas ir izsaukuma pieteicējs ir būtisks.
ja NMPD izsaukšanā vai izsaukuma laikā pacients vai viņa tuvinieks ir konstatējis kādas nepilnības mediķu vai dispečeru darbā. Ja tādas tomēr tiek konstatētas, tās vienmēr tiek pārrunātas ar kolēģiem un izdarīti secinājumi, meklējot veiksmīgākos risinājumus un salāgojot iekšējos procesus, lai turpmāk šāda veida problēmas nerastos. Turklāt, katrs gadījums tiek atsevišķi pārrunāts un izrunāts gan ar konkrēto darbinieku, gan ar visiem kopā.
Aicinām šo sievieti sazināties ar NMPD, izmantojot iesnieguma formu NMPD mājas lapā, tajā jānorāda izsaukuma vieta un laiks, lai varam identificēt šo konkrēto izsaukumu, izvērtēt sarunu, jo tās visas tiek ierakstītas. Iesnieguma forma pieejama šeit: https://www.nmpd.gov.lv/lv/form/rakstiet-mums.