VIDEO. ASV vēlas, lai “ABLV Bank” likvidāciju kontrolētu FKTK 6
Amerikas Savienotās Valstis vēlas, lai “ABLV bank” likvidāciju kontrolētu Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK), nevis pati banka. To pēc tikšanās ar ASV Finanšu ministrijas sekretāra vietnieku Maršalu Bilingsliju neslēpa finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola (ZZS), trešdien vēstīja “LNT Dienas ziņas”.
“Nav tik svarīgi, kā mēs saucam šo juridisko procesu, svarīgs ir īstenošanas veids, kur FKTK ir jāuzņemas atbildība un jāvada process – naudas pārbaude, tīrības pārbaude un arī spēja norēķināties ar klientiem vienlīdzīgi un atklāti,” sacīja finanšu ministre.
Tikmēr augstā ASV amatpersona negaidīti atklāja, ka viens no viņa vizītes iemesliem ir arī maksātnespējas administratora Mārtiņa Bunkus slepkavība. “Es teiktu, ka šai slepkavībai vajadzētu darīt bažīgus mūs visus. Un tā ir viens no iemesliem, kāpēc es esmu šeit. Man ir saistība ar Latviju jau ilgstoši.
Un ir svarīgi, ka mēs kopīgi būtu neiecietīgi pret šāda veida briesmīgām darbībām. Es zinu, ka Latvijas tiesībsargājošās iestādes ļoti rūpīgi to izmeklē, un ASV dos visu iespējamo atbalstu,” sacīja Bilingslijs. Vienlaikus viņš neprecizēja, vai Bunkus bijis kādā veidā saistīts ar ASV pusi. Tāpat ASV valdības pārstāvis atteicās atbildēt uz konkrētiem jautājumiem par bankas “ABLV Bank” likvidāciju un ASV interesēm šajā procesā.
Tikmēr Reizniece-Ozola norādīja, ka sarunas laikā Bilingslijs izteicis atzinību par Latvijas pēdējo mēnešu centieniem attīrīt mūsu valsts finanšu sektoru no netīras naudas.
Bilingslijs šodien tikās arī ar Latvijas valdības vadītāju Māri Kučinski (ZZS) un citām Latvijas amatpersonām. Kā ziņots, premjers Kučinskis iepriekš izteicies, ka “ABLV Bank” likvidāciju ir paredzēts saskaņot ar ASV.
Jau ziņots, ka “ABLV Bank” problēmas radās pēc ASV Finanšu ministrijas Finanšu noziegumu apkarošanas institūcijas jeb “FinCEN” februāra vidū paziņotā, ka tā plāno noteikt sankcijas “ABLV Bank” par naudas atmazgāšanas shēmām, kas palīdzējušas Ziemeļkorejas kodolieroču programmai, kā arī nelegālām darbībām Azerbaidžānā, Krievijā un Ukrainā. Drīz pēc tam no bankas novērsās liela daļa sadarbības partneru un tā bija spiesta pieņemt lēmumu par pašlikvidēšanos.