Foto – LETA

VIDEO: atklāts, ka Igaunijas teritorija patiesībā ir lielāka. Vai uz Latvijas rēķina? 0

Jaunākie mērījumi liecina, ka Igaunijas teritorija ir par 1% jeb 112 kvadrātkilometriem lielāka, nekā bija domāts līdz šim. Arī Latvijā tiek veikti jauni mērījumi, un nav izslēgts, ka patlaban 64 589 kvadrātkilometrus plašā Latvijas teritorija būs kļuvusi lielāka vai mazāka, piektdien vēstīja raidījums “LNT Ziņas”.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Pirms gada arī pie mums sākts projekts, kas paredz ar aerolāzerskenēšanu precīzi parādīt, kāda izskatās Latvija. Patlaban noskenēta ir Latvijas centrālā daļa. Pērn iegūtos datus jau izmanto, piemēram, meteoroloģijas centrs plūdu modeļa izgatavošanai,

Ar aerolāzerskenēšanu tiek iegūti patlaban precīzākie iespējamie teritorijas mērījumi. Dati, kas iegūti un jau apstrādāti no Ropažu apkārtnes, atklāj interesantus faktus, piemēram, mežos ieraugāmi ierakumi no kara laikiem, kurus parastā fotogrāfijā nebūtu iespējams redzēt.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pašu skenēšanu veic konkursa kārtībā izraudzīti uzņēmumi. Piemēram, kādu laiku to darījis kāds poļu uzņēmums, bet stafeti drīzumā pārņems franči. Iegūtos datus apstrādā Latvijas Ģeotelpiskās informācijas aģentūrā.

Lai arī Latvija precīzus datus par visu teritoriju iegūs tikai 2019.gadā, mūsu dati, atšķirībā no igauņiem, būšot ar augstāku izšķirtspēju.

“Tie būs noteikti labāki nekā igauņu dati, protams, ja pa to laiku viņi nesāks labākus datus iegūt,” vērtēja aģentūras direktora vietnieks ģeoinformācijas jautājumos Valdis Bērziņš.

Vai pēc četriem gadiem uzzināsim, ka šobrīd 64 589 kvadrātkilometrus plašā Latvijas teritorija kļuvusi lielāka vai mazāka, varēs pateikt pētnieki. Aģentūras pārstāvis šādu iespēju neizslēdz.

“Teorētiski ir iespējams, jā, protams. Praktiski ir situācijas, kad šī robeža tiek koriģēta,” atzina Bērziņš.

To, ka Latvijas teritorija nav patstāvīgs lielums, apliecina par skenēšanu nedaudz vienkāršākā metode – aerofotogrāfēšana. Jūras piekrastē notiek dabīgie erozijas procesi, vietām krasti tiek noskaloti, vietām – nāk klāt. Taču tas nav vienīgais faktors, kas var mainīt Latvijas teritoriju. Pagaidām grūti pateikt, kā Latvijas platību ietekmēs valsts robežas demarkācija ar Krieviju, jo iepriekš vilktā robežlīnija tika noteikta pēc vecām topogrāfiskām kartēm.

Latvijas Ģeotelpiskās informācijas aģentūras iegūtos datus izmanto dažādas valsts iestādes, piemēram, Nacionālie bruņotie spēku, Lauku atbalsta dienests, pašvaldības un arī komersanti. Aģentūra drukā arī topogrāfiskās kartes papīra veidā. Vienlaikus tā atzīst, ka līdz ar digitālo tehnoloģiju arvien plašāku ienākšanu ikdienas dzīvē pieprasījums pēc papīra kartēm esot būtiski krities.

Reklāma
Reklāma

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.