Ilustratīvs attēls.
Ilustratīvs attēls.
Foto: Shutterstock

VIDEO. “Jēri bija sadzīti upē, noslīkuši, pārkostām rīklēm….” – Cēsu novadā aitkopji piedzīvojuši nežēlīgus vilku uzbrukumus 106

Pirms 10 gadiem, iegādājoties septiņas aitas, Elīna Aļeksejeva Cēsu novadā uzsāka darbību aitkopības nozarē, vēstīts ReTV veidotajā sižetā. “Tā lēnām, lēnām apaugām līdz 150 aitu mātēm. Kopējais ganāmpulks parasti bija kādi 200 vai pat vairāk. Ja bija jēru laiks – noteikti vairāk.” Tomēr 2022.gads saimniecībā izrādījās liels pārbaudījuma laiks. “Beidzot jau likās, ka no aitkopības sākām sajust

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

“2022. gads bija tāds, ka beidzot likās, ka no aitkopības sākām sajust atdevi. Naudiņa arī sāka palikt nedaudz pāri, jo līdz tam visu laiku tikai ieguldījāmies,” – viņa stāsta. Tomēr 2022.gada vasarā saimniecība cieta pamatīgus zaudējumus, jo aitām uzbruka vilki. Un no visa ganāmpulka tika nokosti un saplosīti 54 dzīvnieki.

Elīna stāsta, ka vilku uzbrukumi turpinājās vairākas reizes.

CITI ŠOBRĪD LASA
“Prasījām medniekiem palīdzību. Bet tad sākās visādas atrunas, ka, piemēram, tagad vilkus nemaz nevar medīt, ka tajā periodā ir medīšanas liegums.

Mums visus dzīvniekus noplēsa tajā laikā, kad bija aizliegums medīt,” – viņa atceras.

Pēc kārtējā vilku uzbrukuma, saimnieki nolēma aitas turēt mājas tuvumā, aplokā. Bet pa nakti dzīvniekus veda uz piemājas kūti, kas bija izmēros liela.

“Taču tas nelīdzēja. Bija kārtējais rīts, kad skatījāmies pa logu – aitas atkal ir izdzītas ārā no kūts. Tā bija diezgan liela kūts, domājām, ka tur pieliksim priekšā metāla žogu, ar domu, ka tas varētu noturēt dzīvniekus kūtī iekšā un arī neviens tur nevarēs iekļūt.

Protams, mēs maldījāmies. Un no rīta skats – beigti dzīvnieki. Mēs vēl bijām atveduši jērus. Jēri bija sadzīti upē, noslīkuši, pārkostām rīklēm. Diezgan nepatīkami skati,” – atceras saimniece.

Tagad tur, kur kādreiz ganījās aitas, dzīvnieku vairs nav. Arī kūts stāv tukša, jo vilku uzbrukumu dēļ saimniecību bija spiesti slēgt. “Dabūt finansiāli atpakaļ arī neko neizdevās. Jo Latvijā nav tādas kompensāciju sistēmas,” – skaidro Elīna. Viņa saka, ka tas nav godīgi pret lopkopjiem, kas iegulda naudu un laiku, bet pat pēc tādiem vilku uzbrukumiem paliek bez nekā. Tagad Elīna tur rūpi par labības laukiem, kur kādreiz ganījās aitu ganāmpulks.

Vairāk skaties ReTV veidotajā sižetā:

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.