VIDEO. Gerkens raksturo Rimšēviču kā ļoti uzmanīgu cilvēku 5
Latvijas bankas vadītājs Ilmārs Rimšēvičs līdz šim nav bijis iejaukts skaļos skandālos. Ja vienīgi viņš braucis uz “Skonto” īpašnieka Gunta Indriksona 50. dzimšanas dienu Spānijā. Un tolaik piekritis bez maksas lidot īpaši šim pasākumam organizētā lidmašīnas reisā. Ko viņš kā amatpersona darīt nedrīkstēja. Bet tā nav bijusi vienīgā reize, kad Rimšēvičam paticis apgrozīties ietekmīgu cilvēku sabiedrībā. Makšķerēšanas brucieni ar miljonāriem un politiķiem notikuši regulāri. Cilvēki, ka Latvijas bankas vadītāju pazīst no “deviņdesmitajiem gadiem” saka – Rimšēvičs ļoti uztraucies par savu tēlu un to kā viņa rīcību atspoguļos prese, vēstīja TV3 raidījums “Nekā personīga”.
1988.gads. Maskavā notiek PSRS un ASV līderu tikšanās. Ronalds Reigans un Mihails Gorbačovs vienojas, ka organizēs studentu apmaiņu starp abām lielvarām. Padomju savienība nokomplektē 100 talantīgu jauniešu grupu. Starp viņiem ir arī tolaik svaigi ar izcilību Ekonomikas fakultāti beigusī Ingūna Sudraba. Un arī Ilmārs Rimšēvičs.
Latvijā ienāk kapitālisms. Strauji bagātību ieguvušie biznesa darboņi izveido “KLUBU 21”. No tā vēlāk izaug partija “Latvijas ceļš”. Kā atceras jau tolaik politiķiem pietuvinātais miljonārs Jūlijs Krūmiņš, kluba biedri sametuši naudu, lai Ilmārs Rimšēvičs varētu turpināt mācības ASV un iegūtu tur maģistra grādu uzņēmumu vadīšanā Klarksona universitātē.
Biznesmenis Jūlijs Krūmiņš raidījumam atzīst: “Es Rimševiču pazīstu no 1992.gada. Tikāmies “Klubā 21”. Mēs palīdzējām viņam aizbraukt uz Ameriku mācīties.” Kas bija cilvēki, kas sameta to naudu, jautāja raidījums, uz ko Krūmiņš atbildēja: “Gulbis Ainārs, es biju. Vēl bija cilvēki.”
Saikne ar politisko vidi un Klubu 21 Rimšēvičam esot palīdzējusi strauji izsisties. Īsi pēc atgriešanās no mācībām ASV 1992.gadā Augstākā padome 27 gadus jauno Rimšēviču ieceļ par “Latvijas Bankas” otro cilvēku – prezidenta Eināra Repšes vietnieku. Tas esot noticis pateicoties ietekmīgajam Latvijas ceļa politiķim vēlāk biznesmenim Ojāram Kehrim.
Vecrīga, daži soļi no Saeimas. Savulaik šī bija leģendāra vieta. Te pie Rimšēviča ģimenes drauga savas lietas kārtot nāca visa tā laika politiskā spice.
Kā Ilmāru Rimšēviču raksturo politiķi un biznesmeņi, viņam tuvu draugu nav bijis daudz. Bet ļoti ciešas ģimeniskas attiecības saistīja ar Uldi Kokinu. Viņu tolaik varēja sastapt Vecrīgā Aldaru ielā 6. Kokinu var uzskatīt par vienu no tā laika “pelēkajiem kardināliem” jeb neformālajiem aizkulišu lietu kārtotājiem. Viņam bija ļoti plaši kontakti, lieliskas komunikācijas spējas. Viņš mācēja izlobēt un sarunāt darījumus. Viens no Ulda Kokina draugiem Kārlis Leiškalns “Nekā personīga” apstiprina, ka Kokina un Rimšēviča ģimenes bijušas cieši draugi.
