VIDEO. Absurdā dzīvnieku “glābšana” Imantā: kāds vīrietis nesis rokās mazu stirnēnu un pēc tam to uzdāvinājis uz ielas satiktām meitenēm… 32
Kā vēstī portāls Medibam.lv kā jau katru gadu pavasaris sācies ar “izglābtiem” meža zvēru mazuļiem.
Dzīvnieku patversmē “Mežavairogi” nogādāts pirmais “izglābtais” stirnēns. No pļavas, kurā dzīvnieks mierīgi gulējis, to paņēmis un aiznesis kāds cilvēks.
“Mums ir zināms viss šis absurdais stāsts. Kāds vīrietis gājis pa ielu un rokās nesis pavisam maziņu stirnēnu. Piegājis pie divām meitenēm, kas nākušas pretī un vaicājis, vai viņas negrib stirniņu, iedevis mazuli un aizgājis projām. Pēc tam kaut kāda sieviete mums pazvanīja un teica, ka vedot šo stirniņu pie mums un pastāstīja par bezjēdzīgo vīrieša rīcību,” – sacīja patversmes vadītāja Danuta Priede.
Patversmes vadītāja uzskata, ka šādā situācijā būtu jāsauc policija. Kārtībsargi aprunātos ar lieciniekiem, sameklētu cilvēku, kas stirnu atnesis un noskaidrotu, kur viņš to paņēmis. Vissaprātīgākais būtu dzīvnieku nogādāt vietā, kur māte to varēs pēc tam atrast.
Šī gada pirmais “izgābtais” stirnērs, kas nonāca patversmē, no dabas paņemts netālu no Kleistiem, Imantā. “Gadu no gada mēs cenšamies paskaidrot, ka nevajag aiztikt meža dzīvnieku mazuļus! Nevajag tos paijāt, ņemt rokās, mēģināt pabarot un viennozīmīgi, nevajag tos vest projām no vietas, kur tos atstājusi māte! Man rodas iespaids, ka COVID ierobežojumi ietekmējuši cilvēku domāšanas spējas,” ar nožēlu sacīja Danuta Priede.
Jāpiebilst, ka ik gadu uz šo konkrēto patversmi atved vidēji desmit stirnēnus un vēl vairāk lapsēnu. Un ar šādām “pseidoglābēju” aktivitātēm saskaras gandrīz visas dzīvnieku patversmes Latvijā. Jau daudzkārt ir vēstīts un skaidrots – dzīvniekiem ir savi dabiskie aizsardzības mehānismi. Stinru mātītes un zaķenes atstāj savus mazuļus uz laika vienus pašus. Tie guļ nekustīgi zālē, paļaujoties uz maskējošo nokrāsu un to, ka tiem pašiem nav nekādas smaržas. Plēsējs tos nevar saost! Māte – zaķene vai stirna regulāri pabaro viņus, tad atkal iet prom, lai ar savu dabisko smaržu nepievilinātu plēsēju un neparādītu, kur mazulis paslēpts. Ja stirnēns zālē guļ viens, tas nebūt nenozīmē, ka tas ir pamests un tāpēc to nekādā gadījumā nedrīkst aiztikt!
Žurnāla “Medības” galvenā redaktore, medniece Linda Dombrovska skaidro: “Stirnas dzīvo tuvu apdzīvotām vietām, tas ir normāli. Stirna ir nometniece, tās teritorija ir salīdzinoši neliela.”
Pēc pāris slēpnī pavadītajām nedēļām stirnas mazulis būs paaudzies un gatavs sekot mātei visās tās gaitās. Tas pats attiecas arī uz lapsēniem. Ja tie migā ir vieni paši, tas nozīmē, ka māte ir devusies medībās, nevis pametusi tos nomiršanai!
Šogad “Mežavairogos” pirmais nokļuvušais stirnēns ir aptuveni divas nedēļas vecs. Dzīvnieks jau spēj pats grauzt lapiņas un zāli. Pamīšus to baro ar piena maisījumu.
“Mēs maksimāli izvairāmies no kontakta ar dzīvnieciņu, lai tas nepierastu pie cilvēka. Tas, ka tas jau pats var ēst zaļumus, liecina, ka tas nav jaundzimis stirnēns. Tas varētu būt aptuveni divas nedēļas vecs. Līdz ar to dzīvnieka izredzes izdzīvot ir diezgan labas. Ja viss noritēs veiksmīgi, stirnas mazulis tiks atlaists atpakaļ dabā. Zālēdāju palaišana savvaļā norit daudz vieglāk un sekmīgāk, nekā tas ir ar plēsējiem. Viņu barošanās veida un plašās barības izvēles dēļ. Mēs ļoti ceram, ka šis stirnēns atgriezīsies dabā sveiks un vesels un, ka šogad tas būs vienīgais “izglābtais” stirnu kazas bērns,” skaidro patversmes vadītāja.
Vairāk skaties šajā video: