Foto: Becker&Bredel/Scanpix/LETA

VIDEO. Iepriecinošu ziņu nav – tuvākajā laikā kafijas cenas nesamazināsies 42

Pēdējos 5 gados kafijas lietotāju skaits pasaulē audzis par 2 līdz 3%, un augošais pieprasījums ir arī viens, bet ne vienīgais iemesls, kāpēc palielinās kafijas cenas. Kafija nav pirmās nepieciešamības prece, bet daudzi savu rītu vairs nevar iedomāties bez kafijas krūzes, tāpēc 20% un lielāks cenas pieaugums kafijas pupiņām nav iepriecinoša ziņa. Pagaidām gan nekas neliecina, ka tuvākajā laikā kafijas cenas varētu samazināties, vēsta portāls “lsm.lv“.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Kafijas patēriņš pasaulē tikai palielinās, saka eksperti, bet datos redzams, ka arī tās cena pēdējos gados gājusi taisnu ceļu uz augšu. Eksperti skaidro, ka tas ir vairāku aspektu kopums, piemēram, pandēmijas sekas un klimata izmaiņas.

Kafijas pupiņas ceļš no krūma līdz kafijas krūzītei ir visai ilgs – to izaudzē, apstrādā, eksportē, grauzdē un tad tirgo.

CITI ŠOBRĪD LASA

Centrālās statistikas pārvaldes dati liecina, ka kafijas cenas pēdējos gados virzījušās tikai uz augšu. Maltā kafija 3 gadu laikā vidēji sadārdzinājusies gandrīz divreiz, savukārt par kafijas tasi kafejnīcās vai restorānos tagad jāmaksā vidēji par trešdaļu vairāk nekā 2021.gadā.

Pandēmijas atstātās sekas, loģistikas izmaksas, vispārējais ekonomiskais stāvoklis un klimata izmaiņas ir tikai nedaudzie ekspertu minētie aspekti, kāpēc kafijas cena pēdējos gados augusi.

Kafijai ir divas šķirnes – “Robusta” un “Arabica”. Tās tirgo biržā, kur kafijas iepircēji nepārtraukti seko līdzi kafijas cenām.

Biržas cenas līkne “Robusta” kafijai ir teju konstanti augoša, bet salīdzinot ar pērno gadu – cena pieaugusi par divām reizēm.

Taču, par “Arabica” šķirnes eksperti saka – iepriekš tik augsta cena pieredzēta vien īsu mirkli 2011. gadā.

“Kafijas ražotājs tāds pats lauksaimnieks vien ir. Tās izmaksas viņu pusē ir lielas, peļņas daļa ir ļoti maza. Līdz ar to, uzlikt viņiem tādu slogu, vai sagaidīt no audzētājvalsts pretimnākšanu galapatērētājam, manuprāt, tas nav mērķis, uz kuru kafijas industrija iet,” sprieda zaļās kafijas importētāja, “Ally Coffee” reģiona pārdošanas vadītāja Agnija Zīverte.

Kafijas audzēšanu ietekmē klimata pārmaiņas; Latvijā cenas ietekmē akcīze

Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra vadītāja Inguna Gulbe pastāstīja, ka pasaulē kafijas mīlētāju un lietotāju ir vairāk, nekā šobrīd kafijas audzētāji spēj saražot.

Kafijas audzēšanu pēdējos gados ietekmē arī klimata pārmaiņas.

“Lielās kafijas valstis – Brazīlija, Kolumbija, kur audzē Arabikas kafiju, tur bija slapjums. Robustu audzē Vjetnamā, tur bija liels sausums, un neizauga pēdējā laikā,” stāstīja Gulbe.

Reklāma
Reklāma

“Ir arī problēma ar loģistiku pašlaik, jo kafija nenāk vairs no šīm valstīm pa taisno cauri Sarkanai jūrai, tur ir nemierīgi, kari, kuģi brauc riņķī Āfrikai, tas nozīmē, ved lielāku gabalu, tas atkal ir dārgāk. Un tad vēl ir tāda lieta, ka Eiropas Savienības atmežošanas regula, kuru ne visas tās audzētājvalstis un audzētāji spēj izpildīt – ģeogrāfiskās koordinātes, izsekojamība, un tajās valstīs, kur to kafiju audzē, nu, tās nav pašas attīstītākās.

Latvija ir arī viena no nedaudzajām valstīm Eiropā, kurā kafijai ir piemērots akcīzes nodoklis – 1,42 par kilogramu. Ja izlīdzinātu nodokļus, tad Baltijā kopumā cenām būtu jābūt līdzīgām.

“Tas, kas ir man, varbūt, ir tāds pēdējo 3-4 mēnešu pārsteigums – Latvijā cenu pieaugums jau ir noticis veikalu plauktos, bet Lietuvā vai nu tagad notiek, vai vēl pēc pāris nedēļām vai mēneša notiks. Kas ir galvenie faktori, kāpēc lietuviešiem ir izdevies noturēt cenu vienā līmenī – vai nu tas ir iepriekš iepirktas kafijas, vai arī lielāka kaulēšanās ar vadošajām lielveikalu ķēdēm,” pieļāva “Illy” kafijas izplatītājs Latvijā un Lietuvā Artūrs Grikke.

Lielveikalos pircēji meklē kafiju pa akcijas cenām

“Rimi” veikalos kafijas pārdošanas apjomi augošo cenu dēļ nedaudz samazinājušies, bet veikalu tīkla pārstāve stāstīja, ka pircēji “iepērkas gudri” un tas nozīmē, ka kafiju pērk akciju laikā.

Līdzīga tendence vērojama arī veikalu tīklā “Maxima” un, tā kā kafija ir viena no TOP 3 zagtākajām precēm veikalos, kafijas pakām aizvien biežāk tiek pievienoti tā saucamie “pīkstuļi”.

“Mēs redzam, ka mūsu piedāvātās akcijas klienti ļoti novērtē. Piemēram, skatoties pēc pārdošanas apjoma, tad kafijas segmentā cilvēki viņas arī izvēlas visbiežāk,” par pircēju paradumiem stāstīja “Maxima” pārstāve Raina Ločmele.

“Jāsaka, ka arī, piemēram, kafijas segmentā mums šobrīd ir aptuveni 260 dažāda veida kafijas produkti, mums ir arī tādi premiālāki zīmola kafijas produkti, cilvēkam ir, no kā izvēlēties,” piebilda Ločmele.

Plašāk video sižetā!

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.