Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests kā vienota valsts sistēma radīta 2009. gadā. Līdz tam rajonu slimnīcām bija divas vai trīs neatliekamās palīdzības mašīnas, aprīkojums, kāds nu bija, paši feldšeri pieņēma izsaukumus, uz kaimiņu rajonu nebrauca nekad, kaut brigāde atradās pacienta vai avārijas tuvumā.
Mašīnas laiku pa laikam tika izmantotas par sanitāro transportu. Kopš tā laika pašvaldību vadītāji saglabājuši sāpi, ka dienests viņiem nepakļaujas. Pašvaldības uzskata, ka tad, ja priekšniekam pie loga stāvēs neatliekamās palīdzības mašīna, tad gan visas novada veselības problēmas būtu atrisinātas.
Šobrīd NMPD strādā vienotā tīklā, vienoti pieņem izsaukumus visā valsts teritorijā. Vienmēr uz izsaukumu brauc tuvākā brigāde, un šī brigāde var saņemt izsaukumu braucot, nododot pacientu slimnīcā vai atrodoties savā bāzes vietā.
Neatliekamo izsaukumu pēc būtības jau nav tik daudz. Pilsētās tādu izsaukumu ir vairāk, tur, kur iedzīvotāju blīvums ir mazāks, arī neatliekamās palīdzības izsaukumu ir mazāk. Un tomēr, ja brigāde neatrodas uz vietas, ja ir izsaukumā, vienmēr tiek atrasts risinājums.
NMPD punkti nav izveidoti, lai mediķi tur sēdētu un pieņemtu pacientus, ja nu pašvaldībā nav ģimenes arsta. NMPD punkti ir izveidoti tādēļ lai brigādei visu dienu nevajadzētu atrasties mašīnā. Telpās mediķi pilda medicīnisko dokumentāciju, tur ir mācību līdzekļi, ir atpūtas iespējas. Bet lielāko darba dienas laiku brigāde atrodas mašīnā.
Jebkurā brīdī, kad brigāde mašīnā pārvietojas no punkta A uz punktu B, vadības centrā ir redzams, kur šī brigāde atrodas. Centrā redz arī visu, arī to, kas notiek mašīnā. Tas ļauj NMPD būt ļoti elastīgam darbībā.
Rādītāji – cik ātri NMPD dienests nonāk pie pacienta Latvijā ir tikpat labi, ja ne labāki kā Skandināvijā un mūsu kaimiņvalstīs Baltijā. Reaģētspēja nozīmē iespēju visā teritorijā vienlīdz ātri reaģēt uz augstas prioritātes izsaukumiem. Tas ir nopietns plānošanas darbs, mašīnu skaits, cilvēku skaits atbilstoši nepieciešamībai.
Reaģētspēja ir daudz nopietnāks darbs nekā brigāde konkrētā ciemā vai pilsētā. Piemēram, Kurzemē laiks, kas tiek pavadīts, lai pacientu nogādātu Rīgā, Liepājā vai Ventspilī, allaž ir garāks nekā Vidzemē, kur attālumi ir mazāki.