VIDEO: Eksperiments, kā reaģē cilvēka ķermenis, paliekot nomodā 48 stundas? 0
Šajā rudenī Latvijā tika veikts eksperiments, lai noskaidrotu, kā tieši cilvēka ķermenis reaģē, paliekot nomodā divas diennaktis, un cik tas ir bīstami veselībai? Jau ASV veikts pētījums liecina: divu nedēļu laikā miegā pavadot tikai sešas stundas diennaktī, cilvēka garīgās un fiziskās spējas samazinās līdz līmenim, kas atbilst 48 pēc kārtas nomodā pavadītām stundām.
Eksperimentā, kas notika Latvijā, brīvprātīgi piekrita piedalīties 22 gadus vecā rīdziniece Ilva, kura 48 stundas pavadīja nomodā, vienlaikus dodoties savās ikdienas gaitās. Ik pēc 12 stundām meitene speciālistu uzraudzībā veica Vīnes sistēmas testus, lai pārbaudītu, kā šajā laika periodā mainās viņas reakcijas un koncentrēšanās spējas, kā arī stresa noturība.
“Mūsdienās, kad arvien vairāk cilvēku savas miega stundas nereti ziedo mācībām, darbam un aktīvai sabiedriskajai dzīvei, miega trūkums kļūst par arvien aktuālāku problēmu gan Latvijā, gan pasaulē. Pat, ja sākumā var šķist, ka sešas stundas miega ir gana, negulētās stundas ar laiku par sevi liek manīt un postoši ietekmē mūsu ikdienas dzīves kvalitāti. Šāds eksperiments tikai atkārtoti apliecina, cik būtiski miegs ietekmē mūsu dzīvi un veselību, neļaujot pilnvērtīgi veikt šķietami ikdienišķas lietas un uzdevumus, turklāt nereti apraudot pat mūsu dzīvību. Ne velti mēdz teikt, ka neizgulējies cilvēks pie transportlīdzekļa stūres ir tikpat bīstams kā autovadītājs alkohola reibumā,” uzsver ārsts-psihiatrs, Latvijas Psihiatru asociācijas prezidents Elmārs Tērauds.
Kā liecina rezultāti, tad salīdzinājumā ar pirmo testa reizi, kas tika veikta eksperimenta sākumā, pēdējā testa veikšanās laikā pēc 48 nomodā pavadītajām stundām meitenes stresa noturība, reakcijas un koncentrēšanās spējas bija samazinājušās aptuveni par 50%, un pieļauto kļūdu skaits liecināja par bīstamu tendenci. Tāpat pēc divām negulētajām diennaktīm ievērojami paaugstinājās arī meitenes asinsspiediens.
Eksperimenta dalībniece komentē: “Visgrūtāk bija izturēt pirmo un otro nomodā pavadīto nakti. Jau pēc 24 stundām – otrās nomoda dienas rītā, kļuva grūti uztvert apkārt notiekošo, bet līdz ar katru nākamo bezmiega stundu pieauga nespēks un noguruma sajūta, kļuva grūti izpildīt elementāras darbības, piemēram, pagatavot maltīti, runāt, lasīt. Eksperimenta pēdējās stundās šķita, ka uz brīdi pazūd pat realitātes sajūta.”
Visi video redzamie testi tika veikti sadarbībā ar Rīgas Pedagoģijas un vadības akadēmiju. Video eksperiments sagatavots Latvijas Psihiatru asociācijas organizētās kampaņas “Labs miegs – labai veselībai” ietvaros.