VIDEO. “Bērniem arī nepateiksi – pagaidi, pēc mēneša paēdīsim!” Dīkstāve dzen izmisumā gan darba ņēmējus, gan mazos uzņēmējus 2
Bailēm par veselību tagad vēl ir pievienojies satraukums par to, vai nākammēnes pietiks naudas, par ko nopirkt pārtiku, nomaksāt īri, komunālos maksājumus un segt kredītsaistības. Tā savas pašreizējās izjūtas raksturo simtiem cilvēku, kas Covid-19 krīzes dēļ palikuši bez darba vai zaudējuši savu uzņēmumu, vēstīja LTV raidījums “Panorāma”.
LTV saņemot ļoti daudz e-pastu un ziņu soctīklu kontos no cilvēkiem, kuri šobrīd krīzes laikā palikuši bez ienākumu avota. Turklāt vairākos gadījumos bez iztikas līdzekļiem palikusi visa ģimene, jo darbu zaudējis vienīgais pelnītājs vai abi strādājošie.
Piemēram, Laura ar savu dzīvesbiedru strādāja vienā restorānā un abi reizē zaudēja darbu. Tagad viņi atrodas mājās – bezalgas atvaļinājumā un neziņā, vai gaidīt dīkstāves pabalstus no valsts vai pieteikties bezdarbnieka pabalstam. “Nauda mums pietiks, lai izdzīvotu šo mēnesi – martu. Samaksāt rēķinus aprīlī, kas ir par marta mēnesi, mēs vairs nevaram no saviem līdzekļiem,” par savu situāciju “Panorāmai” stāsta Laura.
Neziņā ir arī autobusa šoferis Uģis, kurš kopš pēdējā reisa uz Norvēģiju, atrodas pašizolācijā. Viņam rādās drūmas domas par nākotni.
“Tur jau tā lieta, ka nav iekrājumu! Pirmo mēnesi mēs izdzīvosim, bet turpmāk mēs jau nezinām, cik tas ilgi vilksies?! Un par ko dzīvot cilvēkiem? Es nezinu… Ģimenē arī, sievai vēl nedēļu un darbs beigsies, viss…Bet kredīti, visi maksājumi ir! Bērniem arī nepateiksi – pagaidi, pēc mēneša paēdīsim! Es domāju, ka tas būs ļoti smagi, sāksies tās visas zagšanas, cilvēkiem naudas nebūs,” stāsta Uģis. “Draugi arī ārzemēs. Atvērs robežas, pieļauju, ka mēs arī brauksim projām, jo Latvijā būs ļoti grūti iznākt ārā no šīs bedres,” uzskata vīrietis.
Savukārt Elvijs kopš rudens strādāja viesnīcas restorānā par viesmīli. Jau drīz pēc robežu slēgšanas, viesnīcu esot pametuši vairums darbinieku, lai iestāstos bezdarbnieku rindās. Savukārt Elvijam darba stāžs ir par īsu, lai varētu pretendēt uz bezdarbnieku pabalstu. Tādēļ viņš aktīvi meklējot citu darbu.
“Es dzīvoju vairāk vai mazāk no algas līdz algai, kaut kādi minimāli iekrājumi bija. Vēl pāri simti eiro, ar ko man vēl pietiek kādu mēnesi dzīvot bez darba. Bet, lai samaksātu rēķinus, man jādomā uz priekšu kādu rezervīti. Es tomēr meklēju kaut kādu darbu, lai nesēdētu mājās un varētu samaksāt tos rēķinus. Es varu darīt visu. Gluži ielas slaucīt negribētos, bet ja dzīve piespiestu, ietu arī ielas slaucīt,” atklāj Elvijs.
Sarežģītā situācijā tagad nonākuši ne tikai darba ņēmēji, bet arī pašnodarbinātie un mazie uzņēmēji.
“Mēs nodarbojamies ar veļas mazgāšanas pakalpojumu sniegšanu – tas ir mazs ģimenes uzņēmums, kas ir salīdzinoši jauns. Mēs pārsvarā apkalpojam viesnīcas, viesu namus, ēdināšanas pakalpojumu sniedzējus. Līdz ar to sākoties visai šai veselības krīzei, viņu darbs apstājās un līdz ar to mūsu darbs apstājās,” raidījumam stāsta uzņēmēja Aiva. “Šobrīd saku atklāti – ja nevarēšu VID (Valsts ieņēmumu dienests – red.) samaksāt, tad nemaksāšu, jo man nav, ko maksāt! Man primāri ir nomaksāt algas manām meitenēm, kuras viņas ir godīgi nopelnījušas, un, tā principā būs pēdējā nauda,” pastāstīja Aiva.
Bez darba palikušie cilvēki Nodarbinātības Valsts aģentūrā (NVA) tiks gaidīti pēc 14.aprīļa.
LTV Ziņu dienesta video skaties šeit: