VIDEO. “Diena pēc rītdienas” jeb apokalipse Eiropā – Golfa straume var izzust jau pavisam drīz.. Un tas nebūs kā Holivudas kino 92
Ir pagājuši 20 gadi, kopš filmas “Diena pēc rītdienas” nokļūšanas kinoteātros – un tagad zinātnieki ir brīdinājuši, ka tās šausminošais sižets drīz var kļūt par realitāti. Filma attēlo milzīgu “supervētru”, ko izraisīja Golfa straumes sabrukums un uz Zemes sākas jauns Ledus laikmets. Bet kas patiesībā notiktu Eiropā, ja Golfa straume apstātos?
Grenlandes ledus segas straujajai kušanai var būt “dienas pēc rītdienas” sekas Eiropā. Tas var izklausīties kā kaut kas no Holivudas filmām, taču Eiropa patiešām varētu nonākt “dziļā sasalumā” daudzus gadsimtus agrāk, nekā prognozēts, jo galvenās okeāna straumes saskaras šobrīd ar sabrukumu, par to raksta daudzi pasaules mediji.
Attiecīgi Arktikas ledus izpletīsies uz dienvidiem un nokrišņu apjoms pasaulē samazināsies. Tas viss ir saistīts ar šausmīgo nosaukumu Atlantic Meridional Overturning Circulation (AMOC).
Piemēram, Golfa straumes dēļ Ņujorkā ir daudz aukstākas ziemas nekā Londonā, lai gan pēc fakta tā atrodas ievērojami tālāk uz dienvidiem.
Zinātnieki ar bažām raugās uz faktu, ka pēdējos gados šī siltā ūdens cirkulācija ir palēninājusies, un kāds jauns Utrehtas universitātes pētījums liecina, ka tas varētu sasniegt strauju “klints veida” lūzuma punktu daudz ātrāk, nekā prognozēts.
Vispārējie haotiskie laikapstākļi izraisīs globālu pārtikas un ūdens trūkumu.
“Diemžēl cilvēki jau tagad Eiropā iet bojā spēcīgāku ziemas vētru un plūdu dēļ, vasarās daudzi ir neaizsargāti pret karstumu, raksta MailOnline.
Kad tieši tas notiks, ir “miljonu dolāru jautājums”, saka pētnieki, piebilstot, ka “tas varētu notikt viņu dzīves laikā. Viņiem ir ap 30 gadu sobrīd. Tas ir atkarīgs arī no klimata pārmaiņu ātruma, ko mēs kā cilvēce veicinām.”
Kā darbojas AMOC?
AMOC spēki virza silto ūdeni uz Zemes ziemeļiem, kas plūstot iztvaiko un atdziest, kļūstot sāļākam un blīvākam. Tas liek tad tam nogrimt un doties atpakaļ uz dienvidiem, kur tas tas atkal uzsilst, atkārtojot ciklu. Tā ir tikai viena straume “lielajā okeāna konveijerā”, kas regulē pasaules klimatu.
Tā kā globālā sasilšana izraisa ledus kušanu Zemes ziemeļu puslodē, īpaši no Grenlandes ledus segas saldūdens apjoms Atlantijas okeānā ir palielinājies. Tas atšķaida sāļo jūras ūdeni, tāpēc tas atdzisis vairs nenogrimst un nav gatavs atkārtot ciklu.
Jaunākās prognozes ir balstītas uz jaunām datorsimulācijām, ņemot vērā vairākus faktorus, tostarp saldūdens saturu un sāls koncentrāciju okeāna augšējos 1000 metros.
Lai gan nav iespējams apstiprināt prognozes, kamēr straumes patiešām neapstājas, bet tad jau būs par vēlu rīkoties, par to liecina pētījums, kas publicēts žurnālā Science Advances.
Residents of Greenland filmed a huge iceberg passing near the shore. The ice mountain was as tall as a multi- story building.pic.twitter.com/9Z3ndzvNJM
— Wolf of X (@tradingMaxiSL) February 4, 2024
On An Optimist's Guide to the Planet, @nikolajcw starts his journey in Greenland, where he meets a geologist who discovered "rock flour" from the melting ice cap.
Watch the full episode https://t.co/okY6mCb3vx (Presented by Samsung) pic.twitter.com/cH5Q6juI1P
— Bloomberg Originals (@bbgoriginals) February 10, 2024