VIDEO. Graustu traģēdijas ar libāniešu režisores acīm 0
Jau pēc pirmizrādes Kannās bija skaidrs, ka “Kapernauma” kļūs par filmu, kas obligāti jānoskatās. Piedalījusies arī sacensībā par “Oskaru” – nominācija “Labākā filma ārzemju valodā” – vienīgās libāniešu režisores Nadīnes Labaki drāma atklāj skaudru stāstu, kas, kā viņa pati saka, norakstīts no dzīves, ne izdomāts.
Zainam ir tikai 12 gadu, taču puikam draud pieci gadi ieslodzījumā. Tas, ko viņš pastrādājis, ir šausmīgi, taču ne mazāk šausmīga ir pieredze, ko viņš glabā savā sirsniņā, kāda bijusi viņa dzīve un kāda ir viņa viskarstākā vēlēšanās.
Pagaidām vienīgo Libānas režisori Nadīni Labaki ar Kannām saista ciešas saites – tur pirmizrādi svinēja viņas debijas filma “Karamele” (2005), sagādājot autorei pulka balvu arī citos kinofestivālos. Arī Labaki otrā pilnmetrāžas filma “Kur mēs tagad ejam?” (2011) tika izrādīta Kannās, tāpat kā “Kapernauma”, kuras nosaukums tulkojams kā “Haoss”. Un, kad kamera fiksē pilsētas ielu un mājokļu dzīslojumu no putna lidojuma, ir skaidrs, ka Zaina stāstam ir ļoti daudz līdzinieku un viņa likteņbrāļi dzīvo ne tikai Beirūtas nabadzīgākajos rajonos, bet visā pasaulē.
Zainam ir daudz brāļu un māsu, bet ar Sahāru viņa saites ir visciešākās. Diemžēl tad, kad meitenei sākas mēnešreizes, viņas vecāki, par spīti bērnu protestiem, viņu izprecina kādam tirgotājam, pilnībā sagraudami arī Zaina dzīvi. Viņš aizbēg no mājām, taču arī ārpus tik ļoti pieticīgā mitekļa sienām viņu negaida miers un pārticība.
Viņš iepazīstas ar Rahilu, kas iebraukusi no Etiopijas, un cenšas sakrāt naudu, lai no rokas iegādātos dokumentus, kas legalizētu viņas statusu, un pamazām uzņemas viņas mazā dēlēna Jonasa aukles lomu. Taču, kad Rahila tiek apcietināta un nonāk cietumā, abi zēni paliek bez aprūpētāja, un Zainam ir jākļūst pieaugušam, mēģinot sarūpēt gan ēdamo, gan nodrošinot pārējās vajadzības.
Kannās “Kapernauma” saņēma 15 minūšu aplausus un trīs balvas – arī Žūrijas balvu –, un bija nominēta “Zelta palmas zaram”, un Labaki filmai atzinību izrādīja vēl virkne kino festivālu organizatoru un žūrijas, kā arī citu balvu piešķīrēji. Uz ekrāna atklājot stāstus, kas portretē bērnu, sieviešu un visu mazāk aizsargāto grupu stāvokli Libānas sabiedrībā, Labaki lomas apzināti uztic neprofesionāliem aktieriem – galvenajā lomā iejuties sīriešu bēglis Zains Rafea, tā piešķirdama vēl papildu ticamību. Epizodi pa epizodei izstāstīdama Zaina likteni, ko, sēžot uz tiesas sola, puika atklāj gan tiesnesim, gan saviem vecākiem, gan, protams, skatītājiem, režisore pseidodokumentālā manierē iezīmējusi virkni mūsdienu pasaules problēmu, taču pati filma, par spīti smagajām tēmām, kļuvusi par visvairāk pelnošo arābu filmu, un pārsteidzoši ir tas, ka vislielākos ienākumus – vairāk nekā 54 miljonus ASV dolāru – “Kapernaumai” sagādāja skatītāji Ķīnā.
Korektais ikdienas traģikas portrets veidots ar sirdi, un Labaki nemēģina iežēlināt skatītāju. Tā vietā viņas Zains kuļas pa dzīvi, kā vien māk, taču ir skaidrs, ka, izaudzis liels, viņš nepaliks nožēlojams un renstelē, jo ir apņēmības pilns dzīvot daudz labāk, nekā to jelkad pratuši viņa vecāki.
“Kapernauma”/”Capernaum”
- Libāna, 2018
- Režisore: Nadīne Labaki
- “Kino Bize”
Filmas treileris: