VIDEO. Il-76 avārija Belgorodā mainīs kara gaitu? Krievija apgalvo, ka trāpīts ar Rietumu raķetēm 207

Joprojām nav skaidrs, kāpēc trešdien Belgorodas apgabalā pie Ukrainas robežas avarēja Krievijas militārā transporta lidmašīna, vai tā tika notriekta ar raķeti, vai arī cieta katastrofālas tehniskas kļūmes. Bet visi 74 cilvēki, kas atradās uz klāja, ir gājuši bojā, tostarp 65 ukraiņu gūstekņi, kuri tika transportēti uz gūstekņu apmaiņu, ziņo Krievijas varasiestādes.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Pirmie atlūzu attēli uz zemes ir nepārliecinoši, tā raksta medijs CNN, apkopojot notikuma detaļas un izvirzot vairākus jautājumus.

CITI ŠOBRĪD LASA

Krievija apgalvo, ka vainīgas bija Ukrainas raķetes un ka tās nogalināja 65 viņu pašu karagūstekņus, kā arī sešus apkalpes locekļus un trīs Krievijas apkalpes personāla locekļus, kas atradās uz lidmašīnas Il-76 klāja.

Krievijas Aizsardzības ministrija ziņo, ka lidmašīnu iznīcināja pretgaisa raķešu sistēma, kas izvietota Liptsi rajonā Ukrainas Harkovas apgabalā, aptuveni 80 kilometrus no lidmašīnas nokrišanas vietas. Krievija apgalvo, ka radara iekārtas ir fiksējušas to palaišanu.

Kā raksta CNN, Ukrainas aizsardzības izlūkdienests apstiprinājis, ka trešdien bija jānotiek gūstekņu apmaiņai, taču neatzina, ka viņam ir zināmas apmaiņas Krievijas puses loģistikas detaļas.

Cits Ukrainas militārais avots apgalvo, ka lidmašīnā atradās Krievijas raķetes, nevis gūstekņi.

Ukrainas militārā pavēlniecība paziņojusi, ka uzskata Krievijas militāro lidmašīnu, kas tuvojas Belgorodai, par likumīgu mērķi, taču skaidri neatzīst, ka tā šāvusi uz Krievijas transporta lidmašīnu.

Kas pievērš CNN uzmanību, ir tas, ka attālums no Liptsi līdz katastrofas vietai būtu tālāk par lielāko daļu Ukrainas zeme-gaiss raķešu sistēmu sniedzamības zonu.

Tātad viens jautājums ir par to, vai ukraiņi patiešām zināja par lidmašīnas laiku un maršrutu, kas, pēc krievu teiktā, veda gūstekņus uz apmaiņas vietu, un vai šī informācija būtu bijusi pieejama ukraiņiem.

Taču šai katastrofai jau ir citas sekas

Andrejs Kartapolovs, kurš ir Krievijas valsts domes Aizsardzības komitejas priekšsēdētājs Maskavā,

izteica būtisku apsūdzību Ukrainai, apgalvojot, ka izšautās raķetes bijušas no ASV ražotajām Patriot vai Vācijā ražotajām IRIS-T sistēmām, kas piegādātas Ukrainai ziedojumos kā palīdzība,

bet nesniedza apgalvojumam nekādus pierādījumus. Zināms, ka Ukraina ir apņēmusies neizmantot ārvalstu ziedotos ieročus, lai uzbruktu Krievijas teritorijai, un tā būtu ļoti nozīmīga novirze no šīs politikas.

Taču, ja parādīsies pierādījumi, kas apstiprina versiju, ko piedāvā Krievijas Aizsardzības ministrija un citi Maskavā, tas šausminoša Ukrainas kļūda un neparedzams pavērsiens, raksta CNN.

Tikmēr citi novērotāji norāda, ka Krievijas pretraķešu aizsardzība šajā rajonā trešdien bijusi paaugstinātā gatavībā un ir notriekts kāds Ukrainas drons neilgi pirms lidmašīnas avārijas. Belgorodas gubernators gan sacīja, ka tas noticis uz rietumiem no pilsētas, 60 kilometru no vietas, kur avarēja Il-76.

Vēl viens mulsinošs elements ir tas, ka saskaņā ar notikumu Krievijas versiju Ukrainas karagūstekņus lidmašīnā apsargāja tikai trīs Krievijas darbinieki (neskaitot apkalpi).

To komentēja bijušais Ukrainas karadienests Maksims Koļesņikovs, vietnē “X” sakot, ka tad, kad citi kā gūstekņi tika nogādāti ar lidmašīnu no Brjanskas uz Belgorodu, tur bija apmēram 20 militāro policistu uz 50 ieslodzītajiem.

Tātad šai katastrofai jau ir vairākas politiskās dimensijas un vēl daudz neatbildētu jautājumu – tā kļuvusi par kārtējo epizodi informatīvajā karā, kas ir bijusi nemainīga šajā konfliktā.

CNN raksta, ka patiešām, Krievijas Aizsardzības ministrija savā paziņojumā norādīja, ka “izdarot šo teroraktu, Ukrainas vadība parādīja savu īsto krāsu – tā atstāja novārtā savu pilsoņu dzīvības”.

Ir vērts atgādināt, ka Krievija apgalvoja, ka Ukraina pirms 18 mēnešiem nogalināja savus karagūstekņus, veicot triecienu Oļeņivkas nometnei Doņeckā,

tomēr pēc plašas izmeklēšanas, tas neapstiprinājās. Tāpat neatkarīga izmeklēšana uz vietas nebija iespējama.

Liela Krievijas militārā lidmašīna bez pretraķešu aizsardzības, kas tuvotos Belgorodai, kas pati par sevi ir biežs Ukrainas dronu mērķis, būtu bijis kārdinošs un vērtīgs mērķis Ukrainai.

Ukraiņi kopumā ir paplašinājuši savu uzbrukumu diapazonu un biežumu Krievijai, izmantojot dronus, raķetes un sabotāžu.

Reklāma
Reklāma

Šī mēneša sākumā Ukrainas armija apgalvoja, ka virs Azovas jūras notriekusi vienu no Krievijas modernākajām agrīnās reaģēšanas lidmašīnām A-50. Nav vizuālu pierādījumu par vraku, un Krievijas Aizsardzības ministrija uz apgalvojumu nav atbildējusi.

Daži analītiķi uzskata, ka ukraiņi, iespējams, ir izmantojuši Patriot bateriju, lai veiktu šo jūras uzbrukumu, taču apstiprinājuma nav. Patriot raķešu darbības rādiuss parasti ir nedaudz mazāks par 100 jūdzēm.

Ukrainai laikā, kad kaujas lauks ir strupceļā un ir maz uzvaru, ko svinēt,

uzbrukums Krievijas bāzēm, kuģiem, lidmašīnām un infrastruktūrai tālu šīs valsts iekšienē ir kļuvis par atšķirīgu veidu, kā iejaukties ienaidnieka militārajā sistēmā.
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.