VIDEO. Jūrmalas kardioloģe un rehabilitoloģe Inguna Rožkalne-Žubure par rehabilitācijas iespējām Jūrmalā stāsta Pēterim Apinim 0
Pēteris Apinis

Jūrmalas slimnīcas kardioloģe, Zemgales Veselības centra ārstniecības direktore par to – kāpēc Jūrmala ir zaudējusi savu nozīmi kā medicīnas – rehabilitācijas; medicīnas – balneoloģijas; medicīnas – kūrorta nozīmi. No rehabilitācijas iestādēm saglabājusies Jaunķemeru sanatorija, Vaivaru Nacionālais rehabilitācijas centrs. Vēl sociālās rehabilitācijas pakalpojumus sniedz Sociālās integrācijas valsts aģentūra – SIVA. Tiesa, SIVA nav Veselības ministrijas, bet Labklājības ministrijas pakļautībā.

Reklāma
Reklāma
Kalpos vairāk nekā 15 gadus: nosaukti auto, no kuriem īpašnieki nesteidz šķirties pat pēc vairākiem gadiem
Kokteilis
Izceļas pamatīgs kašķis! Magones mājās ierodas “inspekcija”, kas pārbauda sanitārās prasības vannas istabā
FOTO. Gaismā nākusi dāvana, ar ko Putins slepus pārsteidzis Trampu
Lasīt citas ziņas

Jaunķemeru sanatorija rehabilitē gan valsts pasūtījuma, gan maksas pacientus.

Vaivaru Nacionālajā rehabilitācijas centrā vairs nav akadēmisko mācībspēku, tā vairs av akadēmiskas nozīmes iestāde. Vaivaros palīdzību un rehabilitāciju saņem spinālie pacienti, arī pacieti pēc muguras operācijām, pēc operācijām, pēc kardioloģiskām katastrofām, bet tie vairs nav tie Vaivari, kādus mēs tos pazinām agrāk.

CITI ŠOBRĪD LASA

Jūrmala savu atveseļošanās pilsētas statusu ir zaudējusi. Jūrmala ir kļuvusi par nakšņošanas vietu. Nav jau arī darbavietu.
Padomju laikā Latvijā bija 100 sanatorijas. Tās bija ārstniecības iestādes, kurās cilvēks varēja atjaunot savus spēkus. Šobrīd kardiologam īsti nav kur nosūtīt pacietus atveseļoties. Ja slimniekam bijis infarkts, viņš nonācis slimnīcā, slimnīcu viņam devusi nosūtījumu, viņš nonāk Vaivaros. Diemžēl biežāk šis pacients nonāk pie ambulatorā kardiologa, nonāk citā rehabilitācijas rindā un uz Vaivariem tiek pēc pusgada, kad šī rehabilitācija īsti nav vajadzīga. Patiesībā gados jaunam cilvēkam pēc infarkta ļoti aktīva rehabilitācija vajadzīga uzreiz pēc slimnīcas posma. Šajā posmā ir nepieciešama medicīnas speciālista uzraudzība, kaut vai atbildot uz jautājumu – staigāju kā bija nozīmēts, man bija diskomforts krūtīs, vai man bija jāturpina staigāt?

Jaunķemeri nav bezizmēra. Jaunķemeriem ir milzīgas rindas. Insulta pacietiem šobrīd ir labāk, viņi Jaunķemeros un Vaivaros nonāk ātrāk. Diemžēl pacietiem ar nopietnām muguras vai kardioloģiskām problēmām rehabilitācijas iespējas ir vajadzīgas, bet nav pieejamas.

Jūrmala ir kā radīta kūrortam, daba ir devusi visu, lai cilvēks varētu atveseļoties. Tas tur noticis jau kopš 18. gadsimta. Diemžēl vecās sanatorijas tiek pārvērstas par dzīvokļiem. Aizklapētas ciet ir Dzintarkrasts, kas piederēja Krievijai, Belorusj, kas piederēja Baltkrievijai. Protams, vislielākā sāpe ir par to, ka pilnībā neizmantoti kā kūrorts vai rehabilitācijas vieta ir Ķemeri. Jūrmala varētu nodrošināt ārstniecību un reabilitāciju cauru gadu.

Valstij būtu iespēja pārņemt Dzintarkrastu un Belorusj, atdot šīm sanatorijām dzīvību, dot iespējas cilvēkiem strādāt, bet pacientiem saņemt rehabilitāciju. Tiesa, te ir vajadzīga griba un vēlme gan no mediķu, gan politiķu un ierēdņu puses.

Jūrmalas slimnīca ir viena no Latvijas labākajām slimnīcām, kurā mīl pacietus, par viņiem tur rūpi, labi speciālisti, lieliskas operāciju zāles un reanimācija, lieliska dzemdību nodaļa. Jūrmalas pilsētas slimnīcā tiešām visi medicīnas pakalpojumi tiek nodrošināti augstā līmenī. Bet tas neattiecas uz preventīvo medicīnu un rehabilitāciju, jo tās nav slimnīcas funkcijas. Protams, slimnīcā paciets saņem primāro rehabilitāciju, bet tas ir limitēts laiks – piemēram 7 dienas slimnīcā.

Reklāma
Reklāma

Pie ārsta nāk arvien izglītotāki pacieti, kas zinības smēlušies internetā. Pacientam savas zināšanas būtu jāapstiprina sarunā pie ārsta, diemžēl rinda pie kardiologa ir ļoti gara.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.