VIDEO. Ārvalstu zinātnieki pēta Latvijas seniedzīvotāju kaulu kolekciju 0
Latvijā jau vairākas dienas strādā zinātnieki no vairākām Ziemeļamerikas un Eiropas universitātēm. Viņu pētniecības objekts ir akmens laikmeta apbedījumos izraktie kauli, informē LNT raidījums “900 sekundes”.
Latvijā ir viena no lielākajām seno kaulu kolekcijām, kas saglabāti labā stāvoklī. Kā norāda Latvijas Universitātes (LU) pētnieki, pētot senos kaulus, var daudz ko uzzināt arī par mūsdienām.
Oksfordas universitātes arheologs Riks Šoltings un arī citi uz Latviju atbraukušie zinātnieki pēta Zvejnieku apbedījumu laukā izraktos kaulus, kas atrodas Burtnieku ezera ziemeļu krastā. Riks norāda, ka, pētot zobus, ļoti labi var noteikt konkrētā cilvēka dzīves veidu un uzturu, ko cilvēks lietoja.
Latvijā zinātnieki ieradušies daudz plašāka projekta ietvaros. Laikā pēc Padomju savienības sabrukuma, Rietumu zinātniekiem bija iespēja doties uz bijušo Padomju savienību. Kanādas universitātes viens no pētniekiem tajā laikā uzsāka akmens laikmeta apmetnes pētīšanu pie Baikāla ezera.
LU Vēstures institūta vadošā pētniece Gunita Zariņa norāda, ka Baikāla krastos atrastie paraugi ir 8000 gadus seni un Latvijā atrastie apbedījumi ir tik pat seni.
“Tātad ir pilnīga periodu atbilstība, un tāpēc mēs piedalāmies šajā projektā, lai skatītos kā dzīvesveids pie Baikāla pirms 8000 gadu, un kāds viņš bija šeit Eiropā pirms 8000 gadu. Kādas ir līdzības un kādas atšķirības,” saka Zariņa.
Plašāk skatieties sižetā.