
VIDEO. E.Coli murgs turpinās! Iepriekšējā pieredze liecina, ka izcelsmi var meklēt pat pusgadu 0
Joprojām katru dienu Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā (BKUS) tiek uzņemti jauni pacienti ar apstiprinātu Šiga toksīnu izraisošo E. coli infekciju. Kopumā 10 bērnu veselības stāvoklis vērtējams kā smags. Arī infekcijas avots joprojām nav atrasts. Speciālisti norāda – ja piesārņojums ir bijis lokāls un vienreizējs, tas, iespējams, vairs nav atrodams, vēsta lsm.lv.
Šajā Šiga toksīnu izraisošā E. coli uzliesmojumā Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) apstiprina nu jau 40 saslimšanas gadījumus. No tiem divi ir pieaugušie, bet pārējie ir bērni no 2 līdz 10 gadu vecumam. Par laimi, ne visiem jāārstējas slimnīcā. Taču slimnīcā ārstēto bērndārznieku skaits šoreiz ir satraucoši liels. Vairāk par 20.
Un viņu skaitam līdz pat šodienai bija tendence pieaugt.
Meklējumu loks paplašinājies
Inficēšanās cēlonis joprojām nav noskaidrots. Sākotnēji lielāko daļu sasirgušo vienoja viens ēdinātājs, taču pievienojoties arvien jauniem inficētajiem, meklējumu loks paplašinājies. Tas epidemiologu darbu nepadara vieglāku.
“Ēdinātājs nav viens visiem šiem gadījumiem. Šeit jau ir vairāki ēdinātāji. Līdz ar to šis kopējais uzliesmojums ir tāds komplicēts. Strādā epidemiologi dažādos virzienos,” pastāstīja SPKC Komunikācijas daļas vadītāja Ilze Ūdre.
Saslimšanas gadījumi konstatēti dažādās Rīgas priekšpilsētās, Ropažu, Ķekavas, Salaspils, Ādažu, Siguldas, Cēsu un Dienvidkurzemes novadā. Paralēli epidemiologu darbam atbildes tiek meklētas arī dažādās laboratorijās, gan analizējot cilvēku nodoto materiālu, gan meklējot iespējamo inficēšanās avotu.
Laboratorijā pārbauda ap 400 paraugu
Pašlaik zinātniskā institūta “Bior” ekspertiem izmeklēšanai nodoti gandrīz 400 paraugi. Lielāko daļu atsūtījis Pārtikas un veterinārais dienests. Taču ir arī paraugi no SPKC, kā arī produktu paraugi no pārtikas apritē iesaistītajiem uzņēmumiem, kuri dažus produktus tur aizdomās un nolēmuši pārbaudīt.
“Pārtikas produktu klāsts ir ļoti plašs. Tur ir gan svaigās ogas, gan gaļas produkti, piena produkti, gatavi ēdieni – ļoti, ļoti dažādi. Tur ir nomazgājumi no virsmām, no darbinieku rokām un ļoti, ļoti plašs objektu loks, kas mums šobrīd ir jāizmeklē,” skaidroja “Bior” direktore Olga Valciņa.
Produkti inkubatorā pavada līdz divām diennaktīm. Un tas ir tikai pirmais no daudziem posmiem, lai saprastu – produkts ir vai nav piesārņots.
Iepriekšējā pieredze liecina – izcelsmi var meklēt pat pusgadu
“Ja mēs kādā produktā atradīsim Šiga toksīnu producējošo baktēriju, mums ir jāsaliek kopā ar to baktēriju, kas izraisīja slimību visiem pacientiem, un jāpasaka, vai šī ir viena un tā pati,” skaidroja Valciņa.
Viņa atgādināja, ka plašākajā līdz šim zināmajā E. coli uzliesmojumā, kas bija 2011. gadā Vācijā, inficēšanās avotu atklāja tikai pēc pusgada. Tie bija piesārņoti dīgsti.