Bijušas Saeimas deputāts Kārlis Leiškalns sacīja: ”Jā, visās dzimšanas dienās pie Ulda viņš bija. Viņš nāca. Nāca arī uz šejieni pie Uldiņa. Viņam nepatika tā cigāru smaka, kas te vienmēr virmoja. Bet pie Uldiņa viņš nāca. Ne jau bieži. Cik nu bankas viceprezidents var piestaigāt. Bet šeit esmu viņu saticis. Vinmēr bija publiski, kāds bija klāt, nekādas štelles viņi… Ja jautājums ir par to… simtprocentīgi nekārtoja. Uldis pazina arī Repši. Viņš pazina visus.”
Kā liecina “Nekā Personīga” rīcībā esošais video, kas tapis pirms 10 gadiem, kad notika atvadīšanās no pāragri aizsaulē aizgājušā Ulda Kokina, bēru ceremoniju apmeklēja daudzas ietekmīgas personas. Ne tikai ”Latvijas bankas” vadītājs Ilmārs Rimšēvičs un tā laika Valsts prezidents Valdis Zatlers, kurš ieradās ar kundzi un visiem saviem miesasargiem. Atnāca arī agrākais VID šefs Andrejs Sončiks, gadu vēlāk mirušais Ventspils amatpersonu krimināllietā aizdomās turētais Krists Skuja, no smaga cietumsoda izbēgušais “Latvenergo” bijušais viceprezidents Aigars Meļko, šobrīd uz ārzemēm aizbēgušais sabrukušās “Krājbankas” prezidents Ivars Priedītis, Arkādijs Suharenko no “Rietumu bankas”, bijušais VDK darbieniks uzņēmējs Jurijs Šabašovs, skandalozais bijušais Valsts nekustamo īpašumu aģentūras ģenerāldirektors Jānis Motte. Ekspremjeri Valdis Birkavs un Ivars Godmanis. Atvadīšanās ceremonijas vietā bija vērojams arī Ulda Kokina dēls Renārs.
Kā ārvalstu medijiem pēdējās dienās apgalvojis “Norvik bankas” akcionārs Grigorijs Guseļņikovs, Renārs Kokins viņam noorganizējis tikšanos ar Rimšēviču, kurš uz īsu brīdi ieradies pie Kokina. Kad Rimšēvičs aizgājis, Kokins uz lapiņas uzrakstījis “100 tūkstoš eiro mēnesī” un pieteicis, ka šādi maksājumi ir ierasta lieta, lai Latvijā bankas strādātu.
“Nekā personīga” zināms, ka Kokina sieva Jūlija ir agrākā “BMW” automašīnu tirgoņa Germana Miluša meita. Milušs pēc apsūdzībām kukuļa skandālā Jūrmalgeitā slēpjas Krievijā. Bet Kokini nodarbojas ar biznesu Latvijā.
Jūlijs Krūmiņš piebilst: “Man Kokins viņu atveda, lai es viņu darbā ņemu. Bet man meita ar viņu mācījās kopā Anglijā. Viņa teica – zālīte, tur tas, dropē un nemācījās. Nu, nav viņš viņam draugs. (…) Nevar būt viņš Rimšēvičam draugs. Nevar! Neiet kopā. Vienam intelekts, otrs ir stulbenis.”
Viens no tuvākajiem Ilmāra Rimsēviča draugiem agrākais būvkompānijas “VELVE” īpašnieks Valdis Kreislers bijis tas, kurš samaksājis 100 tūkstoš eiro lielo drošības naudu par Rimšēviča atbrīvošanu no cietuma.
Kreislers bijis tas, kurš Rimšēviču jau 2003.gadā iepazīstināja ar politiķu aprindās ietekmīgo uzņēmēju Māri Martinsonu. “Nekā personīga” zināms, ka “Latvijas bankas” prezidents pēc Kreislera lūguma piedalījies viņa pārrunās ar Martinsonu, kurš tolaik gatavojies pirkt finanšu grūtībās nonākušo Krieslera būvfirmu “VELVE”. “Velve” un Martinsona uzņēmums “Moduls Rīga” atrodas cieši blakus Āgenskalnā. Kreislers bijis arī tas, ar kuru kopā “Latvijas bankas” šefs bieži devies makšķerēt. Vairākkārt šie braucieni notikuši vēl kopā ar ietekmīgiem uzņēmējiem un politiķiem.
