VIDEO. Ar vājiem nerviem neskatīties! Divi stirnāži metas nāvējošā cīņā par izdzīvošanu, kas lemta tikai vienam no viņiem 23
Uzreiz jābrīdina, ka zemāk esošais video var dažiem skatītājiem raisīt nepatīkamas sajūtas! Dabas procesi un teritoriālās cīņas bieži vien atšķiras no tā, ko mēs iedomājamies. Un tā noteikti izskatās pavisam citādi, nekā to rāda mūsdienu multiplikācijas filmas, raksta portāls Medibam.lv.
Tas attiecas uz visiem dzīvniekiem, jo dabā tiem ir jācīnās par izdzīvošanu, pārtikas resursiem un spēju vairoties. Pat stirāži, kas izskatās mazi un nekaitīgi, cīnās ļoti nopietnu cīņu. Dažreiz šīs cīņas ir nāvējošas. Filmēts Lietuvā.
Skaties video šeit! Uzmanību, nepatīkami skati!
Jūlija vidū sākās stirnu riesta laiks. Bet līdz tam tēviņi izraugās riesta teritorijas un aizsargā tās, iezīmējot robežas ar smaržīgo sekrētu no dziedzeriem pie acīm un kājām. Sīvas cīņas jau sākas aprīlī un maijā, un turpinās visu vasaru. Šajā laikā stirnāži kļūst izteikti agresīvi un uzbrūk ikvienam pretiniekam, kas ienāk tā teritorijā. Jā, var arī uzbrukt cilvēkam, ja tas nespēj adekvāti novērtēt situāciju. Buki reti nogalina viens otru, tas var gadīties nelaimīgas sakritības dēļ, vai, ja vienam no pretiniekiem ir dūrēja ragi, jeb arī, ja pretinieks ir tik vārgs, ka vairs nespēj aizbēgt. Taču riesta cīņas ir ļoti sīvas un ilgas.
Stirnu āži ir agresīvi pēc būtības. Tos nevar pieradināt un piejaucēt. Protams tas arī nav jādara, taču ir gadījumi, kas savainota stirna nonāk kādā saimniecībā un tiek turēta voljērā vairākus gadus. Nekad neviens stirnāzis nav kļuvis mīlīgs un pakļāvīgs. Tie cilvēki, kas ir šādā veidā paglābuši stirnāžus no bojāejas un devuši tiem pajumti, apgalvo, ka pieradināt stirnu tēviņu nevar nekad. Tas ir agresīvs visu mūžu un uzbruks nedomājot.
Riesta periodā stirnu āzim hormonālais fons ir paaugstināts. Vīrišķais hormons testosterons padara dzīvniekus ārkārtīgi agresīvus un tie var uzbrukt arī sunim, mašīnai vai cilvēkam. Sevišķi apdraudēti ir bērni, kas uzskata stirniņu par mīlīgu multeņu tēlu, bet ir mazi un neaizsargāti. Stirnu buka uzbrukums var vainagoties ar nopietniem un pat neatgriezeniskiem ievainojumiem, piemēram, ja ar ragu tiek savainota bērna actiņa.
Stirnāžu populācija palielinās un šīs izteikti plastiskās sugas dzīvnieki ieņem aizvien jaunas dabas nišas, tai skaitā arī pilsētu administratīvajās teritorijās. Šādas situācijas ar laiku kļūs aizvien biežākas, tādēļ cilvēkiem ir jārespektē savvaļas dzīvnieku klātbūtne. Nevajag mēģināt piebarot stirnas, glaudīt vai noķert. Ir jāatceras, ka tas ir savvaļas dzīvnieks ar spēcīgiem instinktiem un tam ir jāļauj dzīvot dabā, tālāk no cilvēkiem.