Ekrānuzņēmums no video

VIDEO: Drons iedzen stresā lāču mazuli, internetā fani sajūsmā 0

Novembra sākumā pasaules tīmeklī strauji izplatījās Krievijā ar dronu filmētais video, kurā redzams satraucies lāču mazulis neatlaidīgi un izmisīgi cīnāmies ar stāvu un sniegainu nogāzi, lai nokļūtu pie savas mātes.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Lai gan video tīmeklī raisīja lielu interesi un sajūsmas pilnu novērtējumu, ka tas ir lielisks piemērs, no kā mācīties neatlaidību, bēdīgā patiesība izrādījusies tāda, ka mazo lācēnu uz izmisīgo cīņu ir pamudinājis pārāk tuvu pielidojis drons.

Gan ārvalstu eksperti, gan Latvijas Dabas aizsardzības pārvaldes pārstāvji nosoda šādu cilvēku bezatbildīgu rīcību, ar dronu filmējot savvaļas dzīvniekus.

Ar pietāti un izpratni

CITI ŠOBRĪD LASA

Dabas ainavu un savvaļas dzīvnieku fotografēšana un filmēšana nenoliedzami ir aizraujošs process un palīdz veidot izpratni par dabas vērtībām, tomēr Dabas aizsardzības pārvalde atgādina – kā jebkura aktivitāte dabā, arī tās iemūžināšana jāveic ar pietāti un izpratni, un sevišķi tas attiecas uz bezpilota lidaparātu jeb dronu izmantošanu.

Nule pasaulē strauju popularitāti guva ar dronu uzņemtais video, kur lāču mamma un mazs lācēns cīnās uz stāvas sniegotas nogāzes, jo abiem zvēriem stresu rada pārāk tuvu pielidojis bezpilota lidaparāts ar kameru.

Tā kā šis video ir raisījis plašas diskusijas par dronu izmantošanu dabas filmēšanā, Dabas aizsardzības pārvalde atgādina, ka arī Latvijā pastāv noteiktas normas, kas jāievēro, lai to darītu. Papildus vispārīgajiem nosacījumiem, kas regulē bezpilotu lidaparātu izmantošanas laiku, vietu un kārtību, pastāv speciālas normas, to lidošanai īpaši aizsargājamās dabas teritorijās.

Kādi noteikumi

Gaujas Nacionālajā parkā ir aizliegts veikt lidojumus (tajā skaitā ar dronu un gaisa balonu) virs dabas rezervāta zonas un dabas lieguma zonas zemāk par 300 metriem, izņemot gadījumus, kad ir saņemta Dabas aizsardzības pārvaldes atļauja lidojumiem fotografēšanai, filmēšanai, attālai novērošanai un datu iegūšanai, vai arī lidojumi veicami ārkārtējās situācijās, glābšanas un meklēšanas darbiem.

Savukārt Ķemeru Nacionālajā parkā lidojumus zemāk par 300 metriem visā nacionālā parka teritorijā var veikt, tikai ja saņemta Dabas aizsardzības pārvaldes atļauja, izņemot gadījumus valsts aizsardzības funkciju veikšanai, ārkārtējās situācijās un glābšanas un meklēšanas darbu veikšanai.

Reklāma
Reklāma

“Lai filmētu, piemēram, Ķemeru tīreli rītausmā vai dabas lieguma zonas Gaujas senlejā, ir jāsaņem Dabas aizsardzības pārvaldes atļauja. Ierobežojumi dronu lidošanai ieviesti, lai pasargātu dzīvās dabas pārstāvjus. Lai gan cilvēkiem šķiet, ka drons ir maza, nekaitīga un klusa iekārta, dzīvnieki un putni to uztver kā apdraudējumu, tā tuvošanās var radīt lieku stresu, likt viņiem pamest ligzdošanas vai barošanās vietas vai traucēt migrāciju,” skaidro pārvaldes savvaļas sugu nodaļas vadītājs Jēkabs Dzenis.

Dzīvnieki bezpilota lidaparātus, kas gadījušies tiem ceļā, var uztvert kā potenciālus plēsējus vai nezināmu apdraudējumu vai konkurentus, kas jāizdzen no teritorijas.
Arī daudzviet pasaulē bezpilota lidaparāti nacionālajos parkos ir vai nu aizliegti, vai to izmantošanai nepieciešams vietējo dabas aizsardzības iestāžu akcepts.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.