Kaspars Peksis vada Headline klīniku, vada rezidentūras programmu otorinolaringoloģijā Latvijas Universitātē. Šoreiz viņa skaidrojums par dzirdi, vājdzirdību, dzirdes fizioloģiju un dzirdes ārstēšanu Pēterim Apinim.
Vājdzirdība ir globāla problēma – cilvēce noveco.
Ir divi dzirdes zuduma veidi. Sensori neirālā vājdzirdība, kas ir nervu sistēmas bojājums. Tā ir neiroloģiska slimība, kur vājdzirdību galvenokārt kompensē ar dzirdes aparātiem.
Otra – ar ko vairāk nodarbojas otolaringologi, ir konduktīvā jeb vidusauss vājdzirdība. Klasisks vidusauss vājdzirdības piemērs ir liels caurums bungādiņā. Klasisks piemērs ir arī lidošana ar vairākām lidmašīnām, kad pašam ir iesnas. Tad neko pēkšņi nedzird no apkārtnes, bet sevi dzird ļoti skaļi. Protams, šie vājdzirdības gadījumi var atrisināties paši no sevis.
Sliktāk ir ar dzirdes kauliņu defektiem – dzirdes kauliņu plīsumiem vai otosklerozi. Otosklerozes gadījumā trešais dzirdes kauliņš (pats mazākais cilvēka kauliņš – kāpslītis) paliek mazkustīgs. Šāds stāvoklis ar nogaidīšanu un labām domām nav atrisināms.
Vizītē pie LORa galvenais uzdevums ir identificēt – kāds ir dzirdes traucējumu veids. Vājdzirdības problēmas ir eventuāli risināmas ķirurģiski. Attiecībā uz caurumu bungplēvītē, to vajadzētu aiztaisīt līdzīgi kā caurumu zobā.
Otoskleroze skar vairākus procentuus no baltādaino populācijas, arī Latvijā. Šī slimība izpaužas kā lēna asimetriska dzirdes pavājināšanās. Šī slimība biežāk skar sievietes, un nereti 20–40 gadu vecuma grupā. Slimību efektīvi var ārstēt ķirurģiski.
Otolaringoloģija ir mainījusies un izaugusi. Savulaik pirmais pasaulē šādu operāciju iesāka proofesors Ernests Gaudiņš Rīgā pagājušā gadsimta piecdesmitajos gados. Tagad Headline klīnikā tas tiek veikts ambulatorā procedūrā.
Otosklerozes operācija nozīmē nekustīgo detaļu aizvietot ar dzirdes kauliņa protēzi – 4.6 mm gara un 0.4 mm diametrā. Materiāls pārsvarā ir titāns, bet var būt arī plastmasa, keramika un tērauds.
Otosklerozes operatīvas ārstēšanas rezultāti ir labi, bet neviena operācija negarantē 100% rezultātu.
Dzirdes aparāti pēdējos 10 gados kā ierīces ir ļoti evolucionējušas. Un vēl – Paula Stradiņa klīniskajā universitātes slimnīcā jau 20 gadus veic kohleāro implantāciju – gan bērniem, kas piedzimui nedzirdīgi, gan cilvēkiem, kas dzirdi zaudējuši slimības vai traumas dēļ. Kohleārā implantācija nozīmē, ka iekšējās auss gliemezī tiek ievietots elektrods kā mūzikas ierīces kabelis ar štekeri. Dzirdes nerva stimulācija ir elektriska.
Cilvēka ausij dabas dotais galvenais uzdevums ir dzirdēt, mūsdienās lielākai daļai cilvēku ar dažādām slimībām šo rezultātu ir iespējams sasniegt. Headline klīnika atrodas Kalnciema ielā 98.