Ekranšāviņš no X

VIDEO. Avarējušais F-16 Ukrainā. Eksperts norāda uz galveno “notikušā intrigu” 46

Līdz šim nav skaidras izpratnes par to, kāpēc iznīcinātājs F-16 tika zaudēts, un versija par iespējamu “draudzīgo uguni” ir tikai viena no daudzajām. To raidījumā “Ranok.LIVE” sacīja aviācijas eksperts, bijušais pretgaisa aizsardzības virsnieks Valērijs Romaņenko. Pēc viņa teiktā, amerikāņi šaubās, ka tieši “Patriot” sistēmas būtu notriekušas F-16 Ukrainā.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Sapnī pēkšņi un strauji tu krīti bezdibenī.. Par ko brīdina šie sapņi?
Kokteilis
4 zodiaka zīmes, kuras visbiežāk salauž partneru sirdis 4
Vērsis – “Lexus”, Lauva – “Lamborghini”: kurš auto ir piemērots jūsu Zodiaka zīmei 16
Lasīt citas ziņas

Romaņenko uzsvēra, ka visas pretgaisa raķetes tiek vadītas automātiskajā režīmā. “Ja mēs paļaujamies uz to un tā būtu “draudzīgā uguns”, tad jebkura raķete būtu varējusi trāpīt,” viņš norādīja. Vienlaikus viņš atgādināja, ka dienā, kad gāja bojā pilots un tika iznīcināta lidmašīna, Ukrainas gaisa telpā atradās vismaz 236 objekti – raķetes un bezpilota lidaparāti.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Šādā situācijā tiešām ir grūti 100% saprast uzreiz. Mums būtu jāsaņem ziņojumi no šīm vienībām, bet ​​paši pretgaisa iznīcinātāji nevarēja redzēt, ka raķete trāpa, ja tā būtu “draudzīgā uguns”. Es vēlreiz saku – ja…”, atzīmēja Romaņenko.

Pēc viņa teiktā, kaujas informācija ir jāapkopo no visām vienībām, jāskatās lidmašīnas bojājumi, jo pēc tipiskajiem caurumiem uz tās varēs noteikt, kuras raķetes elementi trāpīja lidmašīnā. Romaņenko domā, ka jāpārbauda arī mobilās grupas, taču to raķetes nav pietiekami jaudīgas, lai trāpītu lidmašīnā.

“Ja būtu trāpījusi raķete no mobilās grupas, pilotam būtu bijis laiks katapultēt, jo viņš būtu sajutis sprādzienu un būtu paspējis ziņot kaujas vadības dienestam, ar kuru kopā viņš pastāvīgi sazinās, ka lidmašīnā kaut kas nogāja greizi un bija spiests katapultēties, taču nebija ziņojuma un pilotam pat nebija laika katapultēties, lai gan tā ir viena kustība,» sacīja eksperts.

Romaņenko sacīja, ka F-16 ir ļoti sarežģīta un ļoti efektīva brīdinājuma sistēma. “Pilots skaidri zina, no kāda attāluma un no kura leņķa kad raķete tiek palaista, šī sistēma – borta aizsardzības komplekss – brīdina,” viņš uzsvēra. Pēc viņa teiktā, rodas jautājums, kāpēc pilotam nebija laika katapultēties.

“Šī ir galvenā notikušā intriga. Patiešām, ja būtu eksplodējusi spēcīga raķete, pilotam nebūtu bijis laika neko darīt,” atzīmēja eksperts. Pēc viņa teiktā, varētu būt arī sadursme ar zemi, elektrības vadiem, kāda problēma ar lidmašīnas vadību. Tas ir, iemeslu varētu būt desmitiem,” sacīja Romaņenko.

F-16 avārija: kas ir zināms
26.augustā gāja bojā Ukrainas militārais pilots, kurš bija viens no diviem ukraiņu pilotiem, kuri aktīvi lobēja Rietumus par F-16 piegādi Ukrainai. Tieši šādā lidmašīnā gāja bojā Oleksijs Mess, saukts par Moonfish. Ukrainas tautas deputāte Maryana Bezugla izvirzīja versiju, ka tas varētu būt noticisāsdraudzīgas uguns” rezultātā, t.i., Ukrainas pretgaisa aizsardzības vainas dēļ.

Reklāma
Reklāma

Prezidents Volodimirs Zelenskis solīja veikt rūpīgu notikušā izmeklēšanu, ņemot vērā versiju par tā dēvēto “draudzīgo uguni”. Tajā pašā laikā divas vārdā nenosauktas amerikāņu amatpersonas NYT sacīja, ka “draudzīgā uguns”, iespējams, nebija traģēdijas cēlonis. Abu valstu izmeklētāji meklē citus iespējamos cēloņus, piemēram, tehnisku traucējumu vai pilota kļūdu.

Ukrainas ģenerālštābs arī uzsvēra, ka avārijas cēloņu noskaidrošanai ir paredzēta īpaša Aizsardzības ministrijas komisija, kas strādā lidmašīnas nokrišanas zonā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.