VIDEO. Amerikāniete nosauc lietas, kas viņu šokēja, pārceļoties uz Latviju, un uzskaita, ko amerikāņiem būtu jāmācās no mums 63

Amerikāniete Lea pirms sešiem mēnešiem pārcēlās uz Latviju. Rēzeknē viņa strādā par angļu valodas skolotāju. Vietnē “TikTok” jaunā sieviete stāsta par savu dzīvi Latvijā. Nesen viņa publicēja video, kurā pastāsta par personīgo pieredzi un piedzīvoto kultūršoku, kā arī par lietām, kuras, viņasprāt, amerikāņiem būtu jāpārņem no mums.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Pirmā īpatnība, ko Lea izceļ ir nesmaidīšana un nesveicināšanās ar svešiniekiem.

“Kad esmu ASV, ejot pa ielu, esot veikalā, es sasveicinos ar katru svešinieku, kas iet garām. Ja neko nesaki – tad vismaz pasmaidi un pamāj ar galvu. Latvijā tā nav. Man tas ir bijis pats grūtākais – aizmirst par smaidīšanu un sveicināšanos ar svešiniekiem. Pati sev visu laiku saku: “Nesmaidi, nesveicinies, nesmaidi, nesveicinies…”, jo es negribu, lai cilvēki šeit padomā, ka esmu jocīga.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Nākamais, kas pārsteidzis amerikānieti ir tas, ka latvieši dāvina daudz dāvanu.

“Amerikā dāvanas pasniedzam dzimšanas dienās, svētkos, varbūt ejot uz mājas ballīti atnesam pudeli vīna. Mēs nedāvinām daudz dāvanu. Līdz šim savā dzīvē nekad neesmu saņēmusi tik daudz dāvanu kā tagad, dzīvojot Latvijā.”

Lea stāsta, ka viņai jau ir izveidojusies kolekcija ar konservētu labumu burciņām, ko dāvājuši latvieši. Tāpat arī rudenī viņa no apkārtējiem saņēmusi daudz svaigu un pašaudzētu dārza labumu. Viņasprāt, tā ir patiešām lieliska prakse un vēlētos, lai arī Amerikā būtu šādi.

Lea ir pārsteigta arī par to, ka latvieši bieži viens otram pasniedz ziedus. Visvairāk viņu pārsteidzis tas, ka būtiska nozīme ir ziedu skaitam. “Mani tas izbrīna, man šķiet, ka ASV mēs neskaitām ziedus. Mēs tam nepievēršam uzmanību. Par šādu paradumu es uzzināju tikai pārceļoties uz Latviju.”

Tāpat jauno sievieti ļoti pārsteigusi latviešu uzvedība, gaidot rindās. “Man teica, ka latvieši mīl savu privāto telpu, un lielākoties tas ir patiesi. Taču, ja nerunājam par gaidīšanu rindā. ASV mēs respektējam rindas kārtību. Negrūstāmies, zinām, kādā kārtībā ir jāgaida, un to respektējam. Ja ASV kāds lien bez rindas, tad mēs uz to norādām, piemēram, “es atvainojos, es šeit biju pirmā”, vai arī: “Rinda sākas tur”.”

Kā piemēru viņa min gaidīšanu uz iekāpšanu autobusā: “Kad piebrauc autobuss, visi steidzas, kurš pirmais tiks iekšā. Cilvēki grūstās, baksta ar elkoņiem. Arī omītes, traka pieredze. Bet tagad es par to pasmejos.”

Reklāma
Reklāma

Visbeidzot viņu pārsteidza vārds “salāti” un ko katrs ar to saprot. Viņa skaidro, ka Amerikā ar vārdu “salāti” saprot svaigu dārzeņu salātus, kas reizēm papildināti ar vistu, taču ne ar lielu daudzumu majonēzes.

Taču viss nav arī tik slikti. Nākamajā video Lea uzskaita trīs lietas, ko amerikāņiem vajadzētu mācīties no mums.

Pirmkārt, pirts. Lea uzskata to par lielisku kultūras sastāvdaļu un uzteic to, ka tik daudziem iedzīvotājiem mājās pašiem ir sava pirts: “Es mīlu klausīties cilvēku bērnības stāstos, kā viņu ģimenes katru nedēļu gājušas pirtī. Tas ir tik forši!”

Otrkārt, pašaudzēti pārtikas produkti. “Šis izklausīsies ļoti muļķīgi, bet godīgi, pirms es ierados Latvijā, es nedomāju, ka produktu audzēšana savās mājās bija opcija. Cilvēki to īsti nedara štatos. Es nevaru runāt par visiem cilvēkiem, drošvien ir tādi, kas audzē produktus, bet es esmu dzīvojusi trīs dažādos štatos un tur es iepazinu tikai divus cilvēkus, kuri paši audzē jebkāda veida pārtikas produktus savā dārzā. Lielākoties cilvēkiem nav dārzu,” stāsta Lea.

Un treškārt – dot priekšroku maltīšu pagatavošanai mājās, nevis izvēlēties saldētus produktus vai maltīti līdzņemšanai. “Kad es ierados Latvijā, biju pārsteigta, ka cilvēki katru vakaru gatavo un lielākoties neiet ārpus mājas, lai paēstu. Tagad es saprotu, ka štatos mēs pārāk daudz paļaujamies uz līdzņemšanu un saldētiem produktiem. Neesmu droša, kāpēc, bet es domāju, ka tas varētu būt saistīts ar mūsu darba laiku,” skaidro Lea.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.