Uzņēmējs Raimonds Gerkens raidījumam uz jautājumu, kā Ilmārs Rimšēvičs tajā laikā “parādījās pie apvāršņa”, atbildēja: “Ilmārs Rimšēvičs parādījās kā aktīvs makšķernieks. Pirmie tie bija Ālandu arhipelāgs Mēs viņu tolaik arī atklājām un cope bija vienreizēja. Tad es biju viens no tiem, kas organizēja tādas lielas tūres. Cilvēki 20-25 kompānija ar pulkākām mašīnām. nesāmies uz turieni. Uz nedēļas vai nepilnas nedēļas copi.”
Uz jautājumu, kas tur bija tajās kompānijās, Gerkens atteica: “Tur bija uzņēmēji, SWH brandža, Rimša un mans tuvākais loks.”
Ja jums būtu jāparaksturo Rimšēviča kungs kā cilvēks, kas jums nāk prātā – jautāja raidījums Gerkenam, uz ko ko uzņēmējs sacīja: “Ļoti uzmanīgs. Jo mēs Langstiņos caur vienu māju esam kaimiņi. No loga redzam viens otru patstāvīgi. Un es organizēju zoles turnīrus. Un patstāvīgi Ilmāru aicināju piedalīties, jo piedalījās visa Latvijas elite. Un tad viņš – nē. Viņš saka – bez kamerām un žurnālistiem, tad es varu piedalīties, bet tā nē. uzmanīgs un tā.”
Rimševiča amatpersonas deklarācijā redzams, ka viņš pēdējo 18 gadu laikā veicis dažādus liela apmēra īpašumu pirkumus, noguldījis ievērojamas summas bankās. 2008.gadā, kad sabrūk “Parex banka” un sākas krīze, bankas prezidents veicis lielus pirkumus – par 750 tūkstoš eiro nopirkta zeme un dzīvoklis. Tam par 630 tūkstošiem eiro ņemts aizņēmums valstij piederošajā Latvijas hipotēku un zemes bankā. Nākamajos gados gan parāds strauji rucis un pēc pēdējās deklarācijas spriežot Rimševičs vairāk kā pusmiljonu eiro lielo aizņēmumu drīz būs jau atmaksājis.
“Nekā personīga” akcentē Rimševiča parādsaistības, par pamatu ņemot Valsts ieņēmuma dienesta datus: 2009.gadā – 577 156 eiro, 2010.gadā – 417 119 eiro, 2011.gadā – 380 868 eiro, 2012.gadā – 362 032 eiro, 2013.gadā – 240 336 eiro, 2014.gadā – 220 334 eiro, 2015.gadā – 197 011 eiro, 2016.gadā – 96 645 eiro.
Bijušais Valsts prezidents Guntis Ulmanis, atceroties savu prezidentūras laiku un darbu ar Ilmāru Rimšēviču, viņu raksturo kā ļoti nozīmīgu amatpersonu un viņš nespējot noticēt, ka kukuļošana varētu būt notikusi. Bijušais Valsts prezidents Guntis Ulmanis (1993-1999) intervijā raidījumam sacīja: “Man no visas tās pieredzes visus 25 gadus, kopš es viņu ziņu un kad mēs strādājām prezidentūras laikā, man neliekas ticami, ka viņš varētu būt tā… atbilstoši tiem apvainojumiem, kas pašreiz izskan. Man liekas neticami, jo tas būtu tik idiotiski, tik stulbi, tik aprobežoti, ka tāds viņš nebija. Un tāpēc es dzīvoju ar tādu domu, ka kaut kas ir šķērsām sagājis.”