VIDEO. Biedējoši! Lūsis Valkas centrā dienas laikā no pagalma nolaupa ģimenes mīluli 22
Valkas iedzīvotāja Ilze Z. un viņas ģimene šajās dienās saskarās ar nopietnu problēmu. Kāds lūsis burtiski apsēdis viņas mājas saimniecību, kas atrodas tuvu pilsētas vēsturiskajam centram, vēsta Medibam.lv.
“Mums arī agrāk pazudušas pīles. Arī kaķi bija un pazuda. Mēs kaut kā pat nedomājām, ka tas varētu būt saistīts ar savvaļas dzīvniekiem, kamēr neuzstādījām pagalmā kameras. Izrādās, tas ir lūsis, kas pie mums viesojas. Video tas aiznes pīli. Tās pie mums dzīvo kā mājas mīluļi. Mēs paši tās neēdam!” norūpējusies stāstīja jaunā sieviete.
Pārsteidzošā kārtā, tieši sarunas laikā, dienas vidū sievietes telefona ienāca paziņojums no novērošanas kameras. Video, ko viņa nekavējoties atsūtīja, bija redzams lūsis, kas apsēdies uz mājas terases un atpūšas. Pēcāk dzīvnieku mēģinājuši izdzīt no pagalma, taču tas tikai skraidījis apkārt un nemaz nav taisījies lekt pāri žogam. “Tas prasīja kādu laiciņu, bet mums izdevās lūsi padzīt, taču ir skaidrs, ka tas atgriezīsies, jo ir jau iemanījies ķert pīles un, iespējams arī citus dzīvniekus pagalmos,” sacīja Ilze.
Sieviete atklāja žurnālam, ka šis lūsis viesojas ne tikai viņas ģimenes pagalmā, bet esot manīts arī dziļāk Valkas centrā. Pat vietējā Pašvaldības policija ir informēta par dzīvnieka klātbūtni un novērojumiem Valkā.
Lai noskaidrotu, ko darīt šādā situācija, Ilze vērsās pie Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP), ar kuru sazinājās arī žurnāls Medības.
DAP Savvaļas sugu aizsardzības nodaļas vecākā inspektore Karīna Lazdāne, atsaucoties uz Latvijas Mežzinātnes institūta Silava vadošo pētnieku, Dr.biol. Jāni Ozoliņu, paskaidroja, ka tas varētu būt jauns dzīvnieks, kuru māte padzinusi no teritorijas, jo bija gaidāma jaunās paaudzes piedzimšana. “Dzīvnieks ir jauns, nepieredzējis. Tas atrada teritoriju, kur tam ir burtiski uzklāts galds un nekas īsti netraucē mieloties. Galvenais, kas tagad būtu jādara saimniekiem, ir jāizolē viņu skrējējpīles uz kādu laiku, lai lūsis saprot, ka tur vairs nekā nav, ko medīt. Plus, dzīvnieku jācenšas visādi traucēt. Ar laiku tas pārcelsies uz vietu, kur tam ir mierīgāka dzīve,” sacīja speciāliste.
Uz jautājumu, vai šo dzīvnieku būtu iespējams notvert un pārvietot, DAP speciāliste atbildēja: “Ja tiks konstatēts, ka dzīvniekam draudz briesmas un tas ir nonācis nelaimē, var tikt pieņemts lēmums to pārvietot.”
Viņa atzina, ka iestāde ir sazinājusies ar Ilzi no Valkas, taču īsajā sarunā sieviete nebija paspējusi sniegt informāciju par to, ka lūsis ir novēros arī citur pilsētā. “Mēs noteikti noskaidrosim, kāda ir situācija. Sazināsimies ar Valkas pašvaldību. Ja lūsis tiešām siro pa pilsētu, tas var kļūt par ceļu satiksmes negadījuma upuri vai ciest kā citādi un tad tas jautājums ir jārisina, iesaistot arī pašvaldību,” norādīja Karīna Lazdāne.
DAP un lielo plēsēju pētnieka Dr.Biol. Jāņa Ozoliņa ieteikumus var izmantot visi Valkas iedzīvotāji, kuri saskārušies vai saskarsies ar jaunā lūša aktivitātēm. Proti, ir jāsargā un pēc iespējas jāizolē jebkāds potenciālais medījums: vistas, pīles, jēri, mazi suņi un kaķi.
Konstatējot dzīvnieka klātbūtni, tas jācenšas atvairīt un novirzīt ārā no teritorijas, bet neizmantojot nekādu fizisko kontaktu un, izvairoties to ievainot. Kā apgalvo speciālisti, cilvēkiem lūsis pamatā neesot bīstams, taču jāatceras, ka stūrī iedzīts plēsējs var kļūt neprognozējams. Jāņem vērā arī tas, ka dzīvnieks ir jauns un nepieredzējis.