Ekrānšāviņš no Youtube video

VIDEO: Aizkuņģa dziedzera vēzi grūti laikus atklāt. Kādām pazīmēm jāpievērš uzmanība? 0

Pēc starptautiskiem datiem, aizkuņģa dziedzera vēzis ir ceturtais izplatītākais nāves iemesls. Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) profesors un ķirurgs Guntars Pupelis stāsta, ka lielākā problēma ir konstatēt aizkuņģa dziedzera vēzi agrīnās stadijās, jo pacientam nav nekādu īpašu simptomu un nav izstrādāti precīzi testi un diagnostikas metodes, kas ļautu šo ļaundabīgo saslimšanu diagnosticēt agrīni. Tā kā šo vēzi visbiežāk atklāj pārāk vēlu, aizkuņģa dziedzera ārstēšanas rezultāti ir slikti.

Reklāma
Reklāma

TV24
“Laikam par to nevaru stāstīt, bet…” Rajevs atklāj iepriekš nedzirdētu informāciju par Rinkēviča un Trampa telefonsarunu
“Baidens nolēmis skaisti aiziet no dzīves, paņemot sev līdzi ievērojamu daļu cilvēces.” Medvedevs biedē ar Trešo pasaules karu
7 brīnumēdieni! Pārtikas produkti, kuru regulāra iekļaušana ēdienkartē kavē ādas novecošanos
Lasīt citas ziņas

Pacienti ar aizkuņģa dziedzera ļaundabīgo audzēju pie ārsta parasti vēršas pārāk vēlu, kad parādījušās jau dažādas komplikācijas. “Visbiežāk tā ir dzelte, un tas ir saistīts ar to, ka aizkuņģa dziedzera galviņa nospiež žultsvadus.” Tikai reizumis, kad aizkuņģa dziedzera ļaundabīgā audzēja forma ir cistiska, to izdodas atklāt agrīni, veicot ultraskaņas izmeklējumu vai datortomogrāfiju saistībā ar citām pacienta sūdzībām par veselību.

Ir dažas nelielas pazīmes, kas tomēr var liecināt, ka pacientam ir aizkuņģa dziedzera vēzis, piemēram, rodas akūts aizkuņģa dziedzera iekaisums vai sāk paaugstināties cukura līmenis asinīs, kam nav pamatota iemesla. Arī acu baltumu dzelte vai ādas dzelte, kam nav cita izskaidrojuma, ir trauksmes signāls, ka nepieciešama papildu izmeklēšana. Būtu jāpievērš uzmanība arī cistām, kas ir citos orgānos. Piemēram, sievietei, kurai ir cistiskas pārmaiņas olnīcās, vienlaikus var būt arī cistiskas pārmaiņas aizkuņģa dziedzerī.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tā kā aizkuņģa dziedzera vēzi visbiežāk atklāj vēlīnās stadijās, pēc ķirurģiskās operācijas pacientu dzīvildze ir īsa. “Pagaidām, izmantojot visas zināšanas un modernās tehnoloģijas, arī ģenētiskos testus, slimniekiem, kuriem veic ķirurģisko operāciju – visu nepieciešamo ļaundabīgo audu izņemšanu –, piecu gadu dzīvildze pašlaik ir tikai 20 – 30 %. Turklāt tas ir tad, ja pacientam pēc operācijas tiek nodrošināta laba aprūpē un ārstēšana tiek papildināta ar ķīmijterapiju,” saka RSU profesors.

Ķirurgs Guntars Pupelis uzskata, ka risku saslimt ar aizkuņģa dziedzera vēzi samazina tas, ka cilvēkam ir laba kuņģa un zarnu trakta darbība. Turklāt jāizvairās no pārēšanās un smēķēšanas! Arī “liekais svars, kas saistīts ar iekšējā spiediena palielināšanos vēderā, kad tur ir diezgan daudz taukaudu, kas pasliktina limfas un venozo atteci organismā, var būt ļaundabīga audzēja veidošanās veicinošs faktors”.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.