VIDEO. Dombrovskis par EK lēmumiem enerģētikas grūtību risināšanai: “Te mēs nerunājam par normālu situāciju, te mēs runājam par ārkārtas situāciju” 39
Strasbūrā Eiropas Komisija sanāksmē vakar nolēmusi lietu, kurai jau šodien jābūt izdiskutētai un apstiprinātai Eiropas Parlamentā, lai ceturtdien un piektdien Eiropas Savienības valstu līderi varētu pieņemt savu lēmumu par būtībā bezprecedenta regulējumiem, lai pārvarētu enerģētikas krīzi vai strauju cenu kāpumu, kas visdrīzāk iestāsies šajā ziemā.
TV24 korespondentam Ansim Bogustovam bijusi ekskluzīva iespēja pēc vakardienas sanāksmes aprunāties ar otro svarīgāko cilvēku Eiropas Komisijā – viceprezidentu Valdi Dombrovski.
“Te tiešām ir runa par bezprecedenta gadījumiem Eiropas tirgū, bet jāsaka, ka mēs reaģējam uz bezprecedenta situāciju un situāciju, kurā viens no spēlētājiem – Krievija – faktiski aktīvi manipulē ar tirgu un izmanto savas resursu piegādes kā tādu šantāžas un manipulāciju instrumentu,” norāda Dombrovskis.
“Šī nav pirmā tirgus intervence, ko mēs piedāvājam. Ir bijušas jau vairākas iepriekš, tai skaitā elektrības tirgū. Tagad mēs piedāvājam mehānismu, kā var ierobežot šīs gāzes cenas un kopējos iepirkumus.”
Kā šādi atbalsta pasākumi ietekmē uzņēmumu konkurētspēju?
“Protams, visus šos valsts atbalsta nosacījumus mēs turpināsim uzraudzīt. Darbojas arī tā saucamais pagaidu valsts ietvars, kāds darbojās gan Covid-19 pandēmijas laikā, gan tagad, saistībā ar Krievijas agresiju Ukrainā, kas faktiski šos nosacījumus ir padarījis elastīgākus, jo skaidrs, ka mēs esam krīzes situācijā un dalībvalstīm ir jābūt iespējām reaģēt, tai skaitā nepieciešamības gadījumā sniegt atbalstu saviem uzņēmumiem, jo te mēs nerunājam par normālu tirgus situāciju, te mēs runājam par ārkārtas situāciju.”
Beidzamo dienu notikumi frontē liek domāt, ka Krievija apzināti grib ukraiņus nosaldēt, bombardējot enerģētikas sektoram svarīgus punktus. Vai mums nāksies maksāt arī par Ukrainas enerģētiku? Vai mums tam pietiks resursu?
“Solidaritātes mehānismi attiecas arī uz Eiropas Savienības kaimiņvalstīm, ieskaitot Ukrainu. Ukraina ir kara situācijā, līdz ar to mēs sniedzam Ukrainai ļoti lielu finansiālo palīdzību, tai skaitā finansiālo palīdzību, lai veiktu tādus ātrus infrastruktūras remontus, lai nodrošinātu infrastruktūras funkcionēšanu kara apstākļos.”
Plašāka saruna skatāma pievienotajā video!