VIDEO. Izrādās, ziloņi dažādās sociālās situācijās izmanto atšķirīgus sasveicināšanās veidus 4

Kā ziloņi sveicinās? Pētnieki ir noskaidrojuši, ka Āfrikas ziloņi savos sveicienos izmanto dažādas žestu un balss kombinācijas, piemēram, ausu plivināšanu un vokalizāciju — uzvedību, kas var veicināt individuālu atpazīšanu un sociālo saikni, teikts žurnālā “Communications Biology” publicētajā rakstā.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Pētījumā, kurā tika uzraudzīta deviņu daļēji nebrīvē turētu ziloņu, kas dzīvo savannā Zimbabves Džafutas rezervātā, vokalizācijas un fiziskās darbības, arī konstatēts, ka ziloņi var mainīt veidu, kā viņi viens otru sveic atkarībā no tā, vai otrs zilonis uz viņu skatās.

Kad ziloni vēro citi ziloņi, viņš, visticamāk, izmanto vizuālus žestus, lai sazinātos, piemēram, izplešot ausis, izstiepjot snuķi vai šūpojot to, atklājuši pētnieki.

CITI ŠOBRĪD LASA

Savukārt, kad pārējie ziloni neredz vai nav pamanījuši, dzīvnieks visbiežāk sveicienā pieskaras otram ar savu snuķi vai izmantoja žestus, kas rada skaņu, piemēram, ausu plivināšanu un ausu sišanu pret kaklu.

“Ja jūs neskatāties uz mani, es varētu izmantot taustes žestus. Es varētu jums pieskarties, lai jums kaut ko pateiktu,” sarunār ar “ABC News” stāsta Vesta Eleuteri, Vīnes universitātes pētniece, kas pēta Āfrikas savannas ziloņu komunikāciju un ir pētījuma vadošā autore.

Pētot ziloņu sociālās grupas, pētnieki bieži var noskaidrot attiecības starp ziloņiem, pamatojoties uz to, kā viņi sveicinās viens otru, sacīja Eleuteri. šajās attiecībās var būt iekļautas sievietes ar saviem pēcnācējiem un pat divas dažādas ģimenes, starp kurām ir izveidojusies saikne.

“Bieži vien, kad viņi tiekas viens ar otru, viņi ir tik satraukti, ka dārd, taurē, rēc un vienkārši saplūst kopā, lai stiprinātu šīs attiecības,” sacīja Eleuteri.

Savukārt tēviņi mēdz izmantot vairāk “pētnieciskus” sveicienus, piemēram, pievirzot savu snuķi pie mutes vai citu tēviņu dziedzeriem, kas atrodas pa vidu starp aci un ausi, lai piesardzīgi veicinātu atkalapvienošanos, stāsta vadošā pētniece.

“Tāda sveicināšanās ir daudz riskantāka starp vīriešiem, jo ir lielāka konkurence,” viņa atzīmēja.

No 2021. gada novembra līdz decembrim pētnieki novēroja 89 ziloņu sveicienus, kas sastāvēja no 1282 sasveicināšanās veidiem, no kuriem 1014 bija fiziskas darbības, bet pārējā daļa bija vokalizācija.

Novērojumi atklāja, ka ziloņi viens otru sveicina ar specifiskām vokalizāciju un žestu kombinācijām, piemēram, dārdoņu ar ausu plivināšanu vai ausu izplešanu, kā arī citām šķietami mazāk apzinātām fiziskām kustībām, piemēram, astes pacelšanu un luncināšanu, liecina pētījums.

Reklāma
Reklāma

Lai gan iepriekšējie pētījumi ziņoja, ka ziloņi bieži iesaistās sasveicināšanās rituālos, kas ietver vokalizāciju un fiziskas darbības, nav bijis skaidrs, vai šīs fiziskās darbības bija apzināti saziņai izmantoti žesti. Tāpat nebija skaidrs, kā žesti un vokalizācija tiek apvienoti sveicienu laikā, sacīja pētnieki.

“Šis ir pirmais solis, lai izprastu veidus, kā ziloņi sazinās ar redzi un pieskārieniem,” sacīja Eleuteri. “Bija apraksti par tiem, izmantojot dažādas ķermeņa kustības, taču mēs īsti nezinājām, vai tās patiešām bija komunikatīvas.”

Lielākā daļa iepriekšējo pētījumu par saziņu starp zīdītājiem bija vērsti uz šimpanzēm un citiem pērtiķiem. Esošo ziloņu komunikācijas pētījumu trūkums iedvesmoja Eleuteri uzsākt pētījumu. Pēc tam, kad viņa bija lieciniece ziloņu mijiedarbībai savvaļā, viņa pārliecinājās, ka viņu izmantotie žesti bija tīši, viņa sacīja, piebilstot, ka sveicieni savvaļā ir “ļoti sarežģīti”.

“Ja pavadāt laiku ar ziloņiem, jūs pat varat saprast, kad viņi ar jums sazinās,” viņa teica.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.